Ostatnia okazja, by ujrzeć

Last Chance to See
83-7150-325-3
popularnonaukowa
Dorota_1988

Niezwykła współpraca Douglasa Adamsa – autora trylogii w pięciu częściach „Autostopem przez Galaktykę”, i Marka Carwardine’a – zoologa, pisarza i fotografika – zaowocowała zabawną, ale i bardzo zajmującą książką-przewodnikiem po świecie ginących gatunków zwierząt. Pierwszorzędna wyobraźnia Adamsa i naukowe obycie Carwardine’a przedstawiają ekologiczną pułapkę, w której znaleźliśmy się dzięki cywilizacyjnej zawierusze. Zgryźliwe pióro autora „Autostopem przez Galaktykę” poskramiane przez utalentowanego zoologa daje w efekcie książkę naszpikowaną dowcipnymi akapitami, szczęśliwie dobranymi frazesami, pełną ciekawych spojrzeń.

Toshii | 2012-01-03

Uwielbiam tę książkę! Jest to jedna z najzabawniejszych książek zoologicznych traktująca zarazem o temacie jak najbardziej poważnym: gatunkach zwierząt wymierającyh na naszych oczach. Liczebność niektórych z nich wynosi... kilkadziesiąt osobników na całej kuli ziemskiej. I oto nagle dwu panów rusza ich tropem przeżywając masę wesołych przygód a jednocześnie opisy ich poczynań i zwierzaków dają wiele do myślenia. Np. o strusiu afrykańskim dowiadujemy się, że jest jednym z najbardziej niebezpiecznych zwierząt Afryki.Ale "śmierć spowodowana przez strusia nie podnieca opinii publicznej, bo nie sprawia godnego wrażenia. Struś nie gryzie - bo jest bezzębny - nie rozszarpie cię też, bo nie ma przednich kończyn zakończonych pazurami. Struś może skopać człowieka tak, że go zabije. I szczerze, kto go za to obwini?!". Takie oto perełki kryją się w tej tak mało popularnej w naszym kraju książce, która świetnie udowadnia, że można pisać o nauce w sposób zabawny a jednocześnie fachowy.

eva40 | 2014-01-14
Przeczytana: wrzesień 2006

Zabawna i ucząca. Polecam wszystkim co kochają przyrodę i ciekawią ich historię związane z zagrożonymi gatunkami.

barbaraniechcic | 2016-11-25
| 2016-07-10