Ilustrowana teoria wszystkiego. Powstanie i losy Wszechświata

Tłumaczenie: Piotr Amsterdamski
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
7,68 (120 ocen i 15 opinii) Zobacz oceny
10
15
9
12
8
39
7
37
6
10
5
5
4
1
3
1
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Illustrated Theory of Everything: The Origin and Fate of The Universe
data wydania
ISBN
9788377858745
liczba stron
138
język
polski
dodała
wiedźma

Stephen Hawking jest uważany za jeden z najznakomitszych umysłów współczesnego świata: jako znakomity fizyk teoretyk przyczynił się do ustalenia nowego poglądu na budowę wszechświata i materię, która go wypełnia. Proszę sobie wyobrazić, jak Hawking siedzi u Państwa w salonie, opowiada o tych osiągnięciach i ich historycznym kontekście. Byłoby to tak, jakby Krzysztof Kolumb relacjonował swą...

Stephen Hawking jest uważany za jeden z najznakomitszych umysłów współczesnego świata: jako znakomity fizyk teoretyk przyczynił się do ustalenia nowego poglądu na budowę wszechświata i materię, która go wypełnia. Proszę sobie wyobrazić, jak Hawking siedzi u Państwa w salonie, opowiada o tych osiągnięciach i ich historycznym kontekście. Byłoby to tak, jakby Krzysztof Kolumb relacjonował swą wyprawę.

„Ilustrowana teoria wszystkiego” składa się z siedmiu wykładów, w których autor wyjaśnia historię znanego nam wszechświata. Wykłady są znakomitym odbiciem nie tylko jego niezwykłej inteligencji, ale również charakterystycznego poczucia humoru. O swych trwających ponad dziesięć lat poszukiwaniach czarnych dziur Hawking pisze: „to przypominało nieco szukanie czarnego kota w piwnicy na węgiel”.

Hawking zaczyna od historii naszych poglądów kosmologicznych, od twierdzenia Arystotelesa, że Ziemia jest kulą, do odkrycia Hubble'a – ponad dwa tysiące lat później – że wszechświat się rozszerza. To stanowi dla niego punkt wyjścia w wyprawie do granic współczesnej fizyki – omawia teorie powstania wszechświata (m.in. teorię wielkiego wybuchu), czarne dziury i naturę czasoprzestrzeni. Na zakończenie rozważa pytania, na które fizycy jeszcze nie znają odpowiedzi – jak połączyć teorie opisujące różne zjawiska w jedną, ogólną „jednolitą teorię wszystkiego”. „Jeśli poznamy odpowiedź na to pytanie – twierdzi Stephen Hawking – będzie to największy triumf ludzkiego rozumu”.

Hawking jest nie tylko wielkim uczonym, ale również doskonałym popularyzatorem. Jego zdaniem, osiągnięcia nauk teoretycznych powinny być „przynajmniej w ogólnych zarysach zrozumiałe dla wszystkich, a nie tylko dla nielicznych uczonych”. W tej książce proponuje wszystkim chętnym odkrywczą podróż kosmiczną. To książka dla każdego, kto kiedykolwiek patrząc na nocne niebo zastanawiał się, co jest tam w górze i skąd pochodzi.

 

źródło opisu: Zysk, 2016

źródło okładki: www.zysk.com.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (691)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1657
Sensej | 2017-04-28
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam

Zaprezentowana przez Wydawnictwo Zysk i S-ka pozycja "Ilustrowana Teoria wszystkiego" aspiruje do zajęcia szczytu listy. Odpowiada na pytanie zawarte w jednej z piosenek zespołu Tool: "Who are we and where are we going in this ocean of chaos?"/"Kim jesteśmy i dokąd zmierzamy w tym oceanie chaosu?". Jest to problem fundamentalny dla wielu z nas. Tych, którzy dostrzegają jeszcze cokolwiek innego prócz szarej codzienności.

