Ilustrowana teoria wszystkiego. Powstanie i losy Wszechświata

Okładka książki Ilustrowana teoria wszystkiego. Powstanie i losy Wszechświata Stephen Hawking
Okładka książki Ilustrowana teoria wszystkiego. Powstanie i losy Wszechświata
Stephen Hawking Wydawnictwo: Zysk i S-ka astronomia, astrofizyka
astronomia, astrofizyka
Illustrated Theory of Everything: The Origin and Fate of The Universe
Zysk i S-ka
2016-03-21
2010-01-01
Piotr Amsterdamski

Okładka książki Wielki Projekt Stephen Hawking, Leonard Mlodinow
Wielki Projekt Stephen Hawking, Le...
Okładka książki George i błękitny księżyc Lucy Hawking, Stephen Hawking
George i błęki... Lucy Hawking, Steph...
Okładka książki Przewodnik po Wszechświecie Lucy Hawking, Stephen Hawking
Przewodnik po ... Lucy Hawking, Steph...
Okładka książki Jak zrobić statek kosmiczny. O bandzie awanturników, zaciętym wyścigu oraz o narodzinach prywatnej astronautyki Julian Guthrie, Stephen Hawking
Jak zrobić sta... Julian Guthrie, Ste...

Na swoim koncie mam już naprawdę dużo książek, których autorem, lub współautorem jest Stephen Hawking, ale dopiero ILUSTROWANA TEORIA WSZYSTKIEGO sprawiła, że zaiskrzyło. Bardzo podobały mi się także jego wykłady o CZARNYCH DZIURACH, ale to spójne i zrozumiale, bo w tej książce także mamy takowe wykłady.
Co mam na myśli pisząc "zaiskrzyło"? Tylko tyle, że bardzo dobrze mi się czytało tę pozycję i myślę, że wiele z niej wyniosłam. Hawking nie używa tutaj jakiegoś trudnego, specjalistycznego języka, ale też nie banalizuje, a raczej inteligentnie tłumaczy, często posługując się sprytną metaforą.
Ja mam słabość do CZARNYCH DZIUR, a tutaj wiele w tym temacie odnalazłam. Zastanawiam się, czy dane są w pełni aktualne, bo pierwsze wydanie tej książki pochodzi z 1996 roku, więc zakładam (mam nadzieję, że słusznie),że nauka zrobiła parę kroków w przód. Mimo to, odnalazła w tej książce wiele inspirujących opisów zjawisk, o których oczywiście wcześniej czytałam, ale w tym konkretnym przypadku z miejsca je zrozumiałam.
Ostatnio np. czytałam NATURĘ CZASU I PRZESTRZENI, czyli spór Hawkinga z Penrosem i w tym przypadku poległam. Może nie poległam absolutnie, ale to był spory wysiłek i jednak słabe zrozumienie - książka jest po prostu trudna. Dlatego też dobrze zacząć od ILUSTROWANEJ TEORII WSZYSTKIEGO i innych podobnych tytułów, a dopiero potem wrócić do tych trudniejszych, bardziej wymagających.
ILUSTROWANA TEORIA WSZYSTKIEGO zawiera cykl wykładów HAWKINGA, które czyta się dobrze i ma się wrażenie, jakby naukowiec siedział obok i tłumaczył - cierpliwie - to co zrozumiał. Jest w tej książce też spora pokora, bo Hawking często przyznaje, że nie wie wszystkiego i jest też humor, który jest chyba znakiem rozpoznawczym autora.
Książka jest pięknie wydana. Twarda oprawa, albumowy papier, piękne fotografie. Wszystko wygląda świetnie i nadaje się idealnie np. na prezent. Jeśli więc mamcie w domu pasjonata WSZECHŚWIATA, to to jest pozycja obowiązkowa. Ja jestem bardzo zadowolona z lektory - chyba mój ulubiony Hawking (choć dość wczesny - a może właśnie dlatego ulubiony, bo wczesny).

ku krańcom Wszechświata
Wydawnictwo Zysk i S-ka

Co mam na myśli pisząc "zaiskrzyło"? Tylko tyle, że bardzo dobrze mi...

Chwytliwy tytuł i obiecująca tematyka, lektura raczej szybka o objętości, która mogłaby być dwukrotnie mniejsza gdyby tylko wydawca zechciał. Treść ciekawa i raczej przejrzysta w odbiorze, w dużym stopniu to co autor tu przekazuje to tak naprawdę skompresowana krótka historia czasu – te same przykłady, anegdoty, podobne rozplanowanie książki.

Niezła, ale "Jeszcze krótsza historia" czasu zawiera więcej wiedzy.

Niezła, ale "Jeszcze krótsza historia" czasu zawiera więcej wiedzy.

Dobra, krótka, treściwa jedyny minus to fakt że wiedza poszła nieco do przodu od wydania tej książki i chciałoby się dowiedzieć więcej na temat tych nowinek

Bardzo dobry zbiór wykładów Hawkinga z ilustracjami.

Bardzo dobry zbiór wykładów Hawkinga z ilustracjami.

Niestety nie przybliżyła mi ta pozycja oczekiwanej wiedzy, to jest zbiór wykładów dla osób, które co nie co znają się na rzeczy.
Mieszane uczucia mam zatem.

Mieszane uczucia mam zatem.

Wielki Wybuch?

