I jeszcze jedno...

Tłumaczenie: Paweł Wieczorek
Cykl: Autostopem przez Galaktykę (tom 6)
Wydawnictwo: Albatros
And Another Thing...
978-83-7659-537-5
Barbara

We wrześniu 2008 roku ogłoszono, że pisarz Eoin Colfer we współpracy z wdową po Douglasie Adamsie, Jane Belson, chce napisać szóstą część "trylogii" Autostopem Przez Galaktykę. Poznamy w niej losy znanych już bohaterów: Artura, Zaphoda, Trillian i innych. Książka została wydana pt. "And another thing..." (powiedzonko znane fanom tej serii) w październiku 2009 roku przez wydawnictwo Penguin Books. Polskie wydawnictwo Albatros zapowiedziało wypuszczenie na rynek książki "I jeszcze jedno...", a okładkę można było obejrzeć we wznowionych tomach 4 i 5 sagi Autostopem Przez Galaktykę.

źródło opisu: Własne na potrzeby LubimyCzytac.pl

źródło okładki: Wydawnictwo Albatros, 2012

astaldohil | 2012-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2012

Zaskakująco dobra kontynuacja, którą pozwalam sobie dopisać do listy kanonicznych utworów opisujących uniwersum stworzone przez Douglasa Adamsa. Jest to jednocześnie jedno z najlepszych rozwinięć historii spisanych przez osobę inną niż twórca oryginału, jakie dane mi było czytać (a kilka już czytałem, w większości miałkich). W tym wypadku pokusiłbym się nawet o mogące zabrzmieć, jak bluźnierstwo stwierdzenie, że Eoinowi Colferowi udało się jakościowo przebić to, co dane nam było w dwóch ostatnich powieściach spisanych przez Adamsa. Nie ukrywam - "W zasadzie niegroźna" było dla mnie lekkim rozczarowaniem, zwłaszcza jej pozostawiające wiele do życzenia zakończenie...

Wracając jednak do "I jeszcze jedno..." - Eoin Colfer stanął na wysokości zadania, podszedł do oryginału z szacunkiem, wzbogacając jednak treść o kilka własnych, trafionych pomysłów. Dotyczy to przede wszystkim wszelkiej maści odniesień do współczesnej popkultury, zwłaszcza internetu (bohaterowie robią zakupy na uBid -...

AndromedaMirtle | 2015-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2015

Eoin Colfer dodał "Autostopowi" tego, czego mi brakowało u Douglasa Adamsa - trochę więcej cech charakteru każdej z postaci (tutaj nawet Vogoni mają swoje rozterki) i wątki, które mają początek, środek i koniec, a nie urywają się znienacka.
Ale ponieważ liczba wydarzeń i zwrotów akcji się nie zmniejszyła, książka jest mniej więcej dwa razy dłuższa niż poprzednie części cyklu.
Tłumaczenie na polski podobało mi się raczej średnio i w niektórych miejscach nie wiedziałam, o co chodzi, więc jeśli ktoś ma taką możliwość, to polecam czytanie w oryginale.

Amelia | 2016-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2016

Seria była naprawdę pozytywnie pokręcona. Po przeczytaniu jej miałam wrażenie, że wszystko, dosłownie WSZYSTKO może się zdarzyć, bo...czemu nie? Myślisz sobie, że to co się wydarzyło było nieprawdopodobne, a tam BAM! Kolejne nieprawdopodobieństwo na kolejnym nieprawdopodobieństwie. Łuhu! Teraz już nic mnie nie zaskoczy w życiu. Prawdopodobnie.

BookBasset | 2013-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2013

Kolejna i już ostatnia odsłona trylogii w sześciu częściach. Prawdziwi fani będą nią zapewne zachwyceni. Muszę przyznać, że pomimo moich początkowych obaw autor świetnie poradził sobie z powierzonym mu zadaniem (mogę zarzucić mu jedynie zbytnią dosadność w porównaniu z humorem twórcy sagi). Pozycja obowiązkowa dla każdego fana "Autostopem przez galaktykę".

Konrad | 2016-10-15

Colfer do absurdalnej groteski Adamsa, której bohaterowie tyleż beztrosko co bezceremonialnie przemierzają przestrzeń i czas w te i wewte, dorzuca skandynawskich bogów potraktowanych w luźnym stylu młodzieżowego fantasy. Colferowy luz jest nieco mniej przesadny niż Adamsowy absurd, ale i tak dla mnie za bardzo. Choć oczywiście miłośnicy Monty Pythona zjechaliby mnie za tę opinię jak harlequina.

Heatcliff | 2016-11-13
Przeczytana: 18 listopada 2016