Schizma

Cisma
978-83-61989-19-6
Kościół, rozpad, kryzys
historyczna

Jest rok 1521. Trwa kryzys w Kościele katolickim. Rzym trawi symonia, spiski, zaangażowanie w świecką politykę, wiernych oburza sprzedaż odpustów, przeznaczonych na budowę najwspanialszego kościoła świata chrześcijańskiego – Bazyliki św. Piotra. Pojawia się jednak reformator, obdarzony bystrym umysłem mnich-augustianin. Szansy na zmianę upatruje w powrocie do korzeni, do Pisma Świętego. Odnowy...

Pojawia się jednak reformator, obdarzony bystrym umysłem mnich-augustianin. Szansy na zmianę upatruje w powrocie do korzeni, do Pisma Świętego. Odnowy Kościoła pragnie również najpotężniejszy monarcha Zachodu, cesarz Karol V. Okazję ku temu daje wybór na Stolicę Piotrową niezwykle prawego kapłana, papieża Hadriana VI.
Oto opowieść o trzech wybitnych indywidualnościach, zaangażowanych w największą polityczno-religijną grę połowy II tysiąclecia. To historia cesarza, papieża i zwykłego mnicha, w którego sercu rodzi się pragnienie odnowy Kościoła.
Czy mnich reformator zostanie nowym świętym Franciszkiem? Czy zasiądzie może w Kolegium Rzymskim jako kardynał? Czy papież przeprowadzi reformę? Czy wesprze ją cesarz?
Schizma to powieść o wypadkach, które doprowadziły do największego rozłamu w dziejach Kościoła zachodniego, przedstawiona w zupełnie nowy sposób. Opowieść o tym, jak o losach chrześcijaństwa zadecydowały nie publiczne dysputy i teologiczne argumenty, ale ludzkie namiętności, żądza władzy i pragnienie zemsty. A wreszcie spisek, trucizna i sztylet skrytobójcy. To historia spisków snutych przez kardynałów i brutalności świeckich książąt. Opowieść o okrucieństwie i zdradzie. Historia wypadków, które doprowadziły do schizmy.
Podział Kościoła zachodniego trwa do tej pory.
Schizma Jesusa Bastante Liebany dotyczy przełomowych dla Zachodu wydarzeń związanych z Reformacją i Kontrreformacją. Powieść ta jest sensacyjną historią wielkiej polityki i dyplomacji, w której naprawdę istotne wydarzenia mają miejsce na drodze manipulacji i zakulisowych intryg. Trzy wielkie postacie powieści – Luter, Karol V i Hadrian VI – desperacko szukają dobra Kościoła, jednak bez efektów. Choć w ich rękach spoczywa ogromna odpowiedzialność, w kluczowych momentach stają się jak najsłabsi z ludzi.
Choć autor książki jest katolikiem, uważa jednak, że po lekturze jego książki „wielu katolików uzna, iż Luter miał rację w wielu sprawach, a protestanci – że zerwanie z Rzymem nie było wcale konieczne i było owocem politycznych knowań”.
Schizma to książka o kryzysie Kościoła na czasy kryzysu Kościoła.

Isadora | 2011-05-13
Przeczytana: 13 maja 2011

Mam przed sobą jedną z tych książek, których bardzo mi brakowało w czasach licealnych, kiedy to lekcje historii ograniczały się do garści suchych, mało interesujących, a przez to niezapadających w pamięć faktów oraz monotonnego przynudzania nauczyciela.
Ta książka sprawia, że historia staje się - zupełnie dosłownie - niezwykłą i intrygującą przygodą, logicznym i zrozumiałym ciągiem powiązanych ze sobą faktów i zdarzeń, fascynującą mieszanką polityki, dyplomacji, obyczajowości i psychologii, a także smutnym świadectwem niezmienności ludzkiej natury. Gdyby nasza wiedza historyczna opierała się na tego typu książkach, byłaby bez porównania pełniejsza, bogatsza, a w wielu przypadkach w ogóle by zaistniała.

"Schizma" jest pasjonującą opowieścią o wypadkach, które w XVI wieku doprowadziły do największego w dziejach Kościoła rozłamu, o jego szeroko pojętych przyczynach, desperackich próbach jego powstrzymania oraz o długofalowych skutkach, które notabene trwają po dziś dzień.
Jednak co...

Kasia | 2012-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2012

XVI wiek to burzliwy okres w dziejach Europy – czas wielu konfliktów zbrojnych, pierwszych wypraw do Nowego Świata oraz największego w historii kryzysu religijnego na starym kontynencie. Choć temat genezy i przebiegu reformacji rozpoczętej wystąpieniem Marcina Lutra przeciwko sprzedaży odpustów w Wittenberdze, a zakończonej rozłamem Kościoła katolickiego, jest niezwykle ciekawy, do tej pory był raczej rzadko wykorzystywany przez autorów powieści. Dlatego też z dużym zainteresowaniem sięgnęłam po powieść hiszpańskiego dziennikarza, Jesús Bastante Liébana, która kusi intrygującą okładką. Swoją drogą, czy nie zakrawa nieco na ironię fakt, że o kryzysie w Kościele pisze człowiek o takim imieniu?

„Schizma” to historia trzech niezwykłych postaci, które odegrały kluczową rolę w ówczesnej Europie, a których decyzje i wybory wpłynęły na dalszą historię świata. Mowa tu o cesarzu Karolu V Habsburgu, papieżu Hadrianie VI i niepozornym mnichu z zakonu augustianów, który zmienił losy Europy,...