Tekst Stephena Hawkinga składa się z siedmiu wykładów. Od teorii wielkiego wybuchu, rozszerzania się wszechświata, przez czarne dziury, powstawanie gwiazd, strzałkę czasu, aż do ostatecznej, tytułowej teorii wszystkiego. Pierwsze sześć jest wstępem teoretycznym do ostatniego, a zarazem dobrym, wręcz chyba najbardziej profesjonalnym wytłumaczeniem podstawowych prawideł wszechświata. Uznany w środowisku naukowym popularyzator podejmuje trud nauczania kompletnych laików i niemal mu się to udaje. Prawie, gdyż czasami zbytnio popuszcza wodze i wchodzi na grząskie tereny...

książek: 2045
AnnaSikorska | 2016-04-27
Na półkach: Przeczytane

Zawsze, kiedy do moich rąk trafia jakakolwiek książka Stephena W. Hawkinga czytam z wielkim zainteresowaniem. Wielkim plusem jego stylu jest prosty i opisowy język pozwalający przeciętnemu czytelnikowi zagłębić się w tajniki skomplikowanej nauki. Do tej pory miałam okazję czytać tylko po angielsku. Tym razem trafiła do mnie książka przetłumaczona na język polski, co mnie bardzo ucieszyło, ponieważ mogłam czytać razem z córką słuchającą z wielkim zainteresowaniem.
Tytuł książki „Ilustrowana teoria wszystkiego” pozornie jest bardzo mylący, ponieważ po otwarciu lektury nie zobaczymy w niej samych ilustracji, ale bardzo dużo tekstu. Dopiero kiedy zaczniemy sobie wyobrażać to, co opisuje Hawking zrozumiemy, dlaczego w tytule znajduje się słowo „Ilustrowana”. Profesor zaprasza nas do świata niezwykłego i bardzo ważnego dla nas: opisów działania naszego wszechświata (czyli wszystkiego). Skomplikowanym teoriom towarzyszy niesamowicie jasny opis, nie boi się posłużyć humorem, ale czytelnik...

książek: 311
Justyna Wydra | 2016-04-02
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 02 kwietnia 2016

https://grafomanya.wordpress.com/2016/04/02/ilustrowana-teoria-wszystkiego-recenzja/

Gdy w 1981 roku Stephen W. Hawking wraz z grupą innych fizyków trafił do Watykanu, usłyszał od papieża, iż badanie ewolucji wszechświata po wielkim wybuchu absolutnie nie budzi jego zastrzeżeń. Natomiast od zgłębiania natury samego wielkiego wybuchu należy się powstrzymać, gdyż chodzi o akt stworzenia. Akt Boży. Słynny fizyk miał problem. Otóż przyjechał do stolicy katolickiego świata z wykładem, w którym chciał przedstawić nową teorię, według której wszechświat wcale nie miał początku… Czas i przestrzeń tworzą w tej teorii jeden skończony obiekt bez brzegów. A cóż Bóg?

Wierzący naukowcy ewolucyjni (tak, są tacy!) doszli do pewnego rodzaju konsensusu, z którym, jak się wydaje, zgadzają się także władze kościelne. Oto Bóg nakręcił zegarek czasu i puścił w ruch jego sprężynę, powodując tym samym wybuch. Wielki wybuch. Następnie się wycofał, pozwalając światu ewoluować zgodnie z ustalonym zbiorem...

książek: 805
Hrosskar | 2016-09-03
Przeczytana: 03 września 2016

Stephen Hawking jest jednym z najbardziej znanych naukowców na świecie - znakomity fizyk teoretyk, który przyczynił się do ustalenia nowego poglądu na budowę wszechświata i materię, jaka go wypełnia. W swoich badaniach od blisko 40 lat zajmuje się głównie czarnymi dziurami i grawitacją kwantową - opracował między innymi teoretyczny dowód na to, że czarne dziury powinny emitować promieniowanie, znane dziś jako promieniowanie Hawkinga.

Ilustrowana teoria wszystkiego składa się z siedmiu krótkich wykładów - Hawking zaczyna od historii naszych poglądów kosmologicznych, a dokładniej od twierdzenia Arystotelesa, że Ziemia jest kulą, do odkrycia Hubble’a, że wszechświat się rozszerza. Autor wyjaśnia poglądy i koncepcje na temat wszechświata - jego budowy i powstania, aż po zagadnienie czarnych dziur. Przedstawia również jak kształtowały się poglądy na ten temat na przestrzeni wieków oraz pokazuje współczesny stan wiedzy. Na zakończenie rozważa pytania, na które fizycy jeszcze nie znają...

książek: 750
Kanclerz | 2013-07-06
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 03 lipca 2013

Ciężko wydać opinię o książce, do której przyznać muszę, brak mi wiedzy. Napisana przystępnie, jednak bez znajomości podstaw - zbyt zawiła.
Proponuję przeczytać wcześniej kilka ogólnikowych pozycji.

