Greta Minde

Seria: Koliber
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Grete Minde
klasyka

Akcja powieści dzieje się w Marchii Brandenburskiej w XVI wieku, po wprowadzeniu w tym kraju protestantyzmu. Na tle obrazu społeczności przeżywającej jeszcze następstwa głębokich przemian rozgrywa się romans dwojga młodych, Grety i Valtina. W pastoralnej scenerii, z wielkim pietyzmem malowanej przez pisarza, rodzi się, dojrzewa i osiąga punkt kulminacyjny tragedia kochanków, którzy nie mieszczą się w bigoteryjnym świecie "nowej wiary". W opowieściach splatają się wątki romantyczno-psychologiczny i społeczno-obyczajowy, ale nade wszystko jest to piękna opowieść o miłości, o namiętnościach splatających ze sobą ludzi i o krzywdzie, która się mści.
Tom 48 serii Koliber wydawnictwa Książka i Wiedza.

źródło opisu: Książka i Wiedza, 1978

źródło okładki: conrada11.pl

Jarosław Wiśniewski | 2019-06-23

Podtytuł głosi, że to opowieść według staromarchijskiej kroniki. Opowieść, z którą stanowczo warto się zapoznać i przeżyć to, co autor nam serwuje w tej niedługiej książce. Książka niedługa, ale bardzo ciekawa, wartościowa i godna polecenia.
Greta Minde to główna bohaterka. Jej losy poznajemy w tym dziele. Losy trudne, skomplikowane i tragiczne. Przypadło jej żyć w czasach religijnych i społeczno-obyczajowych przemian w Marchii Brandenburskiej XVI wieku. Te okoliczności będą miały poważny wpływ na jej życie. W domu rodzinnym jest źle traktowana i to przede wszystkim staje się powodem jej ucieczki z domu. Ucieka z ukochanym Valtinem. Ich miłość da im chwile radości, ale skończy się przedwcześnie. Gdy Greta zostaje sama z dzieckiem następuje bardzo dynamiczny i intensywny czas w jej krótkim życiu. Szereg okoliczności doprowadzi do wielkiej tragedii, a chęć zemsty i zadośćuczynienia ludzkim krzywdom będą odgrywały decydujący wpływ na ostatni akt życia Grety. Co dokładnie się stanie?...

Nie jest to ckliwy romans chociaż jest miłość. Nie jest to przygoda chociaż jest ucieczka. Książka jest krótka ale pokazuje jak niezrozumienie i zazdrość może zniszczyć innych. Greta nie pasowała do schematu, była inna, chciała być szczęśliwa ale własna rodzina ją tłamsiła, nie dała być sobą. Valtin i Greta szukali szczęścia. Nie było im pisane radosne życie. Nie ma żyli długo i szczęśliwie.

Prażma | 2019-04-01
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 01 kwietnia 2019

Takie opowieści mają swój klimat. Pozornie nic się nie dzieje i serwowane nam są nudne opisy przyrody - a to nieprawda. Z jakiejś przyczyny mam słabość do takich tekstów z epoki. Chociaż tutaj może delikatnie rozczarowało mnie zbyt szybkie tempo zakończenia.

Gosia | 2019-03-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 01 marca 2019

Oglądałam kiedyś film "Effi Briest" nakręcony na podstawie książki Theodora Fontane'a i głównie tę jego powieść chciałabym przeczytać, niestety na razie nie umiem jej znaleźć.
Przeczytałam więc nowelę napisaną przez tego pisarza w 1880 roku.
Najciekawsze w niej dla mnie było tło - miejsce i czas, w którym toczy się opowieść o tragicznej miłości. Nieczęsto bowiem zdarza mi się czytać książki o luterańskim miasteczku w Prusach XVI wieku.
Młodzieńcza miłość połączyła 15-letnią Gretę i niewiele starszego Valtina. Ta miłość popycha ich do szaleńczego kroku - ucieczki z domu. Pozbawione miłości najbliższych i rodzinnego ciepła półsieroty nie widzą dla siebie przyszłości w swoich domach.
Ale konserwatywne, nietolerancyjne i surowe w swoich obyczajach społeczeństwo nie wybaczy im tego kroku. Rodzina zresztą też nie. Daremno szukać u nich miłosierdzia, ani sprawiedliwości w podziale majątku u radców miejskich mimo mądrej sentencji nad drzwiami ratusza.
Greta to bardzo mocny charakter,...

