Historia stroju

Seria: Seria z Wagą
Wydawnictwo: W.A.B.
Histoire technique et morale du vÊtement
esej, ubiór
historia
joanka7

To znakomity esej o funkcjach i przeznaczeniu ubioru w dziejach ludzkości, opisujący dawne metody i powstawanie nowych technik wytwarzania i produkowania odzieży oraz ich wpływ na współczesny obraz mody. Książka Toussaint-Samat opisuje tę bogatą historię stroju od czasów najdawniejszych po współczesne, ekskluzywne pokazy mody. Jest niezastąpioną kopalnią wiedzy na temat poszczególnych...

Książka Toussaint-Samat opisuje tę bogatą historię stroju od czasów najdawniejszych po współczesne, ekskluzywne pokazy mody. Jest niezastąpioną kopalnią wiedzy na temat poszczególnych elementów naszego ubioru, wyjaśnia ich historię, pierwotne przeznaczenie i zmieniające się w czasie zastosowania (np. opisuje historię butów, biustonosza, męskiej bielizny). Autorka pisze o ubiorze również w kontekście jego wielorakich, kulturowych znaczeń i dzięki temu jej fascynująca opowieść jest zarazem opowieścią o całej kulturze.

[W.A.B., 1998]

Zawiedziony poczuje się czytelnik poszukujący w tej książce systematycznego wykładu. To nie podręcznik, a raczej gawęda. W dodatku gawęda dla dość oczytanego odbiorcy, który jest w stanie wyłapać wszystkie smaczki, w przeciwnym wypadku będzie zmuszony sięgać co jakiś czas po pomoc wujka google'a. Wbrew tym gawędziarskim pozorom informacji jest tu sporo, są jednak beztrosko rzucone w opowieść, to wypływają, to nikną; wiele jest całkiem oryginalne (sobolowe szpiegostwo gospodarcze!). Za to łowcy wątków pobocznych, wspomnianych w jednym-dwóch zdaniach, będą mogli z pewnością trochę tutaj pożerować. Czyta się gładko i przyjemnie, ale dobrze przedtem coś wiedzieć w temacie.

ps. na końcu przydałby się indeks.

Gabrielle | 2014-06-05

Książka ta ma być chyba całościowym przeglądem historii stroju nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Autorka z pewnością ma na ten temat bardzo dużą wiedzę, jednak podana ona została w sposób tak chaotyczny, że ktoś, kogo interesuje tylko jeden okres lub zagadnienie, z pewnością zgubi się w gąszczu (często nużących) informacji.

elentari | 2016-05-03

Wciąż brakuje w Polsce pogłębionych analiz z zakresu historii ubioru, dobrze, że pojawiła się ta książka!

cranberry-suicide | 2016-02-13
Na półkach: Przeczytane, Studia, 2016
Przeczytana: 10 lutego 2016

Książka na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie uporzadkowanej, podzielona jest na całkiem logicznie ułożone cztery części. Znajduje się w niej część poświęcona nagości, pierwszych ubraniach wykonywanych z futer i skór zwierzęcych, materiałach i strategii stroju codziennego. Podział ten jednak nie przynosi żadnego rezultatu, ponieważ informacje są podane bez większego ładu. Ot tak raz poczytamy o przypowieści biblijnej, żeby zaraz poczytać o rozważaniach czy modę na skórzane kurtki należy przypisać homoseksualistom. Dla mnie zupełnie absurdalne zestawienie.

Loba | 2012-01-19
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam

Nie jest to historia mody, jest to rzeczywiście historia stroju pokazana z perspektywy antropologicznej, a zaczyna się od nagości...

Joemka | 2019-02-22
Milena | 2019-01-16