Religie świata rzymskiego

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
83-01-07405-1
historyczna
atti

Książka "Religie świata rzymskiego" stanowi uwieńczenie wieloletnich studiów Autorki nad dziejami różnych religii Imperium Rzymskiego oraz jej badań nad społeczeństwem rzymskim. Zadaniem "Religii świata rzymskiego" jest ukazanie przemian religijnych w okresie rozkwitu Imperium Rzymskiego, a więc poczynając od III wieku p.n.e. do III wieku n.e.. Tematem pracy jest nie tylko religia Rzymu i...

Zadaniem "Religii świata rzymskiego" jest ukazanie przemian religijnych w okresie rozkwitu Imperium Rzymskiego, a więc poczynając od III wieku p.n.e. do III wieku n.e.. Tematem pracy jest nie tylko religia Rzymu i Italii oraz jej dalsze przemiany pod wpływem religii greckiej i kultów orientalnych (...) - dążeniem pracy jest ukazanie, że wielość kultów Imperium Rzymskiego składała się na obraz tworzący pewną całość. Dając tytuł "religie" starano się podkreślić, że w państwie rzymskim obok religii oficjalnej rozwijały się inne systemy religijne i kulty, związane bądź z tradycjami lokalnymi, bądź z pewnymi grupami społecznymi.

źródło opisu: Fragment z przedmowy autorki

źródło okładki: http://www.slowko.com.pl/img/p/66571-4208-large.jpg

Książkę M. Jaczynowskiej o religiach świata rzymskiego kupiłem już jakiś czas temu, ale dopiero teraz - w wakacje - miałem okazję ją przeczytać. Ogólnie rzecz biorąc z pewnością jest to dobra książka wprowadzająca w tematykę. Kompozycja jest przejrzysta, a podział rozdziałów na krótkie sekcje dotyczące konkretnego zjawiska czy problemu pozwala dobrze zrozumieć przedstawiane zagadnienia. Autorka przedstawia nieraz w książce dyskusję naukową nad danym zagadnieniem, podaje stosunkowo dużą ilość przypisów. "Religie świata rzymskiego" powstały jednak już ponad 20 lat temu, stąd ze zrozumiałych względów praca nie obejmuje najnowszych, jakże obfitych, badań nad religiami antyku. Dużo miejsca poświęcone jest tematyce religii Rzymu republikańskiego, trochę mniej (wg mnie za mało) tej późnoantycznej. Z kolei bardzo ciekawy jest rozdział VII poświęcony celtyckim podstawom religii rzymskiej Galii. Zasadniczo jednak praca jest jedynie wprowadzeniem do tematu religii świata rzymskiego, stąd też...

Dość ciężka w odbiorze, wymagająca publikacja. Wymaga choćby podstawowej wiedzy o mitologi - sama MITOLOGIĄ NIE JEST.
Książka w sposób wnikliwy obrazuje powstanie i rozwój religii Rzymu, wszystkie religijne reformy i wpływy obcych kultów na wierzenia i tradycję rzymian. Oprócz Rzymu opisane są tu też religie prowincji co jest chyba największym atutem książki. Jeśli chodzi o minusy dość słabo opisane są pierwsze wieki chrześcijaństwa, informacji o tych szukałbym gdzie indziej.

Viator | 2016-05-24
Na półkach: Historia, Przeczytane