Przekładaniec

Okładka książki Przekładaniec Stanisław Lem
Okładka książki Przekładaniec
Stanisław Lem Wydawnictwo: Agora Seria: Dzieła Stanisława Lema fantasy, science fiction
Dzieła Stanisława Lema
Agora
2010-01-01
2000-01-01
fantastyka polska fantastyka ekranizacje scenariusze

Okładka książki Droga do science fiction. Od Heinleina do dzisiaj Poul Anderson, Isaac Asimov, J.G. Ballard, Alfred Bester, Ray Bradbury, John Brunner, Hal Clement, Samuel R. Delany, Philip K. Dick, Gordon R. Dickson, Harlan Ellison, Philip José Farmer, Joe Haldeman, Harry Harrison, Robert A. Heinlein, Ursula K. Le Guin, Fritz Leiber, Larry Niven, Frederik Pohl, Robert Sheckley, Robert Silverberg, Clifford D. Simak, Cordwainer Smith, Norman Spinrad, Theodore Sturgeon, William Tenn, Kurt Vonnegut, Roger Zelazny
Droga do scien... Poul Anderson, Isaa...
Okładka książki Droga do science fiction. Od dzisiaj do wieczności Gregory Benford, Michael Bishop, Jorge Luis Borges, Edward Bryant, Algis Budrys, Avram Davidson, Gardner Raymond Dozois, George Alec Effinger, Frank Herbert, Daniel Keyes, Stanisław Lem, Barry N. Malzberg, George R.R. Martin, Richard Matheson, Vonda Neel McIntyre, Walter Miller, Bob Shaw, James Tiptree, Jack Vance, John Varley, Joan D. Vinge, Ian Watson, Kate Wilhelm, Gene Wolfe
Droga do scien... Gregory Benford, Mi...
Okładka książki Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 1 Dmitrij Bilenkin, Fredric Brown, Mark Clifton, Andrzej Czechowski, Anatolij Dnieprow, Konrad Fiałkowski, Władimir Grigoriew, Ariadna Gromowa, Harry Harrison, Zenna Henderson, Romen Jarow, Gerald Kersh, Raphael A. Lafferty, Fritz Leiber, Stanisław Lem, Lew Mogilew, Ryszard Sawwa, Clifford D. Simak, Arkadij Strugacki, Borys Strugacki, Aleksander Szalimow, Władimir Szczerbakow, Ilja Warszawski
Kroki w niezna... Dmitrij Bilenkin, F...

Wartość - jak to mawiają w Ameryce - „for the records". Książki scenariuszowe rzadko pokazują się na (polskim) rynku.

Interesującym objaśnieniem tytułowego „Przekładańca" jest korespondencja między Mistrzem SF i Mistrzem X muzy publikowana w dwóch odsłonach w SFinksie nr 72 i 73 odpowiednio. Tamże mamy też zapis tytanicznych wręcz zmagań obu Mistrzów z „Kongresem futurologicznym". Ekranizacje innych dzieł też lekko nie miały.

Ciekawy zestaw innych dzieł LEMa
𝐒𝐩𝐢𝐬 𝐰𝐬𝐳𝐲𝐬𝐭𝐤𝐢𝐜𝐡 𝐮𝐭𝐰𝐨𝐫𝐨́𝐰 :
-Czy pan istnieje, Mr. Johns? - słuchowisko radiowe, pierwodruk „Przekrój”, 1955, po raz pierwszy w zbiorze opowiadań Dzienniki gwiazdowe, 1957;
-Wierny robot. Widowisko telewizyjne - po raz pierwszy w zbiorze opowiadań Noc księżycowa, 1963;
-Wyprawa profesora Tarantogi. Widowisko w sześciu częściach - po raz pierwszy w zbiorze opowiadań Noc księżycowa, 1963;
-Czarna komnata profesora Tarantogi. Widowisko telewizyjne - po raz pierwszy w zbiorze opowiadań Noc księżycowa, 1963;
-Dziwny gość profesora Tarantogi. Widowisko telewizyjne - po raz pierwszy w zbiorze opowiadań Noc księżycowa, 1963;
-Przekładaniec. Scenariusz filmowy - pierwodruk „Ekran” 1968, po raz pierwszy w zbiorze opowiadań Bezsenność, 1971;
-Godzina przyjęć profesora Tarantogi. Słuchowisko radiowe - po raz pierwszy w zbiorze opowiadań Powtórka, 1979;
-Noc księżycowa. Słuchowisko radiowe -po raz pierwszy w zbiorze opowiadań Powtórka, 1979;
-Pamiętnik znaleziony w wannie - scenariusz filmowy, napisany razem z Janem Józefem Szczepańskim, na podstawie powieści o tym samym tytule;
-Katar. Scenariusz filmowy -napisany razem z Janem Józefem Szczepańskim w maju 1979, na podstawie powieści o tym samym tytule;

