Dwa teatry

Seria: Lektura z opracowaniem
Wydawnictwo: Greg
teatr, lektura,
hunter

Dwa teatry" to komedia w 3 aktach, dramat Jerzego Szaniawskiego, który powstał w 1945 r., wystawiony w Krakowie w 1946 r., wydany tamże w 1947 r. (razem z "Mostem"). Sztuka przedstawia koncepcję teatru tworzoną już we wcześniejszych dramatach Szaniawskiego, a ostatecznie ukształtowaną przez doświadczenia lat okupacji

źródło opisu: Greg, 2009

źródło okładki: greg.pl

Roman Dłużniewski | 2016-12-27

Nie umiem ocenić. Myślę, że byłem zbyt młody, gdy kazano mi przeczytać sztukę Szaniawskiego jako lekturę. Czytało się lekko, łatwo i przyjemnie, ale nie była to lektura, która pobudziłaby mnie do jakiejś refleksji. Może teraz powinienem "Dwa teatry" przeczytać ponownie ?

młoda_pisarka | 2015-07-26
Przeczytana: 25 lipca 2015

TRZY AKTY TO WCALE NIE MAŁO...

"Dwa teatry. Komedia w trzech aktach" to zdecydowanie krótka lektura, natomiast pełna treści! Lekka, ciekawa, łatwa w odbiorze. Pełna metafor, symboli wyrazistych przez co i wydających się czytelnikowi oczywistymi, jednocześnie dzięki temu czytelnik jest w stanienie ją zrozumieć. Nie jest to tekst skomplikowany, ale zdecydowanie nie można nazwać go bezwartościowym.

W interesujący sposób przedstawiona została różnica między teatrem realistycznym, a symbolicznym.

Już dawno nie czytałam tak treściwej lektury.

Polecam!

Joanna | 2018-08-04
Przeczytana: 03 sierpnia 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Cała komedia stanowi ukazanie kontrastu pomiędzy dwoma teatrami. Nie tylko tymi postrzeganymi w sensie dosłownym ("Małe Zwierciadło" i "Teatr snów"), ale także metaforą, która jest pod tymi nazwami ukryta. Sztuka ma wskazać różnice pomiędzy teatrem faktów, a teatrem wewnętrznych przeżyć, co przy okazji nawiązuje do sporu jaki powinien być teatr, który miał miejsce zaraz po II wojnie światowej.

Ze względu na tematykę oraz lekkość z jaką została ona przedstawiona, "Dwa teatry" są z pewnością sztuką, którą warto poznać. W końcu dramat to nie tylko kilka dzieł Mickiewicza i sztuki Fredry. Dla mnie najbardziej ciekawym zabiegiem było umieszczenie w akcie drugim dwóch osobnych sztuk, co nadało tytułowi kolejny, dodatkowy sens.

| 2014-11-27

Dwa teatry, dwa światy. A może więcej? Mam wrażenie, że tych światków w komedii jest więcej, że się przenikają, współistnieją. Czy takie rozwiązanie nie jest nadinterpretacją?

Zaintrygowana | 2015-09-20
Na półkach: Studia, Przeczytane, Posiadam

Utwory Szaniawskiego należą już zasłużenie do klasyki literatury polskiej. "Dwa teatry" są jednym ze sztandarowych i bardziej docenionych dzieł, wpisujących się w kanon pisarski artysty. Dramat, nazwany przez autora komedią w trzech aktach, stanowi swoistą polemikę dotyczącą koncepcji teatralnych- realistycznej i symbolicznej, jaką w pewnym momencie musiał przeprowadzić we własnym wnętrzu Szaniawski.
Cezurą jest tu II wojna światowa zmieniająca wszystko, także postrzeganie sztuki, której forma i treść sprzed katastrofy, zwyczajnie nie wystarcza już do opisania oraz zrozumienia świata. Nic nie jest do końca oczywiste, i choć nigdy naprawdę nie było, wcześniej istniał cały szereg złudzeń, które pozwalały nie odnosić się do metafizyki i przedstawiać życie ściśle realistycznie.
Największe wrażenie zrobił na mnie wątek Chłopca z Deszczu oraz wydźwięk jednoaktówek wystawionych w "Małym Zwierciadle". Młodzieniec przynosił Dyrektorowi teatru swoje liryczne impresje, z nadzieją, że...

Kinga | 2015-10-20
Przeczytana: 20 października 2015

"Dwa teatry. Komedia w trzech aktach" Jerzego Szaniawskiego to krótka, ale bardzo ciekawa lektura, do której warto zajrzeć. Ciekawie wykreowane postaci, rozwój akcji i ogólne tło utworu - to wszystko niewątpliwie znajdziemy w tej książce. Ludzkie perypetie momentami naprawdę bawią, innym zaś razem budzą niepokój i po prostu intrygują. Małe Zwierciadło oraz Teatr Snów prowadzą czytelnika, pokazują mu na jakich zasadach działają. Czy się przenikają, czy jednak są kompletnie różne - tego dowiecie się z tej lektury. Dodatkowo w drugim akcie czekają na Was wspaniałe jednoaktówki, czyli "Matka" oraz "Powódź", które we mnie osobiście rozbudziły wiele emocji!
Gorąco polecam nie tylko fanom teatru! :)

Daria | 2017-03-28
Przeczytana: 28 marca 2017

Niby tylko 80 stron, ale oderwać się nie mogłam. Coś cudownego.

książek: 2026
Justyna | 2014-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2014

70 stron o tym, jak teatr powinien wyglądać. Krótko i na temat.

Ania | 2017-10-19
Przeczytana: 2017 rok

Treściwa, problematyczna opowieść o tym, gdzie leżą granice sztuki, jeśli w ogóle takowe istnieją. Czy sztuka powinna być realistyczna? Jak definiować niedomówienia, które przedstawia przed widzem Szaniawski? Czy człowiek może być sprzeczny sam ze sobą? Kim jest artysta? Jaką rolę pełni? Wszystkie odpowiedzi na te pytania czytelnik odnajdzie w tej z pozoru lekkiej, krótkiej komedii.

Ajka_ | 2010-11-07
Przeczytana: listopad 2010