Przypadki mojego życia

Wydawnictwo: W drodze
83-7033-169-6
Róża_Bzowa

„Przypadki mojego życia” to ciąg luźno powiązanych ze sobą krótkich opowiadań napisanych niezwykle pięknym i subtelnym językiem. Autor daje w „Przypadkach...” sumę swego żywota. Wychowany w inteligenckiej rodzinie żydowskiej w połowie życia przechodzi na chrześcijaństwo, staje się jednym z największych pisarzy religijnych.

Magdalena | 2014-10-12

Jedna z ważniejszych książek mojej młodości. Idealnie pokazuje jak w bardzo krótkiej formie zawrzeć esencję życia. Krótkie i bardzo krótkie powiastki prowadzą przez niezwykłe życie Autora: dzieciństwo w Tarnowie, krakowską młodość, wojenną zawieruchę, powojenne spotkania z pisarzami i innymi osobami, śmierć ukochanej żony. Każde wydarzenie jest pretekstem do uniwersalnych rozważań nad najważniejszymi sprawami: cierpieniem, przebaczeniem, zrozumieniem, przyjaźnią i miłością. Każde jest powodem refleksji, którą Autor dzieli się z czytelnikami. Nikt inny tak nie pisał. I pewnie nie napisze.

marcin | 2018-05-16
Przeczytana: 16 maja 2018

Początek czyta się ciężko. Melancholijne wspomnienia z podróży pana Romana. Anegdoty o sztuce i historii przeplatane obserwacjami codziennego życia. Nieco drażniąca jest w nich uparta tęsknota za minionymi czasami.
Każdy wpis wypełniony jest włoskimi nazwami. Zachwyt nad ich brzmieniem często przeważa nad treścią. Gdyby autor podróżował po Polsce chyba nie miałby po co pisać.
W dalszej części książki jest lepiej. Po przywyknięciu do wysokiego tonu autora znajdziemy ciekawe uwagi o religii, o wzajemnym stosunku Żydów i Polaków, o Hamlecie, o Weselu Wyspiańskiego, a także wspomnienia spotkań z pisarzami.
Czytając tego "bloga" kształtuje się obraz autora, który jest wrażliwy i inteligentny. Jednak gdybym go spotkał, nie umiałbym z nim swobodnie porozmawiać. Pan Roman wszędzie doszukuje się głębszego sensu. Wiele wpisów jest ironicznych, niemal zabawnych, ale w tle nieustannie unosi się męcząca mądrość. Brakuje mi dystansu i odrobiny cynizmu, który może jest uważany za wadę, ale nadaje...

Molinka | 2017-11-26
Agata | 2017-07-28