Perwersyjna zmysłowość

klasyka
Feanor

Ewa | 2014-07-02
Przeczytana: 01 lipca 2014

Powieść "Perwersyjna zmysłowość", to gorzkie odzwierciedlenie hiszpańskiego społeczeństwa końca XIX wieku, " ludzi spaczonych moralnie, wykolejeńców i rozbitków losu, którzy przegrali życie, zanim jeszcze zaczęli o nie walczyć".
Hiszpania w tym czasie odarta była z romantyzmu i wszelkich złudzeń, zastygła w swojej skostniałej prozie życia.
Główny bohater to Luis Murguia Y Arellano. Zostawszy sierotą, dzieciństwo i młodość dzielił na trzy domy: w Arnazabal u babki i ciotki ze strony ojca, w Mota del Ebro u ciotki Luizy ze strony matki i w Irun u stryja Luisa. Studiował w Madrycie a w wieku dojrzałym często wyjeżdżał do Paryża.
Przez całe swoje życie spotykał i poznawał wielu ludzi, zwłaszcza kobiety. Zapoznajemy się z historiami ich życia, jego oceny i odczucia wobec nich. I to jest głównym wątkiem powieści. Bohater zastanawia się nad jego własnym erotyzmem , zmysłowością i miłością, jego miejscem w świecie i postrzeganiem otoczenia.
Mimo, że żył w świecie wyrachowania,...

Basia | 2016-04-29
Mefistofelium | 2016-04-07