Zbigniew | 2017-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2017

Nie jest to bynajmniej "piękna opowieść o miłości", jak sugeruje informacja na okładce, raczej jest to typowa dziewiętnastowieczna proza o bigoterii, chciwości, zemście i szaleństwie. Miłość, naszkicowana zaledwie, jest tylko tłem tej historii. Thomas Hardy w miniaturze w pruskich realiach.

allison | 2013-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2013

Na pewno nie jest to książka dla miłośników szybkiej akcji i sensacji. Czas płynie tu niespiesznie i dopiero finał rozgrywa się z zawrotną prędkością, zaskakując czytelnika żywiołowością i treścią.

Początek może wydać się nieco nużący, gdyż autor skupia się na zwykłej codzienności dwóch rodzin - tytułowej bohaterki i jej przyjaciela-sąsiada, który szybko staje się pierwszą miłością.
Opłaca się jednak przebrnąć przez kilkanaście pierwszych stron, by potem sycić i delektować się lekturą, która okazuje się pełnym emocji portretem dojrzewającej, wrażliwej dziewczyny. Greta musi zmagać się nie tylko z wrogo do niej nastawioną bratową i zazdrosnym, złośliwym przyrodnim bratem, ale także z osamotnieniem po śmierci ojca i pełnym tajemnic wspomnieniem nieżyjącej matki. Rozterek duchowych dostarczają jej też codzienne zakazy, społeczne konwenanse oraz religijne dylematy, potęgowane przez fanatyczną i zdewociałą bratową.
Życie bohaterki zmienia się, gdy decyduje się ona na opuszczenie...

natanna | 2013-01-31
Przeczytana: 28 stycznia 2013

Napisana w 1880 roku przez Theodora Fontane "Greta Minde" traktowana jest jako nowelka miłosna.

Pewno dlatego, że osią tej opowiastki jest faktycznie, mająca tragiczny finał, miłość łącząca główną bohaterkę, tytułową Gretę i niewiele od niej starszego Valtina. Nowela ta ukazuje jednakże również szeroko tło i przyczyny miłosnego dramatu, który rozegrał się w Marchii Brandenburskiej w XVI w. po wprowadzeniu w tym kraju protestantyzmu. Mieszkająca w niewielkiej miejscowości Tangermünde nastoletnia Greta, gdy ją poznajemy jest półsierotą, córką Jakuba Minde, miejscowego, bardzo szanowanego radnego, z drugiego małżeństwa. Dorasta bez matki, którą, Hiszpankę z pochodzenia i katoliczkę zabiła tęsknota za południem, a być może i nietolerancja protestanckiego środowiska, w którym po zamążpójściu przyszło jej żyć. Greta niezbyt lubiana przez surową i purytańską bratową, ledwie tolerowana przez przyrodniego brata jedyną ostoję ma w kochającym ją ojcu i niani. Jedynym przyjacielem jej...

IGA | 2012-06-26

Gretę Minde czyta się dość lekko i jest bardzo dobrą okazją by poznać kolejną nieszczęśliwą miłość.

lucyna | 2012-03-30
Przeczytana: 30 marca 2012

Książka nie zachwycił mnie ,opowiada o tragicznej miłości dwojga młodych,osamotnionych w swoim środowisku,o poczuciu krzywdy i zemście.Akcja rozgrywa się w uroczej scenerii-malownicze opisy przyrody,opowieść przypomina mi trochę balladę.