Hemoroidy Napoleona. Czyli jak drobne fakty zmieniały bieg historii

978-83-76740-44-7
Napoleon
historyczna
Pistacia

To książka o drobiazgach. O detalach, które wpływały na bieg historii. Niektóre zmieniały świat. Inne życie ludzi, którzy decydowali o losach imperiów i cywilizacji. Gdyby nie one, dzieje mogłyby potoczyć się zupełnie inaczej. Mam nadzieję, że moja książka rozbudzi w was fascynację szczegółami, które zmieniały oblicze świata, a przy okazji wyleczy was także z dwóch błędnych przekonań. Po...

Mam nadzieję, że moja książka rozbudzi w was fascynację szczegółami, które zmieniały oblicze świata, a przy okazji wyleczy was także z dwóch błędnych przekonań. Po pierwsze, że historia jest śmiertelnie nudna. Po drugie, że u źródeł wielkich wydarzeń leżały zawsze doniosłe okoliczności. Niektórzy czują się bezpieczniej, wierząc, że historia zależy od decyzji podejmowanych przez ważnych ludzi, którzy zawsze kierują się fundamentalnymi przesłankami. Dla tych czytelników „Hemoroidy Napoleona” mogą być wyjątkowo nieprzyjemne. Nim przystąpicie do lektury pamiętajcie jednak, że nie za wszystkim, co dzieje się na świecie, stoją arcyważne powody. Weźcie tę książkę do ręki, czytajcie, bawcie się dobrze i nie przestawajcie się zdumiewać. A jeśli was nie przekonałem i nadal wolicie trzymać się wersji z podręczników, wasza strata.
Phil Mason

[opis wydawcy]

Zimek | 2011-03-28
Przeczytana: 28 marca 2011

Szczerze to nie chce mi się kończyć tej książki - mnóstwo faktów, ale właściwie to są epizody które czasami aż na siłę są wyciągnięte i okraszone otoczką sensacji. Nie idzie tego spamiętać, więc po co się męczyć...

Isadora | 2012-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2012

Czym jest historia? Od najmłodszych lat nauczyciele wbijają nam do głowy, że jest logicznym ciągiem zdarzeń przyczynowo - skutkowych, w którym nic nie dzieje się bez powodu. Autor "Hemoroidów Napoleona" bezlitośnie i przewrotnie polemizuje z tym przekonaniem pragnąć udowodnić czytelnikowi, że na bieg historii równie często miały wpływ pozornie błahe przyczyny, że rządzić nią może także zwykły przypadek i szczęśliwe lub pechowe zbiegi okoliczności.
Phil Mason zebrał w swej publikacji imponującą kolekcję krótkich historyjek i anegdot na poparcie tezy o niebagatelnym, jeśli nie decydującym wpływie drobiazgów na losy świata. Oczywiście można by się z nim spierać - nie zawsze wszystko, co wygląda na zwykły przypadek, jest nim w rzeczywistości, nie wszystkie też przytoczone przykłady miały doniosłe znaczenie dla dziejów świata, niemniej jednak trzeba przyznać, że pomysłowość, pracowitość i determinacja Masona robią wrażenie.

Książka jest podzielona tematycznie i składa się z rozdziałów...

Muminka | 2016-01-02
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 27 grudnia 2015

Historia z przymrużeniem oka. Philip Mason skupia się na niewiarygodnych, często skwapliwie omijanych w podręcznikach historii faktach. Pokazuje w jaki sposób pozornie błahe incydenty miały wpływ na politykę, postęp technologiczny, ludzką rzeczywistość. Owe ciekawostki są pogrupowane w odrębne rozdziały. Mamy rozdział poświęcony wynalazkom, odkryciom i patentom ( np. o mały włos, a Fleming nie odkryłby penicyliny i jej leczniczych właściwości). Pasjonujące były też opisy wyścigów naukowców jeśli chodzi o opatentowanie swoich wynalazków.
Najobszerniejszy zbiór faktów dotyczy oczywiście poszczególnych władców, tyranów, przewrotów w historii, nieudanych zamachów, jak np. ten na arcyksięcia Ferdynanda. Princip pił sobie spokojnie kawę, pewien, że zastrzelił władcę, a tu samochód monarchy najspokojniej przejeżdżał ulicą, no i w końcu zamachowiec dokończył dzieła.
Nie było by Waterloo gdyby nie hemoroidy Napoleona i związane z nimi cierpienie i rozkojarzenie cesarza. Podziw budzi...

virginia75 | 2013-12-03

Książka dobra na zimowy wieczór do poczytania przy kominku. Wywołuje niedowierzanie, czasem bawi a innym razem daje do myślenia, że jak to możliwe by tak wielkie rzeczy w historii i doniosłe wydarzenia zależały od takich drobiazgów, czasem wręcz głupot.
A i Napoleon ponoć rzeczywiście miał hemoroidy

aannaa | 2014-11-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 24 listopada 2014

Sporo ciekawych rzeczy.

Sympatyczna książka o drobiazgach. O mało istotnych szczegółach, które wpłynęły na bieg wielkiej historii - bez nich, być może, losy świata potoczyłyby się zgoła inaczej.
Lektura lekka, bardzo przyjemnie się ją czyta. Dobra pozycja dla wszystkich, którzy lubią sobie od czasu do czasu pogdybyać.

nahiarlia | 2013-05-26
Przeczytana: maj 2013

Bardzo ciekawa książka. Znaleźć w niej można szczególiki nie tylko z czasów średniowiecznych czy renesansu, głównie znajdują się tam ciekawostki z XIX i XX wieku. Tak jak pisze w książce, jest to dowód na to ze historia nie musi być nudna ;)
Polecam.

kopuwa | 2016-09-06