Anna Nie

Ana Non
83-07-00169-2
Hiszpania, generał Franco
kamk

Tłem książki jest Hiszpania w okresie dyktatury generała Franco. Opis wędrówki Anny Paucha, zwanej Anną Nie, z południa na północ stanowi przejmującą alegorię losu ludzkiego, dającego nam zarazem - jak to jednogłośnie stwierdzili krytycy francuscy - jeden z najpiękniejszych portretów kobiety w literaturze współczesnej.

| 2014-03-28

Jest to typowa powieść drogi. Lubie, gdy głównym motywem książki jest Starość-akcja automatycznie staje się nieśpieszna,refleksyjno-jesienna, częste retrospekcje ukazują nam całe życie bohaterów,na które mają wpływ nie tylko wypadki losowe ale i osobiste decyzje.
Anna Paucho w czasach hiszpańskiej wojny domowej a potem światowej utraciła prawie całą rodzinę. Ta tragedia spowodowała,że życie Anny zawiesiło się w jej własnej przestrzeni, istniała nie istniejąc.
U schyłku swego życia,mając świadomość jego końca,udaje się daleko na północ kraju,do więzienia,w którym od kilkudziesięciu lat przebywa ostatni żyjący jej syn. W podróż tą wybiera się na piechotę,nie tylko z racji tego,ze ma mało pieniędzy ale podświadomie tą pokutną pielgrzymką chce przygwoździć ciężar swego losu,od którego chciała dostać tylko wzajemną miłość jej męża i dzieci. Była tak pochłonięta tą miłością,że nie interesowało ją nic poza nią .Nie chciała nauczyć się ani pisać a ni czytać. Wybrała analfabetyzm,co...

Kamil | 2015-02-10

bardzo dołująca