Margines, ale...

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Szkice". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Biuro Literackie
97883-62006-30-4
felietony,
Aga

Margines, ale... Tak nazwał Tadeusz Różewicz rubrykę we wrocławskiej "Odrze", w której w latach 1969-1976 zamieszczał różnorodne teksty. Część z nich znalazła się w wydaniach książkowych, ale też wiele autor pominął, nawet w Utworach zebranych Wydawnictwa Dolnośląskiego. Przypominamy je w tym tomie. Jednak większość utworów pominiętych wybraliśmy z całej prasy polskiej - od wczesnych lat pięćdziesiątych po ostatnie lata. Owe noty, listy, szkice, reportaże, fragmenty dziennikowe, mowy − silva rerum − stanowią bogactwo myśli i faktów poszerzających wiedzę biograficzną i wprowadzających w nieznane obszary twórczości autora Kartoteki. Jest to "margines" jego pisarstwa, "ale" znaczący, a niekiedy istotnej wagi. Rozmaitość tematów, zwięzłość stylu, skala tonacji (żart, wyznanie i powaga spraw ostatecznych) sprawiają, że ta książka będzie mieć wiernych czytelników, podobnie jak przed laty Przygotowanie do wieczoru autorskiego.
Jan Stolarczyk

źródło opisu: http://biuroliterackie.pl

źródło okładki: http://biuroliterackie.pl

| 2013-12-29

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Uczucie podobne jak po przeczytaniu książeczki biograficznej "Matka Teresa. Kochałam Jezusa w ciemnościach" Paula Murraya OP. Wydawało mi się, że wiem o nich tak wiele, a okazało się, że miałam zaledwie powierzchowne pojęcie kim byli, z jakimi ciemnościami walczyli.

Dla zachęty - fragmenty listów do Pawła Mayewskiego:

12 III 1967

"Żyję, ale na dobrą sprawę nie wiem, jak żyję. Chciałem się doprowadzić do porządku, chciałem się do życia, ale wszystko mi przepływa przez ręce. Mieszkam ciągle w Gliwicach. Zupełnie "zdezorganizowany" życiowo. Miałem zaproszenie z grupą polskich poetów i tłumaczy do Paryża(...). Nie mogłem się na to zdecydować(...) Oczywiście z punktu "życiowego" zrobiłem głupstwo (...) W gazetach podano, że nie pojechałem, bo byłem "chory"..., ale to moja dusza jest chora (naprawdę), a ja jestem zdrów jak koń. Tak bardzo bym chciał, żeby Pan zrozumiał. Jak długo można ukrywać "rany" (to jest banalne...prawda? "rany"!), a przecież jestem poraniony strasznie i od lat...

Paweł Ścibisz | 2011-01-23
Na półkach: Chcę przeczytać, Ulubione