Ostatnia okazja, by ujrzeć

Last Chance to See
83-7150-325-3
popularnonaukowa
Dorota_1988

Niezwykła współpraca Douglasa Adamsa – autora trylogii w pięciu częściach „Autostopem przez Galaktykę”, i Marka Carwardine’a – zoologa, pisarza i fotografika – zaowocowała zabawną, ale i bardzo zajmującą książką-przewodnikiem po świecie ginących gatunków zwierząt. Pierwszorzędna wyobraźnia Adamsa i naukowe obycie Carwardine’a przedstawiają ekologiczną pułapkę, w której znaleźliśmy się dzięki cywilizacyjnej zawierusze. Zgryźliwe pióro autora „Autostopem przez Galaktykę” poskramiane przez utalentowanego zoologa daje w efekcie książkę naszpikowaną dowcipnymi akapitami, szczęśliwie dobranymi frazesami, pełną ciekawych spojrzeń.

słoneczko | 2017-05-22
Przeczytana: 22 maja 2017

Po przeczytaniu trylogii w pięciu częściach „Autostopem przez Galaktykę” Adamsa postanowiłem spróbować z innymi jego książkami.
I nie zawiodłem się.
Jedna z najciekawszych i zarazem najzabawniejszy książek zoologicznych jakie czytałem.
Plusy:
- dowcip i poczucie humoru Adamsa zachwycają;
- ciekawe spojrzenie z przymrużeniem oka na świat ginących gatunków zwierząt (waran z Komodo, Goryl górski, „biały” nosorożec, papuga Kakapo i inne);
- całkiem odmienne od Adamsa przedstawienie tematu przez Marka Carwardine’a – zoologa;
- pisanie o nauce w sposób zabawny, a zarazem fachowy i ciekawy;
- świetne opisy zachowań zwierząt;
Minus:
- czasami niedorzeczne opisy zwierząt (struś jako najgroźniejsze zwierzę Afryki);
Ogółem książka dobra.
Polecam.

Toshii | 2012-01-03

Uwielbiam tę książkę! Jest to jedna z najzabawniejszych książek zoologicznych traktująca zarazem o temacie jak najbardziej poważnym: gatunkach zwierząt wymierającyh na naszych oczach. Liczebność niektórych z nich wynosi... kilkadziesiąt osobników na całej kuli ziemskiej. I oto nagle dwu panów rusza ich tropem przeżywając masę wesołych przygód a jednocześnie opisy ich poczynań i zwierzaków dają wiele do myślenia. Np. o strusiu afrykańskim dowiadujemy się, że jest jednym z najbardziej niebezpiecznych zwierząt Afryki.Ale "śmierć spowodowana przez strusia nie podnieca opinii publicznej, bo nie sprawia godnego wrażenia. Struś nie gryzie - bo jest bezzębny - nie rozszarpie cię też, bo nie ma przednich kończyn zakończonych pazurami. Struś może skopać człowieka tak, że go zabije. I szczerze, kto go za to obwini?!". Takie oto perełki kryją się w tej tak mało popularnej w naszym kraju książce, która świetnie udowadnia, że można pisać o nauce w sposób zabawny a jednocześnie fachowy.

eva40 | 2014-01-14
Przeczytana: wrzesień 2006

Zabawna i ucząca. Polecam wszystkim co kochają przyrodę i ciekawią ich historię związane z zagrożonymi gatunkami.

Marta | 2017-01-14
Przeczytana: wrzesień 2016