𝐄𝐤𝐫𝐚𝐧𝐢𝐳𝐚𝐜𝐣𝐞 𝐨𝐩𝐨𝐰𝐢𝐚𝐝𝐚ń :
-Przekładaniec (1968) – film polski w reżyserii Andrzeja Wajdy, w roli głównej Bogumił Kobiela (Richard Fox) na podstawie scenariusza Stanisława Lema w oparciu o jego słuchowisko radiowe Czy pan istnieje, Mr Johns?
-W roku 1969 na podstawie tego samego scenariusza Lema Przekładaniec zrealizowano również odcinek brytyjskiego teatru telewizji BBC Thirty-Minute Theatre, zatytułowany Roly Poly. Niestety odcinek ten nie zachował się w archiwum BBC
-Wyprawa profesora Tarantogi (1992) – spektakl telewizyjny w reżyserii Macieja Wojtyszki, w rolach głównych: Tadeusz Huk (Profesor Tarantoga) oraz Piotr Cyrwus (Magister Janusz Chybek) na podstawie scenariusza pod tym samym tytułem.
info. książka i wiki.

Ciekawy zestaw innych dzieł LEMa
𝐒𝐩𝐢𝐬 𝐰𝐬𝐳𝐲𝐬𝐭𝐤𝐢𝐜𝐡 𝐮𝐭𝐰𝐨𝐫𝐨́𝐰 :
-Wyprawa profesora Tarantogi. Widowisko w sześciu częściach - po raz...

Nie wiedziałam, że Stanisław Lem popełniał również takie utwory, dramatyczne czy kanwy scenariuszów. Ciekawa lektura, chociaż jak to u Lema niektóre elementy ciężkie i niestrawne. Natomiast jak na utwory sprzed kilkudziesięciu lat, to wiele rzeczy jest zaskakująco uniwersalnych, aktualnych i widać, że autor był futurologiem.

pisałem prace magisterską z powieści lema

pisałem prace magisterską z powieści lema

W zasadzie to nie przeczytałem całej książki, ale tylko jedno opowiadanie: Wierny robot. Widowisko telewizyjne.

Dzieła nienarracyjne Lema - ciekawa lektura dla miłośników sci-fi i nie tylko. Po kolei:

"Czy pan istnieje, Mr. Johns?" -świetne, ironiczne, żal, że takie krótkie, ale zostanie rozwinięte w "Przekładańcu", którego scenariusz również w tym zbiorku znajdziemy.
"Wierny robot" - znowuż ciekawe, zabawne, nieco kanapowe połączenie komediowego kryminału z sci-fi.
"Wyprawa prof. Tarantogi" - polski "Doktor Who" po prostu, doczekał się nawet adaptacji z Tadeuszem Hukiem w roli tytułowego podróżnika.
"Czarna komnata prof. Tarantogi" - dla miłośników podróży w czasie i wszelkich paradoksów prawdziwa gratka. Obok "Wyprawy..." mój ulubiony utwór ze zbioru.
"Dziwny gość prof. Tarantogi" - zabawny skeczyk, zwłaszcza miłośnicy osobowości mnogich mogą znaleźć tu coś dla siebie.
"Przekładaniec" - rozwinięta wersja "Czy pan istnieje...", świetna komedia z drugim dnem, warta polecenia jest też ekranizacja Wajdy z rewelacyjnym Kobielą w roli tytułowej.
"Godzina przyjęć prof. Tarantogi" - znowu boki można zrywać (w pozytywnym znaczeniu); generalnie wszystko co ma w tytule nazwisko Tarantoga można brać na warsztat w ciemno.
"Noc księżycowa" - z całego zbioru ten utworek podszedł mi najmniej, co nie znaczy, że jest cienki.
"Pamiętnik znaleziony w wannie" - satyrka na szpiegomanię i (troszkę) ustrój komunistyczny.
"Katar" - całkiem dobry kryminał z zaskakującym, iście lemowskim zakończeniem.

Ogólnie rzecz biorąc, pozycja warta polecenia. :)

"Wyprawa prof....

• Stanisław Lem