Zabić Kennedy’ego. Koniec Camelotu

reportaż
G+J
2013-11-06
2013-11-06

Okładka książki Killing the SS: The Hunt for the Worst War Criminals in History Martin Dugard, Bill O'Reilly
Killing the SS... Martin Dugard, Bill...
Okładka książki Zabić Reagana Martin Dugard, Bill O'Reilly
Zabić Reagana Martin Dugard, Bill...

Kolejna świetna pozycja od tego duetu po "Zabić Lincolna". Dzięki lekkiemu stylowi czytelnik przeżywa wszystkie wydarzenia jakby był ich naocznym świadkiem.

Zapraszam do zapoznania się z moją opinią na temat tej bardzo ciekawej książki :)

Pokaż mimo tovideo - opinia

Tę interesującą książkę przeczytałam w 2013 roku.

Cenię autorów, którzy nie wywyższają i nie poniżają swojego bohatera. W tym przypadku tak nie jest.
Bill O'Reilly i Martin Dougard w swoich rozważaniach rekonstruują życiorys Johna F. Kennedy' ego. Odtwarzają również jego działalność polityczną.

Prezydent, który stał się legendą.
''Prawda o prezydencie Kennedym jest piękna, kiedy indziej niepokojąca. A o tym, jak i dlaczego został zamordowany- okrutna".

Wokół wydarzeń z 22 listopada 1963 roku narosło wiele mitów, mniej lub bardziej absurdalnych. Raport Komisji Warrena nie usatysfakcjonował społeczeństwa.

Autorzy przybliżają sylwetkę domniemanego sprawcy, skądinąd inteligentnego i oczytanego młodego człowieka. Żeby zrozumieć, co tak naprawdę się stało, należy cofnąć się w czasie. Zerknijmy na tło społeczne i polityczne ówczesnych USA: trwa wojna w Wietnamie, przez kraj przetaczają się protesty czarnoskórych, pastor King zdradza swoje marzenia. Na Kubie pewien satrapa ostrzy sobie kły na Amerykanów, grzmiąc: ''Bracia Kennedy niech na siebie uważają, ponieważ ktoś może na nich polować". Było już po upokarzającej klęsce w Zatoce Świń (1961),zażegnano również kryzys kubański (1962, rakiety, pertraktacje w Wiedniu z Chruszczowem),kiedy światu groził wybuch III wojny światowej.

''Mimo zawirowań w życiu osobistym i kłopotów politycznych, poparcie dla Kennedy'ego wciąż rosło. Jednocześnie przybywało mu groźnych wrogów. Byli w tym gronie między innymi Nikita Chruszczow, Fidel Castro i dyrektor Centralnej Agencji Wywiadowczej Allen Dulles".

Prawdą jest, że niektórzy byli zainteresowani dalszym uczestnictwem USA w konflikcie w Wietnamie, istniała grupa osób, która za wszelką cenę parła do wojny. CIA próbowała zgładzić Comandante, ale próby spełzły na niczym.

''Kiedy prokurator generalny Robert Kennedy zagiął parol na zorganizowaną przestępczość, lista ludzi źle życzących i jego bratu znacznie się wydłużyła".

Dallas w tamtym czasie było miastem o fatalnej reputacji, wszechobecna była przemoc kradzieże. Panowała degrengolada moralna, kolportowano ulotki z wizerunkiem J.F.K i podpisem: ''Zdrajca". Dziennikarze apelowali: ''trzymajcie prezydenta z dala od Dallas".

''Obaliliśmy wiele reżimów, tym razem zrobiliśmy to na własnym podwórku".

Więcej tu: https://ladymakbet33.blogspot.com/2020/09/prezydent-ktory-sta-sie-legenda.html

Tę interesującą książkę przeczytałam w 2013 roku.

Prezydent, który stał się legendą.
''Prawda o prezydencie Kennedym jest...

Bardzo dobra, rzeczowa i obiektywna pozycja historyczna, która nie przytłacza jednak nawałem szczegółowych informacji. Nie ubarwia ani nie demonizuje osoby Prezydenta Johna F. Kennedy`ego. Relacjonuje jego życie od udziału w II Wojnie Światowej, aż do chwili szokującego zabójstwa w Dallas.

Żaden człowiek nie zasługuje na śmierć, ale ten Kennedy to był kawał sami-wiecie-kogo. I tak naprawdę szkoda, że po raz kolejny umiera, ale w końcu dzięki temu zyskał prawdziwą nieśmiertelność.

