Żeglarz

Seria: Lektura z opracowaniem
Wydawnictwo: Greg
lektura, komedia, dramat
Erador

„Żeglarz” jest opowieścią o konfrontacji legendy z rzeczywistością. Cała akcja rozgrywa się wokół postaci pewnego kapitana, który rzekomo zginął bohatersko w obronie statku. I stał się wzorem do naśladowania wśród lokalnej społeczności miasta, z którego pochodził. Akcja zaczyna się, kiedy mieszkańcy przygotowują się na odsłonięcie pomnika i do obchodów święta związanego z kapitanem. Wszystko było dopracowane na ostatni guzik, ale nagle zjawia się człowiek imieniem Jan, który wyjawia parę szczegółów, które mogą zniszczyć legendę o kapitanie. Nadomiar złego pojawia się tajemniczy pan Schmid...

źródło opisu: greg.pl

źródło okładki: greg.pl

tytuswalus | 2014-10-05
Przeczytana: grudzień 1992

Postanowiono postawić pomnik osobie, którą uważano za bohatera, jednak czy ta opinia o tej osobie nie powinna zostać poddana weryfikacji zanim pomnik powstanie? Bardzo spodobał mi się ten temat. Myślę, że ta opowieść mogłaby by dobrą przestrogą dla niejednego polityka.

Kawika | 2017-01-27
Na półkach: Przeczytane, 2017, Dramat
Przeczytana: 25 stycznia 2017

Odświeżyłam treść sztuki po wielu, wielu latach. Choć została napisana w 1925 roku, jej problematyka jest nadal aktualna. Czy zawsze należy walczyć i upowszechniać prawdę, skoro społeczeństwo lubi mity? Jak wpływa na dzieci zakłamane otoczenie? Na te pytania powinni pomyśleć dziś dorośli konserwatyści. Szaniawski doskonale uchwycił relacje w małomiasteczkowej społeczności i kompleksy tam panujące.

ciarach | 2011-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2011

Tutaj doceniam problematykę utworu. Zastanawiająca lektura, aktualna jak najbardziej. Ale raczej nie dla tych, którzy potrafią zmienić swoje zdanie za korzyści prowadzące do celu... A może właśnie dla tych..?

Filemona | 2013-04-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 29 kwietnia 2013

Rzadko mam do czynienia z dramatami - zwykle są to lektury szkolne. W tym przypadku sama sięgnęłam po tę książkę; głównie ze względu na, co tu kryć, jej niewielkie rozmiary. A teraz żałuję, że nie jest ona dłuższa! Niektóre teksty wręcz mnie rozbrajały. Bardzo przypadła mi do gustu postać Med, ale i główny wątek rysował się całkiem ciekawie. Z chęcią wybrałabym się na tę sztukę do teatru.

Aiwlys | 2013-01-28
Na półkach: Przeczytane, Lektury
Przeczytana: 2008 rok

Dobra książka, czytana ze względu na olimpiadę z języka polskiego. Dobrze się czytało ze względu na tajemnicę do rozwikłania.

Magda | 2011-05-16
Przeczytana: 2010 rok
CaterinaCorleone | 2012-08-04
Przeczytana: 15 listopada 2011

Nie mam w zwyczaju czytać sztuk. Komedie zwykle mnie nie bawią. Tę czytałam do szkoły i (o dziwo!) zainteresowała mnie ;)

Midsummer12 | 2015-03-06
Przeczytana: 2012 rok

Troszkę abstrakcyjna, ale ciekawa, bo niedosłowna i - jak to u Szaniawskiego - tajemnicza i nie wypowiedziana wprost.

Magda | 2014-09-17

Interesująca komedia obyczajowa