Czarny szal i inne opowiadania

Tłumaczenie: Barbara Sieroszewska
klasyka
papalotl

Zbiór opowiadań.

Ewa Stępień | 2016-08-01

"Czarny szal" to zbiór kilkunastu opowiadań, które czytało się całkiem przyjemnie, ale jedynie kilka z nich uznałabym za naprawdę warte uwagi. Są to: "Kapliczka", "Mucha", "Epistoła", "Do motyki!", "Stefano Gioglo, pierwszy i drugi". Pirandello w swoich opowiadaniach krytykuje chciwość, fałsz, rozpustę i inne grzechy kleru, ale także zwraca uwagę na wszechobecne drobiazgi, z których istoty żyjące powinny czerpać radość. Ukazuje ludzką zawiść i jej zgubne skutki. Zapoznaje nas z bohaterami ulegającymi pokusie złorzeczenia bliźniemu i dotkniętymi wynikającym z tego nieszczęściem. Pirandello odsłania też mechanizmy rządzące ludzką psychiką i tworzące iluzje rzeczywistości - trudne do rozbicia, twarde niczym skorupa żółwia. Ciekawe, czasem wzruszające opowiadania (moim ulubionym jest "Epistoła"), jednak całość tylko przeciętna.

ouLIPOgram | 2011-08-04

Proza jakoś nie, panie Luigi. Dramat owszem.

Florianf | 2016-08-17
konstanty_puzyna | 2016-07-06