Do tej pory Kennedy kojarzył mi się z Marilyn Monroe oraz Lee Harveyem Oswaldem (i trochę z "Dallas '63"). Fajnie, że Autorzy dokonują rzeczywistej dekonstrukcji 35. prezydenta Stanów Zjednoczonych. I trzymają się faktów (czego nie można powiedzieć o współczesnych mediach),jednocześnie wspominając o miejscach, które wygenerowały teorie spiskowe. Myślę, że książka spodoba się nie tylko fanom wielkiej polityki.

I tylko szkoda, że po raz kolejny ginie...

Sięgnąłem z powodu postaci Kennedy'ego, która zawsze mnie fascynowała. Dobry pomysł z równoległym ukazaniem losów prezydenta USA i zamachowca. Ciekawa lektura - szczególnie rozdziały opisujące wydarzenia przed śmiercią JFK. Później, dla osób znających historię, wydarzenia są już przewidywalne.

Biografia mówiąca o jednej z najbardziej znanych postaci na świecie, a mianowicie o JFK. Dużo informacji, które przedstawione są w inny niż dotychczas sposób. Mamy bowiem na równi pokazane życie ofiary i zamachowca, aż do momentu tragicznego wydarzenia. Obaj ukazani są przede wszystkim jako ludzie, a nie jak to nieraz bywa, tylko "bohaterowie" sensacyjnego zamachu. Czyta się szybko, chociaż mi osobiście bardzo przeszkadzały określenia typu "flamy", czy "ziomki". Według mnie autorzy z uwagi na rangę publikacji powinni stosować bardziej wyszukane słownictwo.

Bardzo bardzo dobra i profesjonalna książka. Autorzy w rzeczowy i dociekliwy sposób opisują wydarzenia od 1960 do 1963 roku, do tragicznej śmierci Kennedy'ego. Dalecy są od spekulacji, rozdrabniania się i wysuwania jakiś spiskowych teorii. Przedstawiają fakty, które miały miejsce podczas prezydentury i dzień śmierci prezydenta. Bo tak naprawdę nie ma co dolewać oliwy do ognia. Nigdy sprawa się nie wyjaśni, bo zabójca został zabity. Jedyne nagrania, to amatorska kamera. Te wszystkie spekulacje i magicznej kuli, spisku, insynuacje, że Oswald był tylko podstawiony.... tak mogło być, ale fakt jest faktem, że prezydent został zastrzelony. Ktokolwiek tego chciał, dopiął swego. I dlatego książka tak bardzo mi się podobała. Bo przedstawia fakty!
W podobnym tonie utrzymany jest film od tym samym tytułem, który powstał na podstawie książki. W książce więcej jest jednak życia. Autorzy przedstawiają nam najważniejsze wydarzenia prezydentury, walkę z komunizmem, słynna sytuacja w Zatoce Świń, życie rodzinne i małżeńskie Kennedych. W filmie jest tego zdecydowanie mnie. Nawet miałam wrażenie, że film bardziej opowiada o zabójcy niż o prezydencie. No właśnie, o tym nie wspomniałam. W książce znajdziecie także istotne informacje z życia zabójcy Kennedy;ego. Jego wędrówek między USA a komunistyczną Rosją, sytuację rodzinną, małżeńską, zmiany w jego psychice.
Jeśli ktoś chce przeczytać coś prawdziwego, rzeczowego na temat życia i śmierci jednego z najsławniejszych prezydentów USA, polecam właśnie tę książkę. Znajdziecie tu wszystko, co najważniejsze i możecie mieć pewność, że daleko temu do literackiej fikcji.

"Prawda o prezydencie Kennedym czasem jest piękna, kiedy indziej niepokojąca.
A o tym, jak i dlaczego został zamordowany – okrutna."

John Fitzgerald Kennedy to nie tylko trzydziesty piąty prezydent Stanów Zjednoczonych. To również symbol amerykańskiego Camelotu - wycinka z historii USA, który zakończył się wraz z tragiczną śmiercią prezydenta na ulicach Dallas w 1963 roku. Wreszcie to także materiał poddawany przeróżnym teoriom spiskowym. Mało kto dostrzega w tym wszystkim, że JFK był nie tylko charyzmatycznym i przystojnym politykiem, lecz także kochającym ojcem i mężem, który może i miał naturę amanta, ale mimo wszystko był oddany rodzinie.

