Łosoś zwątpienia

2003-01-01
83-7298-528-6
Paweł Wieczorek
kosmos

Na okładce powinna być informacja, że to tak naprawdę biografia i nie ma nic wspólnego z serią Autostopem przez galaktykę. Gdyby od razu było to zaznaczone, to pewnie moje podejście do tej książki by było inne. Raczej dla fanów Adamsa niż przeciętnego fana książek.

Na początku chciałbym powiedzieć wszystkim osobom, które mają zamiar przeczytać "Łososia Zwątpienia" i liczą na szóstą część serii "Autostopem Przez Galaktykę", że mogą się lekko zawieść. Nie jest to bowiem kontynuacja fabularna tego cyklu, a zbiór artykułów i felietonów autorstwa Douglasa Adamsa, zawierający trzy nieopublikowane wcześniej opowiadania.

Przechodząc jednak do samej książki - dawno nie czytałem nic niefabularnego, co wciągnęłoby mnie tak bardzo jak "Łosoś Zwątpienia". Adams swoim stylem pisania znanym z "Autostopem..." potrawi zachęcić do czytania artykułów na tematy, które prawdopodobnie nigdy by mnie nie zainteresowały - zaczynając od lekkich opowieści o jego podróżach, przez wywody technologiczne, aż po skomplikowane wywody o (nie)istnieniu Boga. Na uwagę zasługują również trzy opowiadania znajdujące się w drugiej połowie książki. Szczerze mówiąc, niedokończona trzecia część serii o Dirku Gentlym wciągnęła mnie bardziej niż poprzednie dwie. To właśnie opowiadanie urywa się nagle, tak jak przedwcześnie urwało się życie Adamsa.

Książka zdecydowanie kierowana jest do fanów twórczośći autora "Autostopem..." i wątpię, że ktoś inny mógłby się nią w większym stopniu zainteresować. Dla mnie jednak była to fascynująca podróż przez życie mojego ulubioneog pisarza, który mimo przedwczesnej śmierci zostawił spory dobytek literacki (i nie tylko) oraz stworzył własny gatunek fantastyki naukowej.

Przechodząc jednak...

Jeśli ktoś się spodziewa, że Łosoś zwątpienia jest kontynuacją Autostopem (bo i z takimi opisami można się spotkać),to się zawiedzie. Jest to zebrany pośmiertnie zbiór opowiadań, felietonów i wywiadów Adamsa. W większa część książki swoim stylu przypomina trochę "Zapiski na pudełku od zapałek" Umberto Eco.

Ta książka, powstała już po śmierci pisarza, z pewnością nie jest tym, co próbował nam zasugerować wydawca. Nie ma ona nic wspólnego z cyklem ,,Autostopem przez galaktykę", chociaż odwołania do kosmicznej sagi pojawiają się w niej od czasu do czasu. Jest raczej pośmiertną autobiografią lub wywiadem rzeką z Douglasem Adamsem. To zbiór krótkich lub bardzo krótkich tekstów o setkach spraw które zajmowały tego autora: o muzyce (bardzo dużo),ekologii, nowoczesnych technologiach, ratowaniu zagrożonych gatunków, o religii (a właściwie jej bezsensie, gdyż autor ,,Autostopem..." był stuprocentowym ateistą) i o ludzkiej naturze i mentalności. Teksty są przeróżne, jedne poważne, inne zabawne i w większości raczej ciekawe. Pozwalają sporo dowiedzieć się o autorze - ja po jej przeczytaniu czułem się, jakbym znał go od lat. Sam ,,Łosoś zwątpienia" zajmuje niewielką część tekstu - ok. 30%. To zabawna, przyzwoicie się zapowiadająca powieść o Dirku Gentlym. Fabuła powieści (wyraźnie jeszcze będącej przed fazą ostatnich szlifów) niestety nagle się urywa, pozostawiając czytelnika zaciekawionego, zdezorientowanego i... rozczarowanego, z poczuciem pustki po czymś, co już prawie mieliśmy i co nagle nam zabrano, co odczuwają pewnie wszyscy fani powieści Dauglasa Adamsa.

Zebrane materiały cudownego Douglasa Adamsa, który przedwcześnie nas opuścił - ach, wciąż nie mogę Go odżałować - miłośnicy odnajdą perełki, okruszki, które mogłyby rozwinąć się w coś więcej, ale już nie zdążyły...

Douglas Adams - autor nieprzeciętny, a tym samym uwielbiany przez czytelników o nieprzeciętnym guście. Po książce "Łosoś zwątpienia" ostatecznie przekonałam się, że ja do grona jego wielbicieli nie należę. Seria "Autostopem przez Galaktykę" jest dla mnie nie do przetrawienia, jednak po tę lekturę sięgnęłam będąc ciekawą, jakie to jeszcze notatki przechowywał Adams w zakamarkach swojego komputera i mając nadzieję na bardziej filozoficzne rozmyślania pozbawione tła "sci-fi comedy" - i tu się zawiodłam. Także z tej książki bije specyficzny "montypythonowski" humor, znajdziemy w niej zapis skeczów oraz szkic powieści Adamsa (kilka rozdziałów). Dla mnie najciekawszymi fragmentami były wywiady, w których Adams daje się poznać jako naprawdę inteligentny i sympatyczny(!) gość o ciekawych zainteresowaniach i poruszający interesujące tematy. Książkę, w moich oczach, ratują też niezwykle zabawne anegdoty (np. "Herbatniki"). Fani Douglasa Adamsa pewnie będą oburzeni taką oceną, ale przecież sam autor powiedział, że krytykować można wszystko oprócz religii;)

Moim zdaniem, zaliczenie tej książki do serii "Autostopem przez galaktykę" to pewien błąd, przez który osoba biorąca ją do ręki spodziewa się czegoś zupełnie innego, niż w rzeczywistości.

Tym niemniej, jak człowiek przełknie już fakt, że nie jest to lekkie, humorystyczne czytadło, a zbiór najróżniejszych tekstów autora - od lekkich i zabawnych, w stylu do którego przyzwyczaiły nas poprzednie części "Autostopem...", do filozoficznych, o których później myśli się jeszcze długi czas - i przestawi swoje podejście na tryb lepszego poznawania autora, jego poglądów i myśli... To przynajmniej kilka tekstów tego dzieła drastycznie podnosi ocenę całości.

• Douglas Adams