Niespokojna muzyka

Tłumaczenie: Janusz Margański
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Broken music
Sting

Autobiografia Stinga. Liryzm, marzenia i przeciwności losu pod piórem Stinga przemieniają się w barwną historię życia legendarnego piosenkarza. Opowieść o chłopcu, który pokochał muzykę nad wszystko inne i o codziennym życiu dorosłego artysty, dostarcza pretekstów do zwierzeń

Dama_Karo | 2013-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2013

Gordon Matthew Sumner znany nam pod pseudonimem Sting napisał swoją autobiografię. Początkowo byłam bardzo sceptycznie nastawiona… Zwykle biografie są po prostu nużące i ciągnące się w nieskończoność!

Postanowiłam jednak dać szansę Stingowi i się nie zawiodłam! Pisze on o sobie z dużym dystansem i opisuje siebie nie tylko jako muzyka, wokalistę czy kompozytora ale również jako „normalnego człowieka”… Wbrew pozorom nie zanudza nas monologami o tym jak długo pisał tekst i co wtedy czuł… Sting pozwala nam się poznać od każdej strony i prowadzi nas przez swoje życie pokazując jego różne oblicza. Poznajemy jego rodziców, dziadków, przyjaciół… Dowiadujemy się o nawet najbardziej osobistych wydarzeniach i przeżyciach zarówno nastoletniego Gordona jak i dojrzałego artysty.

Książka zaskakuje szczerością i lekkością pióra. Czytając czułam, że grzebię w życiu osobistym muzyka i poznaję go do tego stopnia, że mógłby być moim bratem…

Dodatkowo owa autobiografia uświadamia nam jak trudna i...

Felicity | 2014-01-24

Rewelacyjna autobiografia.
Najbardziej uderzyła mnie forma którą narzucił autor: żadne tam chronologiczne opowieści typu "urodziłem sie wtedy, tu chodziłem do szkoły, zrobiłem w życiu to i to", ale przemyślana, pomysłowa kompozycja. Przez to uważam, ze książka jest naprawdę świetna, niezaleznie od treści i postaci samego autora.
Nie popełnię spoilera gdy powiem, że akcja zaczyna się od sceny wprowadzenia się w stan metafizyczny przez Stinga i jego obecną żonę Trudie Styler, nie wnikajmy w jaki sposób :) Pod wpływem tego stanu Sting zaczyna snuć wspomnienia, podsumowuje swoje życie i wysnuwa wnioski. I nie jest to płaska, liniowa opowieść o czyimś zyciu, ale przemyślenia, podsumowania, wyznania.
Sting ma świetny styl, książka jest bogata literacko - widać, że jest praktykującym humanistą i absolwentem filologii. Poza tym uderzyło mnie jak wyraźny obraz człowieka wyszedł z samego sposobu wypowiedzi, a nie treści: niezwykle wrażliwy, mądry, bardzo świadomy swoich wad i błędów,...

Jędrek | 2014-06-12
Przeczytana: 12 grudnia 2004

Fajna opowieść o narodzinach słynnego muzyka od dzieciństwa przez burzliwą młodość do wieku dojrzałego.
Nie unika problemów trudnych i wstydliwych jak masturbacja czy zdrada i odejście od żony, ale także kłopoty finansowo-lokalowe w początkach działalności. Dużo wspólnego znalazłem z jego pokątną wyprawą na koncert Jimie-go Hendrix'a. Też kiedyś ukryłem przed rodzicami jakąś wyprawę na koncert.
Pamiętam, że tę książkę chwyciłem z półki i tak mnie zafascynowała, że wyniosłem z księgarni nie płacąc. Gdy już na ulicy zorientowałem się to wróciłem i zapłaciłem. Miałem szczęście, że mnie nie złapano, bo nikt by mi nie uwierzył, że nie chciałem ukraść.

Marthe | 2016-07-21
Na półkach: Przeczytane, Muzyka
Przeczytana: 21 lipca 2016

Autobiografia Stinga stoi na tak wysokim poziomie, jak jego twórczość muzyczna. Zaskakują w niej trzy rzeczy: wyjątkowo osobiste wyznania (nawet jak na autobiografię) dotyczące m.in. rodziców, informacje-smaczki (np. co czytał, gdy pracował na statku rejsowym) i lekkość pióra - może powinien pomyśleć poważniej o twórczości prozatorskiej?
Niestety opowieść urywa się w momencie, gdy The Police ląduje na gwiazdorskiej orbicie, pozostawiając niedosyt (zapewne celowo). Dużym minusem jest tłumaczenie - poza ewidentnymi błędami ("godzina czasu") w odbiorze zgrzytają fragmenty bardzo dobrze brzmiące po angielsku, ale przy tłumaczeniu których trzeba by zadać sobie więcej trudu.

Abee | 2014-04-14
Przeczytana: 2005 rok

W książce uderza przede wszystkim ton osobisty. To bardziej zapis uczuć, myśli, odczuć Stinga w opisywanych, ważnych dla niego momentach życia. Jestem fanką Stinga. A książka wydawała mi się nierówna i zmęczyła mnie. Główną myślą po jej przeczytaniu było, aby jak najszybciej się jej pozbyć. Ale do dziś stoi na półce.

Kamil | 2014-06-11

Ćpun, dziecko rozwiązłej matki, sekciarz... czyli biografia interesująca i warta przeczytania. Każdy lubi drobne smaczki i fakty z życia gwiazd. Tutaj przedstawione w dużo lepszej formie niż z pudelka i czy kolorowego pisma. Ps. kto by pomyślał... cicha woda.

Maynard | 2012-08-31
Przeczytana: 07 lipca 2011

Doskonały memuar czyli wspomnienia byłego wokalisty The Police i wiekopomnego barda, solisty, marzyciela, samotnika i człowieka renesansu. Gordon Sumner pisze ciekawie z nutą autoironii, duszą fantasty i zacięciem prawdziwego pisarza. Polecam fanom (czyli sobie podobnym) oraz laikom. Dobry kawał literatury.

sylwia29 | 2013-05-26

Stinga uwielbiam za muzykę ale także za niebanalną osobowość. Szczerze go podziwiam. Nie spodziewalam się że ta książka będzie tak dobra,że aż tak Sting da się przez nią lepiej poznać..

evolet | 2011-12-19

Bardzo chciałabym przeczytać tą książkę:( niestety nie mogę jej nigdzie dostać :(

Salvik | 2013-05-15
Przeczytana: 15 maja 2013

Ciekawie i luźno napisana. Wydaje się też być szczera.