NataliaKatarzyna | 2011-05-17
Przeczytana: 17 maja 2011

Po przeczytaniu książki muszę przyznać, że wywarła na mnie nie małe wrażenie. Jej tematyka wydała mi się interesująca ze względu na to, że KK nie jest w najlepszej sytuacji, a ja sama przeżywam różne rozterki dotyczące wiary. Dlatego też ta książka stała się dla mnie ważną lekturą, która skłoniła mnie do przemyśleń. Autor zabiera nas w czasy, kiedy zapoczątkował się rozłam w Kościele i przedstawił nam najbardziej wpływowych ludzi na świecie...właśnie jako ludzi, którzy czytaj więcej... mają swoje słabości, lęki i nadzieje oraz wady i zalety. Nie raz i nie dwa miałam wrażenie, że czytając tą książkę mam niemalże namacalnie przed sobą brutalny świat, gdzie największe wartości zagubiły się w oceanie chciwości i próżności, które pogrążają Europę w chaosie. Wszelakie próby zmiany sytuacji na lepszą kończą się niepowodzeniem, a wielcy tego świata tacy jak papież czy cesarz stają się bezradni w obliczu postawy ludzi, którzy uciekną się do najbardziej bezwzględnych i brutalnych czynów, aby...

czytelnik | 2014-05-24
Przeczytana: 23 maja 2014

"Schizma" jako książka historyczna przedstawia się naprawdę nieźle. Znajdziemy w niej dość dużo faktów i sporo szczegółów. Problem w tym, że miała to być powieść. Pod względem literackim pozycja nie wypada jednak najlepiej. Nie wciąga i raczej trudno przy jej pomocy przenieść się w czasy Marcina Lutra i początków reformacji.

Głównymi bohaterami są trzy osoby: wspomniany już Marcin Luter, cesarz Rzeszy Niemieckiej Karol V i papież Hadrian VI. Książka opowiada o próbach reformy Kościoła i relacjach między wyżej wymienionymi osobami. Podobało mi się przedstawienie augustianina z Wittenbergi jako postaci wieloznacznej, o wielu obliczach. Z jednej strony zakonnik jest szczerze przejęty problemami Kościoła, z drugiej zaś buntuje się przeciw Niemu i hierarchii ustanowionej przez Chrystusa. Raz słucha swojego opiekuna i zgadza się na spotkanie z możnymi tego świata, by zaraz później okazywać lekceważenie swojemu chlebodawcy w sejmie Rzeszy. Czasami miałem nawet wrażenie, że Luter cierpi...

szfagree | 2011-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2011

Następcą Leona X - papieża, który zapamiętany został z hulaszczego trybu życia i doprowadzania skarbca kościelnego do ruiny - zostaje Hadrian VI, człowiek Reformy, pragnący uzdrowić Kościół od wewnątrz, ukrócić symonię (sprzedaż odpustów) i inne grzechy, jakich dopuszcza się duchowieństwo. Oczywiście nie w smak to urzędnikom kościoła, którzy od pierwszych dni pontyfikatu Hadriana zastanawiają się nad ukróceniem panowania nowego papieża. Jednak stanowisko Hadriana w sprawie Augustianina - Marcina Lutra i jego zwolenników (heretyków), podobnie jak poprzedniego papieża, jest ostre i potępiające. Mnich Luter także próbuje zreformować Kościół, ale nawet w najgorszych koszmarach nie śni mu się, do czego doprowadzą jego pisma i nauki, niecierpliwie głoszone przez profesorów podczas jego nieobecności. Cesarz Karol V (monarcha Zachodu) i król Franciszek I (Francja) obok konfliktu religijnego toczą także spory o tereny, które dawniej należały do Francji. "Schizma" to książka o nadziei, na...

auraya89 | 2011-05-02

Jako, że jestem wielbicielką powieści historycznych, a temat krucjat to mój ulubiony przedział czasowy - zabrałam się za tę książkę z wielkim zapałem.
Niestety spotkało mnie wielkie rozczarowanie. Wszystko jest takie sztywne, udawane i bez polotu. Po prostu nudne. Owszem, było sporo faktów historycznych, ale nie tego się spodziewałam.

Rafal | 2012-06-15
Przeczytana: 14 czerwca 2012

Dużo historii - i to jest plus tej książki, przede wszystkim. To nie fabuła, fantazja ale właśnie spora dawka faktów historycznych. Dlatego dla tych, którzy szukają książki wciągającej z licznymi wymyślonymi wydarzeniami - nie polecam. Ale dla tych, którzy chcą poznać bliżej ten fascynujący okres w historii powszechnej i kościoła, gdy losy "świata" były w ręku Karola V (cesarza), Hadriana VI (papieża) i mnicha augustiańskiego, który wstrząsnął Kościołem - Marcina Lutra - polecam!

Magdalena | 2012-07-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, historia

Nie znalazłam w książce błędów redakcyjnych, co się bardzo chwali. W ciekawy sposób został podzielony tekst, na rozdziały a później na podrozdziały. Dzięki temu łatwiej się zatrzymać i przemyśleć to co właśnie zostało przeczytane. Bardzo fajny jest dodatek z dokładną rozpiską przebiegu reformy kościoła.
Żałuję, że nie miałam możliwości przeczytać „Schizmy” wtedy, gdy chodziłam do liceum. Autor wspaniale pokazuje historię i to w inny, ciekawy sposób. Jesús Bastante Liebana daje nam szansę poznania głównych postaci, możemy lepiej zrozumieć jakie czynniki kierowały Lutrem, gdy tworzył swoje słynne dziewięćdziesiąt pięć tez oraz na czym opierali swoje decyzje kardynałowie, gdy wybierali następcę Leona X. Książka jest pouczająca i polecam ją wszystkim tym, którzy interesują się historią oraz tym, którzy zaczynają przerabiać w szkole schizmę.
Polecam.
M.