Dwa teatry

Wydawnictwo: Greg
teatr, lektura,
hunter

Inne wydania

Dwa teatry" to komedia w 3 aktach, dramat Jerzego Szaniawskiego, który powstał w 1945 r., wystawiony w Krakowie w 1946 r., wydany tamże w 1947 r. (razem z "Mostem"). Sztuka przedstawia koncepcję teatru tworzoną już we wcześniejszych dramatach Szaniawskiego, a ostatecznie ukształtowaną przez doświadczenia lat okupacji

źródło opisu: Greg, 2009

źródło okładki: greg.pl

młoda_pisarka | 2015-07-26
Przeczytana: 25 lipca 2015

TRZY AKTY TO WCALE NIE MAŁO...

"Dwa teatry. Komedia w trzech aktach" to zdecydowanie krótka lektura, natomiast pełna treści! Lekka, ciekawa, łatwa w odbiorze. Pełna metafor, symboli wyrazistych przez co i wydających się czytelnikowi oczywistymi, jednocześnie dzięki temu czytelnik jest w stanienie ją zrozumieć. Nie jest to tekst skomplikowany, ale zdecydowanie nie można nazwać go bezwartościowym.

W interesujący sposób przedstawiona została różnica między teatrem realistycznym, a symbolicznym.

Już dawno nie czytałam tak treściwej lektury.

Polecam!

Zaintrygowana | 2015-09-20
Na półkach: Studia, Przeczytane, Posiadam

Utwory Szaniawskiego należą już zasłużenie do klasyki literatury polskiej. "Dwa teatry" są jednym ze sztandarowych i bardziej docenionych dzieł, wpisujących się w kanon pisarski artysty. Dramat, nazwany przez autora komedią w trzech aktach, stanowi swoistą polemikę dotyczącą koncepcji teatralnych- realistycznej i symbolicznej, jaką w pewnym momencie musiał przeprowadzić we własnym wnętrzu Szaniawski.
Cezurą jest tu II wojna światowa zmieniająca wszystko, także postrzeganie sztuki, której forma i treść sprzed katastrofy, zwyczajnie nie wystarcza już do opisania oraz zrozumienia świata. Nic nie jest do końca oczywiste, i choć nigdy naprawdę nie było, wcześniej istniał cały szereg złudzeń, które pozwalały nie odnosić się do metafizyki i przedstawiać życie ściśle realistycznie.
Największe wrażenie zrobił na mnie wątek Chłopca z Deszczu oraz wydźwięk jednoaktówek wystawionych w "Małym Zwierciadle". Młodzieniec przynosił Dyrektorowi teatru swoje liryczne impresje, z nadzieją, że...

Kinga | 2015-10-20
Przeczytana: 20 października 2015

"Dwa teatry. Komedia w trzech aktach" Jerzego Szaniawskiego to krótka, ale bardzo ciekawa lektura, do której warto zajrzeć. Ciekawie wykreowane postaci, rozwój akcji i ogólne tło utworu - to wszystko niewątpliwie znajdziemy w tej książce. Ludzkie perypetie momentami naprawdę bawią, innym zaś razem budzą niepokój i po prostu intrygują. Małe Zwierciadło oraz Teatr Snów prowadzą czytelnika, pokazują mu na jakich zasadach działają. Czy się przenikają, czy jednak są kompletnie różne - tego dowiecie się z tej lektury. Dodatkowo w drugim akcie czekają na Was wspaniałe jednoaktówki, czyli "Matka" oraz "Powódź", które we mnie osobiście rozbudziły wiele emocji!
Gorąco polecam nie tylko fanom teatru! :)

Patrycja | 2014-11-27

Dwa teatry, dwa światy. A może więcej? Mam wrażenie, że tych światków w komedii jest więcej, że się przenikają, współistnieją. Czy takie rozwiązanie nie jest nadinterpretacją?

człowiek | 2013-12-29

Pozbawiona węchu, domyślam się zapachu treści i przypuszczam że to spektakl o zatarciu się granicy teatru (czyli fikcji ) między rzeczywistości. Czytało się miło. W tej sztuce istniał teatr ''Małe Zwierciadło'', w którym również były wystawiane spektakle. Jeden z nich to chłonący raczej moją uwagę epizod o kobiecie, która musiała wysiąść z pociągu (, bo maszyna nie mogła ruszyć dalej z powodu ogromnych ilości śniegu) i trafiła do leśniczówki a tam spotkał ją niesamowity przypadek... Urocza historia..
Dramat mnie nawet z lekka oczarował. Wrócę do tego kiedyś, narazie bez głębokich analiz, tyle aby poznać powierzchnie treści..

Ensui-Szyszka | 2014-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2014

70 stron o tym, jak teatr powinien wyglądać. Krótko i na temat.

Ajka_ | 2010-11-07
Przeczytana: listopad 2010

Jak dla mnie ta książka była dość dziwna. Przyznam, swój urok miała, lecz wciąż nie moje klimaty... Jednak wszystko co związane z teatrem mnie interesuje i istnieje duża szansa, że do tego zajrzę. ;)

Magda | 2014-09-17

Interesujący dramat obyczajowy