Przekładaniec

Seria: Dzieła Stanisława Lema
Wydawnictwo: Agora SA
Lem, Przekładaniec
Adam

Książka „Przekładaniec” to zbiór scenariuszy filmów, spektakli telewizyjnych i słuchowisk radiowych Stanisława Lema. Zawiera dwa niepublikowane uprzednio scenariusze filmowe na podstawie wcześniejszych powieści autora: „Pamiętnik znaleziony w wannie” i „Katar”. Widowiska – szczególnie te z serii o profesorze Tarantodze – to utwory pełne groteskowego humoru. Podobnie jest z brawurowym, tytułowym „Przekładańcem”, który posłużył za scenariusz świetnego filmu Andrzeja Wajdy, w którym w roli głównej wystąpił wybitny aktor Bogumił Kobiela.

źródło opisu: http://kulturalnysklep.pl

źródło okładki: http://kulturalnysklep.pl

MacG | 2011-10-15
Przeczytana: 15 października 2011

Dzieła nienarracyjne Lema - ciekawa lektura dla miłośników sci-fi i nie tylko. Po kolei:

"Czy pan istnieje, Mr. Johns?" -świetne, ironiczne, żal, że takie krótkie, ale zostanie rozwinięte w "Przekładańcu", którego scenariusz również w tym zbiorku znajdziemy.
"Wierny robot" - znowuż ciekawe, zabawne, nieco kanapowe połączenie komediowego kryminału z sci-fi.
"Wyprawa prof. Tarantogi" - polski "Doktor Who" po prostu, doczekał się nawet adaptacji z Tadeuszem Hukiem w roli tytułowego podróżnika.
"Czarna komnata prof. Tarantogi" - dla miłośników podróży w czasie i wszelkich paradoksów prawdziwa gratka. Obok "Wyprawy..." mój ulubiony utwór ze zbioru.
"Dziwny gość prof. Tarantogi" - zabawny skeczyk, zwłaszcza miłośnicy osobowości mnogich mogą znaleźć tu coś dla siebie.
"Przekładaniec" - rozwinięta wersja "Czy pan istnieje...", świetna komedia z drugim dnem, warta polecenia jest też ekranizacja Wajdy z rewelacyjnym Kobielą w roli tytułowej.
"Godzina przyjęć prof. Tarantogi" - znowu boki...

lbadura | 2012-09-14
Przeczytana: 14 września 2012

W zasadzie to nie przeczytałem całej książki, ale tylko jedno opowiadanie: Wierny robot. Widowisko telewizyjne.

scylla zło | 2014-07-24

pisałem prace magisterską z powieści lema

kimnesobie | 2016-11-20
Tomasz | 2016-11-14