Żywoty zdań swawolnych

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Beletrystyka". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Twój Styl
83-7163-087-5
historyjki, humor, satyra
Edyta

Mają swoją historię i rzeczy, i przyzwyczajenia, zwierzęta i rośliny, i uczucia nawet. W historii zaś pełno jest ciekawostek, ludzkiego geniuszu i zwykłej ludzkiej głupoty. Naprawdę nie sposób się nudzić - pisze we wstępie do swojej książki Ludwik Stomma. Żywoty zdań swawolnych - to błyskotliwie erudycyjne, zabawne historyjki, albo raczej intelektualne igraszki na temat znaczenia słów, pojęć,...

Żywoty zdań swawolnych - to błyskotliwie erudycyjne, zabawne historyjki, albo raczej intelektualne igraszki na temat znaczenia słów, pojęć, kulturowych nawyków i zachowań w ich historycznej zmienności, obyczajności i nieobyczajności, których lektura czasem dziwi, czasem zaskakuje, bywa, że serdecznie bawi, a zarazem wzrusza. Książkę dowcipnie zilustrował Tomasz Dominik, współautor Ludwika Stommy także w innych artystyczno-literackich dokonaniach.

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: wydawca

Artur Schodziński | 2014-11-26
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 25 listopada 2014

Czytając książki historyczne zwracam uwagę na różnego rodzaju ciekawostki, smaczki. Często rzeczy, które wydają się tak zwyczajne mają swoją bogatą i fascynującą historię.
Ta książka to zbiór takich ciekawostek od A do Z. Od Armagniac’a, przez Camembert, kawior, pieprz, śledzia, po zupę cebulową i żabę. Podane w bardzo żartobliwej formie, czasem trochę rubasznej
Jak to u Stommy - żart i erudycja podane na tacy. Smacznego.

Och, jak uroczo! Przedmioty, słowa i słówka, głównie z francuskiego kręgu kulturowego, choć nie tylko, opisane z dowcipem, humorem, swadą i - och, Boże mój - z erudycją. Oczywiście, będą tu i armagnac, i camembert, ale znajdzie się też piękny rozdział o imionach oraz - mój faworyt - o wannie, okraszony cudownymi cytatami francuskich higienistów z doby Oświecenia, swoją drogą wielkich propagatorów brudu i przeciwników masturbacji.
Nie do końca jest to książka popularnonaukowa. Czasem rozdziały mają postać luźniejszego eseju, mniej koncentrującego się na pochodzeniu i historii, a więcej na anegdotkach i humoreskach związanych z danym zagadnieniem (musztarda, kongres).
Cudna książka z gatunku lekkich, łatwych i przyjemnych.

Abigail | 2016-03-10
Przeczytana: 10 marca 2016