Wędrówka Joanny

Cykl: Rzeka kłamstwa (tom 1)
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
wiedzima

Książka opowiada o losach Joanny, którą macocha odesłała z rodzinnego domu do rodziny wuja. Niekochana, samotna dziewczyna zachowuje zdumiewającą prawość i moralność w obłudnym świecie. A w końcu odnajduje także prawdziwą miłość i buduje swój szczęśliwy dom...

źródło opisu: Opis Autorski

źródło okładki: Zdjęcie Autorskie

czytankianki | 2015-03-30
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 17 marca 2015

Spodziewałam się powieści trącącej myszką, tymczasem „Wędrówka Joanny” (1947) pozytywnie mnie zaskoczyła. Po pierwsze, tematyką wiejską, tak rzadką w naszej literaturze, tu b. interesująco pokazaną, z jej obrzędami i zabobonami włącznie. Po drugie, wartką akcją i prostym językiem, przy jednoczesnej sugestywności scen. Po trzecie, postacią głównej bohaterki, która znacząco odbiega od stereotypu biednej sierotki skazanej na poniewierkę.
Warto przeczytać choćby dlatego, żeby odczarować mit Szelburg-Zarembiny znanej przede wszystkim z książek dla dzieci.

piotrek24tfx | 2017-02-17
ANNA | 2016-05-30