Dwaj biografiści, autorzy podobnej książki, tyle że o Abrahamie Lincolnie, pozwolili, abym dzięki ich biografii zrozumiała kim naprawdę był prezydent Kennedy. Ciężka praca Billa O'Reilly'ego i Martina Dugarda bardzo im się opłaciła, gdyż w efekcie powstała historia z krwi i kości - taka, której nie można zarzucić, że jest albo niewiarygodna, albo przekłamana. Wprawdzie występują w niej wszystkie znane autorom teorie spiskowe na temat śmierci JFK, ale ma to charakter ciekawostki - kolejnego rozdziału opowiadającego o prezydencie. Co ważne, nie można powiedzieć, by autorzy bronili którejkolwiek z tez - oni jedynie je przedstawiają i omawiają, ocenę pozostawiając czytelnikom. Takie podejście do sprawy podoba mi się najbardziej.

Być może niewiele współcześnie żyjących osób jest zainteresowanych kadencją Kennedy'ego, ale mnie zawsze fascynowały Stany Zjednoczone. Z nimi zaś łączy się nierozerwalnie historia kraju - wszak nie można patrzeć tylko na to, co jest teraz. Rodzina Kennedy'ch zwróciła moją uwagę jakiś czas temu, za sprawą Jackie, żony tragicznie zmarłego prezydenta. Zaczęłam czytać w pierwszej kolejności newsy na temat Pierwszej Damy i siłą rzeczy poszerzyłam zasięg poszukiwań. Można powiedzieć, że to dzięki żonie JFK zaczęłam tak na poważnie interesować się prezydentami USA. Zapewne o tym nie wiedzieliście, ale jednym z moich wielkich marzeń jest spotkanie na żywo Baracka Obamy... Podziwiam go przede wszystkim jako człowieka.

Biografia autorstwa O'Reilly'ego i Dugarda to drobiazgowy portret polityka, który zdecydowanie opierał się komunizmowi, interesował się losem kraju i dbał o bliskich. Solidna ilość tekstu urozmaicona jest licznymi fotografiami, które pomagają w wyobrażeniu sobie sytuacji, jaka panowała w latach 70' ubiegłego wieku. Przy tego typu dziełach zawsze pojawia się ten sam problem - trzeba się nieźle nagimnastykować, żeby odbiorca nie poczuł się znużony. Styl, jakim posługują się autorzy, nie jest może wybitnie naukowy, ale też do nalżejszych nie należy, co może odstraszyć mniej wytrwałe jednostki. Ja nie miałam problemu z tekstem i wchłonęłam go jak gąbka w dwa wieczory - to jednak kwestia zainteresowania, nie braku zastrzeżeń co do tekstu. Uważam, że mógłby on być odrobinę luźniejszy, mniej akademicki, co nie oznacza, że widziałabym w nim kolokwializmy. Autorzy wykonali kawał dobrej roboty, bo dzięki nim dowiedziałam się o JFK więcej niż z lekcji historii.

Nie ma sensu opowiadać co znajdziecie w tej książce, bo w ten sposób streściłabym Wam życie Kennedy'ego, a nie o to przecież chodzi. Mogę Wam za to z czystym sumieniem polecić tę biografię ze względu na to, że jest szczera. Jej autorzy nie wybielają życiorysu prezydenta - pokazują zarówno dobre, jak i złe strony jego charakteru. Przedstawiają jego postępowanie takie, jakim było naprawdę, a nie takie, jakie przedstawiły nam media. Obiektywizm płynący z tej publikacji sprawia, że z przyjemnością przyswaja się kolejne fakty, a tych można w niej znaleźć mnóstwo. I każdy jeden ma naprawdę ogromne znaczenie.

Jestem zadowolona z lektury biografii Zabić Kennedy'ego. To pierwsza tego typu pozycja, którą bez wahania mogę nazwać wartościową. Uważam, że miłośnicy historii Stanów Zjednoczonych powinni się z nią zapoznać. J.F. Kennedy to człowiek, którego życiorys warto poznać nie tylko z uwagi na zamach, w którym stracił życie, ale przede wszystkim ze względu na to, że był niezwykłym człowiekiem także poza światem polityki.

"Prawda o prezydencie Kennedym czasem jest piękna, kiedy indziej niepokojąca.
A o tym, jak i dlaczego został zamordowany – okrutna."

• Rok 2014

Dodaj cytat z książki Zabić Kennedy’ego. Koniec Camelotu