Gilles de Rais

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Gilles de Rais
historyczna
Agnieszka

Historia człowieka, który dopuścił się porażających, ohydnych gwałtów i mordów na około 800 dzieciach. Opisana w sposób bardzo dokładny dzięki zachowanym aktom z rozprawy sądowej, na której Gilles de Rais ze szczegółami opowiada o swoich potwornych czynach. Książka skłania do refleksji - jak możliwym jest, by człowiek był w stanie popełnić taki ogrom zbrodni, co musiało wydarzyć się w życiu tego XV-wiecznego rycerza, towarzysza Joanny d'Arc, że stał się tym, kim się stał?

Kevorkian | 2016-01-14
Przeczytana: 13 stycznia 2016

Bardzo średnia książka.

Do połowy udało się autorowi mnie serdecznie zanudzić wymieniając wszystkie, zbędne do portretu psychologicznego Gillesa de Rais, szczegóły typu jakie dokładnie ziemie posiadał, jakie zamki, gdzie one się znajdowały, które miały większe strategiczne znaczenie, z jaką panną miał się ożenić, ale się nie ożenił etc etc. Gdzieś tam od czasu do czasu migają wzmianki o jego homoseksualizmie albo megalomanii, ale to w sumie tyle.

Dopiero gdzieś w połowie książki przechodzimy do tematu, z którego de Rais zasłynął, czyli morderstw dzieci. No i teoretycznie moja cierpliwość powinna być teraz nagrodzona, ale zamiast tego została raczej wystawiona na próbę, bo myśli autora sobie meandrowały, rzucał cytatami cokolwiek luźno powiązanymi z tematem, jak uczeń, który dostał zadanie napisać wypracowanie na 3 str. i nie bardzo wie, czym je wypełnić. A to fragment wiersza Williama Blake'a, a to kawałek psalmu, a to wzmianka o tym, jak to Egipcjanie byki składali w ofierze...

Polecam. Część biograficzna jest świetna. Autor pisze barwnym i kwiecistym językiem. Momentami mam wrażenie, że na tej barwności trochę cierpi precyzja opisu, ale i tak moje wrażenia są bardzo pozytywne. Po części biograficznej są jeszcze akta sądowe, które mogą być nieco nużące, ale dla uzupełnienia informacji warto je chociaż przejrzeć.

Noemi | 2013-02-01
Na półkach: Przeczytane, Dewianci

Dość solidnie napisana książka, ale zdecydowanie dla miłośników (dziwnie brzmi) postaci Gillesa lub zagadnień związanych z przestępcami, mordercami... Każdy inny człowiek uzna ją po prostu za nudną, bo nie będzie jej potrafił osadzić w żadnym kontekście. Podobała mi się, ale przyznam, że liczyłam na jakieś opisy występnych działań de Rais, odrobinę krwawych szczegółów - nie zmienia to faktu, że kilka informacji mnie zaskoczyło i rzeczywiście potrafiłam też w jakiś sposób współczuć tej pół na pół mitycznej postaci.

Bartek | 2016-01-09
Na półkach: 2016, Posiadam, Przeczytane