Jim Morrison. Król Jaszczur

Seria: Gwiazdy sceny
Wydawnictwo: Anakonda
the Doors, Jim Morrison, rock
joly_fh

Poeta, szaman, narkoman na wiecznym rauszu, wokalista The Doors - Jim Morrison po swojej tragicznej śmierci w 1971 roku szybko osiągnął status postaci kultowej. W "Królu Jaszczurze" Jerry Hopkins, współautor legendarnej już książki „Nikt nie wyjdzie stąd żywy”, ponownie zagłębia się w życie Jima Morrisona i przedstawia świeże spojrzenie na ten potężny i trudny talent, ukazując go raczej jako człowieka z krwi i kości niż mit, którym się stał. Książka ta zawiera również serię wywiadów z artystą przeprowadzonych przez dziennikarzy branży muzycznej Bena Fonga-Torresa, Johna Toblera, Richarda Goldsteina oraz innych. Opublikowane w całości prezentują Morrisona, jakiego dotychczas nie dane nam było poznać - elokwentnego, inteligentnego, dowcipnego, wręcz nazbyt skromnego. Hopkins zawarł też w książce nowe informacje o ludziach, których “erotyczny polityk” opuścił.

źródło opisu: Wydawnictwo Anakonda, 2013

źródło okładki: wlasne

Książniczka | 2015-01-27
Na półkach: Przeczytane, Rozczarowanie

"...Jim budził strach, otaczała go złowieszcza aura. Był seksowny, a zarazem tajemniczy i groźny."

Jim Morrison, mimo swojej agresji, nieobliczalności i pijaństwa - przyciągał i fascynował... Kobiety biły się o niego, i to dosłownie, mimo że często traktował je wręcz okropnie... Czemu to zawdzięczał? Mrocznej i wyjątkowej urodzie, charyzmie, magnetyzmowi nie do odparcia? Szkoda tylko, że zmarnował wszystko, co miał, i co jeszcze mógł osiągnąć...

Książka Hopkinsa, nie licząc zamieszczonych w niej zdjęć i wywiadów z Jimem, zawiodła mnie - okazała się tylko suchą relacją z życia Jima, przypomnieniem rozmaitych epizodów, przede wszystkim wszelkich wybryków... Autor też przedstawił Jima w bardzo złym świetle, opisując jego często szokujące zachowanie, dokuczanie innym, obrażanie ich, pijaństwo i ćpanie, demolowanie różnych miejsc, obnażanie się i przekleństwa. Hopkins wylicza te wszystkie sytuacje, ani razu nie próbując rozgryźć, dlaczego Jim taki się stał... Taki miał po prostu...

ZielonaCytryna | 2014-01-29
Przeczytana: 23 stycznia 2014

Wyszło szydło z worka! Jim Mirroson wcale nie był przyjemnym gościem! Nie, żebym od razu spodziewała się po nim miłości do puchatych kotków i przeprowadzania niedowidzących staruszek przez jezdnię, ale że będzie tak koszmarnym bucem, jak przedstawił to Jerry Hopkins... no, moi mili, tego bym akurat nie podejrzewała.

Ale sorry, takie były czasy. Młodość Morrisona to lata sześćdziesiąte, czasy wszechobecnych skandali obyczajowych, narkotyków, strumieni alkoholu i seksualnych orgietek. Wszystko to, wchodzący w dorosłość Jim miał na wyciągnięcie ręki i wcale próbował trzymać się od tego z daleka. Hopkins w swojej biografii Morrisona napisał: "Prawie codziennie brał LSD lub palił marihuanę - albo i jedno i drugie naraz - i gryzmolił wiersze w notatniku*". Z obrazu wykreowanego przez autora książki, młody Jim jawi się jako postać mocno kontrowersyjna, ale też szalenie inteligentna i oczytana: "(...) ludzie z uczelni zapamiętali go jako młodzieńca o sprawnym intelekcie, a zarazem...

Aleksandra | 2017-04-23

Nudna, mało szczegółowa, nieciekawie napisana biografia niezwykłego człowieka.

teufel | 2018-08-20
Przeczytana: sierpień 2017

Najlepszą jej część stanowią wywiady z Morrisonem.

aleksandramorrison | 2016-01-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Muzyka
Przeczytana: 19 stycznia 2016

ciężko uwierzyć, że mógł to popełnić współautor No one here gets out alive, beznadziejny styl, błędy rzeczowe. Nie mówiąc o tłumaczeniu i masie błędów językowych i ortograficznych w wydaniu od 'Iskier'. Jedyny plus za wywiady na końcu książki.

Paulina Wyszyńska | 2014-11-01
Przeczytana: 31 października 2014

Wg mnie pozycja bardzo dobra. Nie jestem znawcą "tematu", ale jako laik śmiało mogłabym polecić lekturę tej książki.

Zastrzeżenia mam jednak po raz kolejny co do wydawnictwa. To już czwarty tytuł Anakondy, z którym miałam do czynienia i ponownie trafiały się literówki, a nawet braki całych wyrazów. Wizualnie oczywiście zawsze na duży plus, jednak tłumaczenie/redagowanie tekstu pozostawia wiele do życzenia.

Mateusz | 2013-06-06
Przeczytana: maj 2013

Osobom chcącym zapoznać się z postacią Jima Morrisona zdecydowanie bardziej polecam dzieło "Jim Morrison. Życie, śmierć, legenda" autorstwa Stephena Davisa. Hopkins w swojej książce pomija bardzo wiele istotnych dla rozwoju osobowości Jima faktów, o niektórych wspominając jedynie pobieżnie. Na plus wywiady z Jimem i jego bliskimi, zamieszczone na końcu książki, przeprowadzone przez samego autora

Zoosik | 2015-08-12

Książka miała być kontynuacją : "Nikt nie wyjdzie stąd żywy" Sporo rzeczy się powtarza zwłaszczana na początku ale jeśli ktoś jest fanem Jima to i tak warto ją przeczytać. Z czasem się rozkręca, wzbogacona w trochę nowych może bardziej szczegółowych faktów, oraz autentycze wywiady z idolem . Możemy wówczas dowiedzieć się co naprawdę myślał , czuł, mówił Morisson.

n0war | 2015-01-25
Przeczytana: 08 lutego 2015

Jim bliski to książka też.

AleksanderNewski | 2018-09-29
Przeczytana: 29 września 2018