Wiele razy na blogu pojawiały się książki Stephena Hawkinga, które opowiadały o Wielkim Wybuchu, czy czarnych dziurach. „Ilustrowana Teoria Wszystkiego” to kolejna książka wydana przez wydawnictwo Zysk i ska, która ponownie już ukaże się na księgarskich półkach.

„Ilustrowana Teoria Wszystkiego” to cykl siedmiu wykładów, w których autor wyjaśnia nam historię powstania wszechświata, który znamy. Hawking podzielił tę książkę na siedem krótkich rozdziałów, z których wyciska wszystko, co najważniejsze, a wiedza, jaką przekazuje czytelnikowi jest napisana bardzo obrazowo, co sprawia, że szybko można złapać punkt myślenia Hawkinga i zrozumieć to, o czym on w ogóle rozprawia.

Hawking zaczyna od historii naszych poglądów kosmologicznych, od twierdzenia Arystotelesa do odkrycia Hubble'a, czyli przeszło dwa tysiące lat później. Wszystkie te teorie sprowadzają się do jednego krótkiego zdania – wszechświat cały czas się rozszerza.
I to właśnie to zdanie było podstawą do napisania „Ilustrowanej Teorii Wszystkiego”. Hawking opowiada o czarnych dziurach, które od zawsze w jego głównych zainteresowaniach. Mówi o teorii Wielkiego Wybuchu oraz o naturze czasoprzestrzeni.
Na koniec Hawking stwierdza, że jeżeli fizykom uda się połączyć wszystkie twierdzenia i teorię w jedną, która da „jednolitą teorię wszystkiego” to będzie to największy triumf ludzkiego umysłu.

Hawking, chociaż określany jest jako wielki uczony uważa że, nauka powinna być zrozumiała dla wszystkich ludzi, a nie tylko dla konkretnej grupy osób, które po prostu są mózgami ścisłymi.
Dlatego też, tak jak już pisałam na początku, książki które pisze napisane prostym językiem, a jeżeli użyte jest słowo, które nie każdy może znać, to autor śpieszy z wyjaśnieniem tego. Na przykład porównując daną teorię do sytuacji codziennej.

„Ilustrowana Teoria Wszystkiego” to kosmiczna podróż dla chętnych poznania kolejnych informacji o Wielkim Wybuchu, albo poszerzeniu swojej dotychczasowej wiedzy na ten temat. Autor przywołuje w tekście innych fizyków, z którymi miał okazję popełnić inne swoje książki, zatem kiedy jesteście wprawionymi czytelnikami Stephena Hawkinga, szybko połączycie wszystkie pozycje w jedną całość, a wiedza którą posiadacie zacznie Wam się zazębiać, co wypełni każdą lukę, którą posiadacie.
Jeżeli jednak jesteście pierwszakami w książkach Stephena Hawkinga to „Ilustrowana Teoria Wszystkiego” będzie dobrym wyborem. Jest to pozycja, która przedstawia wiedzę ogólną, a także jest to świetny wstęp do sięgnięcia po kolejne książki Hawkinga.

Wielki Wybuch?

W przedmowie "Jeszcze krótszej historii czasu" jest napisane, że książka ta jest pewnego rodzaju streszczeniem "Krótkiej historii czasu". Czytając "Ilustrowaną teorię Wszystkiego" napotykałem się na identyczne anegdoty, identyczne wręcz zdania...co w "Krótkiej historii czasu".Czyżby kolejne streszczenie? Rozczarowało mnie to bardzo, jednak treść tej książki mimo wszystko zasługuje na wysoką ocenę.

Na pewno treść wykładów prezentowanych w tej książce miała kiedyś fundamentalne znaczenie dla rozwoju fizyki. Obecnie jest to tylko niezwykle przyjemne w swym wyglądzie odświeżenie wiedzy, w wersji książki do kawy lub na jesienny wieczór ( jeden, maksymalnie dwa).

Bardzo przyjemnie się czyta. Książka napisana językiem dość przystępnym dla przeciętnego śmiertelnika. Zdarzają się stwierdzenia podane poniekąd na tacy czytelnikowi bez głębszego wytłumaczenia tematu, ale zakładam, że to zabieg celowy aby uniknąć długich naukowych wywodów, które byłyby zrozumiałe tylko dla samych naukowców. To co nieco razi w oczy to rozpatrywanie wszechświata przez pryzmat praw rządzących życiem na ziemi. Na przykład rozważania o niemożności istnienia istot dwuwymiarowych ze względu na układ pokarmowy (założenie, że wszystkie żyjące istoty musiałyby mieć układ pokarmowy(?)). Pewność co do swoich osądów to akurat wspólna cecha wielu naukowców, którą ciężko im mieć za złe biorąc pod uwagę to jaką wiedzą dysponują, często jednak naukowe aksjomaty uznawane przez większość społeczeństwa nie wytrzymyją próby czasu (czego przykłady można zresztą znaleźć w samej książce).
Mimo tych naciąganych wad książka jest warta przeczytania. Stanowi silnie skondensowaną dawkę wiedzy, którą na pewno docenią osoby nie będące do końca na bieżąco z osiągnięciami fizyki teoretycznej ostatnich lat.

• Popularnonaukowe
  • Nauka
  • Fizyka

Dodaj cytat z książki Ilustrowana teoria wszystkiego. Powstanie i losy Wszechświata