Jakkolwiek zjawiskowość umysłu Hawkinga jest niezaprzeczalna!

książek: 1388
yokopoko | 2010-11-28
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 28 listopada 2010

Jak wszystkie książki tego pana - w przystępny sposób tłumaczy nawet najbardziej niezrozumiałe rzeczy, poczynając od rozszerzania się Wszechświata, na czarnych dziurach i strzałce czasu kończąc. ;) Piękne wydanie, dużo rysunków i zdjęć, idealne na prezent. :)

książek: 135
Sebastian | 2015-12-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 19 grudnia 2015

Ciekawa pozycja popularnonaukowa. Hawking w dostępny sposób opisuje podstawowe prawa działające w naszym wszechświecie w siedmiu wykładach. Mi osobiście podoba się nie tylko prostota, jakiej Hawking używa opisując podstawowe prawa rządzące wszechświatem, ale jego wizja i poglądy.

książek: 1131
kinga1711 | 2016-08-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Bardzo cieszyłam się, gdy dostałam "Ilustrowaną teorię wszystkiego", gdyż chciałam zgłębić tematykę fizyki i astronomii. Nigdy nie było to moją mocną stroną i chciałam jakoś douczyć się pewnych rzeczy. Nazwisko Hawking było mi dobrze znane, gdyż autor książki jest wybitnym znawcą w dziedzinie fizyki. Z przyjemnością więc zabrałam się za czytanie książki. Rozdziały mają formę tak zwanych wykładów, które są opatrzone ilustracjami. Rysunki, grafiki czy schematy, w obrazowy sposób przedstawiają nam dane zagadnienie i ułatwiają jego zrozumienie, co jest niebywałym plusem. Jak można wnioskować z tytułu, książka zawiera bardzo dużo ilustracji, które są opatrzone stosownym opisem. Autor rozpoczyna swój wywód od powstania świata, teorii wielkiego wybuchu, poprzez rozwój i badania dotyczące wielkiego wybuchu oraz czarnych dziur. Język jakim napisana została książka, jest bardzo przystępny dla przeciętnego odbiorcy, choć wymaga od czytelnika pełnego skupienia. Hawking w bardzo prosty sposób...

książek: 96
adikzior | 2018-02-22
Na półkach: Przeczytane

Bardzo przyjemnie się czyta. Książka napisana językiem dość przystępnym dla przeciętnego śmiertelnika. Zdarzają się stwierdzenia podane poniekąd na tacy czytelnikowi bez głębszego wytłumaczenia tematu, ale zakładam, że to zabieg celowy aby uniknąć długich naukowych wywodów, które byłyby zrozumiałe tylko dla samych naukowców. To co nieco razi w oczy to rozpatrywanie wszechświata przez pryzmat praw rządzących życiem na ziemi. Na przykład rozważania o niemożności istnienia istot dwuwymiarowych ze względu na układ pokarmowy (założenie, że wszystkie żyjące istoty musiałyby mieć układ pokarmowy(?)). Pewność co do swoich osądów to akurat wspólna cecha wielu naukowców, którą ciężko im mieć za złe biorąc pod uwagę to jaką wiedzą dysponują, często jednak naukowe aksjomaty uznawane przez większość społeczeństwa nie wytrzymyją próby czasu (czego przykłady można zresztą znaleźć w samej książce).
Mimo tych naciąganych wad książka jest warta przeczytania. Stanowi silnie skondensowaną dawkę...

książek: 2811
Bacha85 | 2017-01-14
Przeczytana: lipiec 2016

Pierwsze powieści science fiction pojawiły się wraz z gwałtownym rozwojem nauki, w tym fizyki i kosmologii. Czarne dziury, białe karły, gwiazdy neutronowe czy horyzonty zdarzeń niejednokrotnie pojawiają się na kartach książek. Nie umniejszając roli wyobraźni autorów, trudno wyobrazić sobie, by takie opowieści mogły powstać bez rosnącej wiedzy. Jednym z naukowców, który od wielu lat skupia się na połączeniu teorii grawitacyjnej z fizyką kwantową, jest Stephen Hawking. Ilustrowana teoria wszystkiego zawiera w sobie siedem wykładów przybliżających te rozważania zwyczajnemu człowiekowi.

W pięknie wydanej i okraszonej licznymi ilustracjami książce znajdziemy siedem rozdziałów o rosnącym stopniu trudności poruszanych zagadnień. W pierwszym z nich mamy okazję zapoznać się z tym, jak rozwijała się wiedza i poglądy na temat budowy wszechświata od czasów, gdy człowiek zaczął spoglądać poza własną planetę. Począwszy od teorii geocentrycznych, poprzez poglądy Kopernika i Galileusza aż do...

zobacz kolejne z 681 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd