Gilles de Rais

1987-01-01
Krystyna Arustowicz
średniowieczna Francja rycerz zbrdniarz

Bardzo średnia książka.

Do połowy udało się autorowi mnie serdecznie zanudzić wymieniając wszystkie, zbędne do portretu psychologicznego Gillesa de Rais, szczegóły typu jakie dokładnie ziemie posiadał, jakie zamki, gdzie one się znajdowały, które miały większe strategiczne znaczenie, z jaką panną miał się ożenić, ale się nie ożenił etc etc. Gdzieś tam od czasu do czasu migają wzmianki o jego homoseksualizmie albo megalomanii, ale to w sumie tyle.

Dopiero gdzieś w połowie książki przechodzimy do tematu, z którego de Rais zasłynął, czyli morderstw dzieci. No i teoretycznie moja cierpliwość powinna być teraz nagrodzona, ale zamiast tego została raczej wystawiona na próbę, bo myśli autora sobie meandrowały, rzucał cytatami cokolwiek luźno powiązanymi z tematem, jak uczeń, który dostał zadanie napisać wypracowanie na 3 str. i nie bardzo wie, czym je wypełnić. A to fragment wiersza Williama Blake'a, a to kawałek psalmu, a to wzmianka o tym, jak to Egipcjanie byki składali w ofierze Amonowi Ra...

Na dokładkę konkluzja, jaką można wysnuć po przeczytaniu całej książki jest taka, że de Rais był jaki był, bo urodził się w ponurym miesiącu, w ponurym zamku, w ponurym okresie historii i na dodatek miał ponurego dziadka. Śmiem powątpiewać.

Dla zawziętych miłośników historii tego okresu.

Bardzo średnia książka.

Polecam. Część biograficzna jest świetna. Autor pisze barwnym i kwiecistym językiem. Momentami mam wrażenie, że na tej barwności trochę cierpi precyzja opisu, ale i tak moje wrażenia są bardzo pozytywne. Po części biograficznej są jeszcze akta sądowe, które mogą być nieco nużące, ale dla uzupełnienia informacji warto je chociaż przejrzeć.

Dość solidnie napisana książka, ale zdecydowanie dla miłośników (dziwnie brzmi) postaci Gillesa lub zagadnień związanych z przestępcami, mordercami... Każdy inny człowiek uzna ją po prostu za nudną, bo nie będzie jej potrafił osadzić w żadnym kontekście. Podobała mi się, ale przyznam, że liczyłam na jakieś opisy występnych działań de Rais, odrobinę krwawych szczegółów - nie zmienia to faktu, że kilka informacji mnie zaskoczyło i rzeczywiście potrafiłam też w jakiś sposób współczuć tej pół na pół mitycznej postaci.

• True crime
  • Średniowiecze