Ludzie z wosku

Cykl: Rzeka kłamstwa (tom 2)
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
powieść, życie, Joanna, rodzina
wiedzima

"Ludzie z wosku" zostali napisani przez Szelburg-Zarembinę jeszcze przed wojną.
Przedstawia dalsze losy Joanny (z części "Wędrówka Joanny"), która jest już dorosłą kobieta, założyła rodzinę, ma córkę.
Pozbawiona jest już jakichkolwiek złudzeń, patrzy na świat do bólu realistycznie nie mogąc liczyć na nikogo, oprócz siebie.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Michal | 2015-02-02
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

„Ludzie z wosku” to druga część cyklu „Rzeka kłamstwa” autorstwa Ewy Szelburg Zarembiny. Sięgnąłem po nią przypadkowo, po lekturze artykułu nt. prozy dwudziestolecia. Zarembina kojarzyła mi się dotychczas, jak zapewne większości z nas, z literaturą dziecięcą. „Ludzie z wosku” stawiają tę pisarkę w zupełnie innym świetle. Powiem więcej – twórczość prozatorska „dla dorosłych” Ewy Szelburg Zarembiny to dla mnie odkrycie tego roku! Sama książka należy do nurtu prymitywistycznego ekspresjonizmu dwudziestolecia. Nie obędzie się zatem bez typowej dla niego „charakteryzacji” obejmującej archaizację w warstwie językowej, liczne odwołań do ludowych wierzeń i wiejskiej metafizyki oraz pozorną naiwność intelektualną.

Znakomita większość akcji rozgrywa się we wsi o nazwie Żeleźno, które daje autorce pretekst do zaprezentowania wiejskiej społeczności przełomu XIX i XX wieku. Na jego tle główna bohaterka, Joanna, to postać niebanalna – doświadczenia życiowe uniemożliwiają jej realizację...

liaguszka | 2016-07-03
frotka | 2016-06-08