Iluzjonista. Historia Harry'ego Houdiniego

Wydawnictwo: Videograf II
978-83-7183-769-2
iluzjonista, magik
Inkluzo

Książka Paula Shermana przybliża sylwetkę Harry'ego Houdiniego (1874-1926), najsłynniejszego magika i iluzjonisty świata, specjalisty od ucieczek i uwalniania się z kajdan, łańcuchów i więzów. Haudini potrafił wydostać się z zamkniętego sejfu, którego szyfr znał tylko właściciel. Znikał z zamkniętej celi więziennej. Zakładano mu kaftan bezpieczeństwa i zamykano w trumnie. Uwalniał się. Jego wyczyny były tym bardziej tajemnicze, że nigdy nie uszkadzał przedmiotów, z których się wyzwalał, i nie pokazywał, jak je otwiera. Odsłaniano kurtynę i oto stał triumfalnie uśmiechnięty, obok nietkniętego pojemnika, w którym przed chwilą był więziony, pozdrawiając widzów. Iluzjonista to pierwsza książka o Harrym Haudinim wydana w Polsce. Poznajemy w niej nie tylko najsłynniejsze triki mistrza, ale także jego barwne życie prywatne.

źródło opisu: www.dedalus.pl

źródło okładki: www.dedalus.pl

Patton | 2015-03-05
Przeczytana: marzec 2015

Chyba każdy z nas słyszał o Houdinim? Ja bynajmniej od najmłodszych lat byłem zafascynowany iluzją a co za tym idzie również innymi predystygitatorami.

I tak w końcu udało mi się przeczytać tę pozycję. Autor opisując jakie to korzenie ma Houdini nie zapomina informować czytelnika o całej otoczce religijnej towarzyszącej judaizmowi. Przyznam szczerze, że jest to sam początek książki, przez co trochę się zniechęciłem tak dogłębnym opisem. Lecz po przebrnięciu tej treści jest już znacznie lepiej. Zresztą sam autor zaznacza, że aby poznać postać tego iluzjonisty, czytelnik winien zapoznać się z tradycją tej konkretnej religii. Nie mniej w książce pojawia się też dużo innych wątków historycznych (wtrąceń), które miały wpływ czy też splotły się z historią postaci. Dzięki temu po przeczytaniu książki, czytelnik ma jasność co do konkretnych sytuacji, które się wydarzyły w życiu Houdiniego. Trzeba przyznać, że ilość wątków w tej książce jest co nie miara, ale dzięki temu mamy całościowy...

castagna | 2016-08-11
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 11 sierpnia 2016

genialna biografia najsławniejszego magika XX wieku

iluzją nie interesuję się w ogóle, ale lubię biografie, w dodatku książkę dorwałam za 6 zł, nie żałuję! jest cudownie napisana, lekkim językiem, dzięki temu bardzo szybko i przyjemnie się czyta

oprócz samego życiorysu pana Weisza, dowiadujemy się różnych ciekawostek na temat judaizmu (w tej wierze został wychowany) oraz innych wydarzeń historycznych, które w pewien sposób oddziaływały na życie iluzjonisty (np. zamach na Franciszka Ferdynanda, zainteresowanie spirytyzmem), dodatkowo autor wyjaśni nam kilka trików, które Harry stosował, ale oczywiście nie wszystkie, bo większość jest zagadką do dzisiaj, tajemnicą zabraną do grobu przez artystę

Paul Sherman spisał się fantastycznie, dał nam książkę napisaną w ciekawy sposób, opierając się na sporej ilości publikacji (bibliografię dostajemy na ostatnich kartkach)

książkę z czystym sercem polecam każdemu, jedna z lepszych biografii, jakie miałam przyjemność czytać

Kacper | 2014-05-24
Przeczytana: 23 maja 2014

Nie rozumiem skąd tak niska ocena tej książki. Czyta się ją bardzo przyjemnie, dużo można się dowiedzieć nie tylko o samym Houdinim, ale także o historii, religii itd. Napisana "lekkim" językiem, niejednokrotnie wywołała uśmiech na mojej twarzy. Polecam!

Cicha | 2016-08-09
Przeczytana: 02 sierpnia 2016

Świetna biografia niesamowitego człowieka. Książka bardzo ciekawie przedstawia świat magika jak i nawiązuje do wielu ciekawostek historycznych oraz kultury żydowskiej.

Małgorzata48 | 2012-05-04
Przeczytana: styczeń 2012

Magik, iluzjonista,showmen, specjalista od ucieczek i uwalniania się z kajdanów, łańcuchów, itp. Związany sznurami skakał z mostów do rzek, zakładano mu kajdany bezpieczeństwaw celach więziennych, sejfach, zamykano w trumnie wpuszczanej do grobu, a on zawsze się uwalniał. Houdini budzi moją sympatie wielkim przywiazaniem do matki, którą przez całe życie utrzymywał i dbał nadzwyczajnie oraz bliski związek uczuciowy z żoną (pierwszą i jedyną)i jednoczesnie wspólniczką w pracy na scenie. Ciekawy wątek w jego zyciu stanowiła przyjażń z angielskim pisarzem Arturem Conan Doylem'm, który był zadeklarowanym spirytystą, których H. nie znosił zażarcie zwalczał. Ogromny księgozbiór H. ponad 5200 ksiązek, w testamencie przekazał Bibliotece Kongresu. Autor ujawnia nam niewielką częśc tricków H., poznajemy tylko niektóre, powielane pózniej przez innych iluzjonistówm np. przez Dawida Copperfielda. O wiekszości nie dowiem sie nigdy - magia pozostanie magią, tajemnicą.

| 2016-11-19
MaryLu | 2016-07-23