Greta Minde

Seria: Koliber
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Grete Minde
klasyka

Akcja powieści dzieje się w Marchii Brandenburskiej w XVI wieku, po wprowadzeniu w tym kraju protestantyzmu. Na tle obrazu społeczności przeżywającej jeszcze następstwa głębokich przemian rozgrywa się romans dwojga młodych, Grety i Valtina. W pastoralnej scenerii, z wielkim pietyzmem malowanej przez pisarza, rodzi się, dojrzewa i osiąga punkt kulminacyjny tragedia kochanków, którzy nie mieszczą się w bigoteryjnym świecie "nowej wiary". W opowieściach splatają się wątki romantyczno-psychologiczny i społeczno-obyczajowy, ale nade wszystko jest to piękna opowieść o miłości, o namiętnościach splatających ze sobą ludzi i o krzywdzie, która się mści.

źródło okładki: conrada11.pl

allison | 2013-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2013

Na pewno nie jest to książka dla miłośników szybkiej akcji i sensacji. Czas płynie tu niespiesznie i dopiero finał rozgrywa się z zawrotną prędkością, zaskakując czytelnika żywiołowością i treścią.

Początek może wydać się nieco nużący, gdyż autor skupia się na zwykłej codzienności dwóch rodzin - tytułowej bohaterki i jej przyjaciela-sąsiada, który szybko staje się pierwszą miłością.
Opłaca się jednak przebrnąć przez kilkanaście pierwszych stron, by potem sycić i delektować się lekturą, która okazuje się pełnym emocji portretem dojrzewającej, wrażliwej dziewczyny. Greta musi zmagać się nie tylko z wrogo do niej nastawioną bratową i zazdrosnym, złośliwym przyrodnim bratem, ale także z osamotnieniem po śmierci ojca i pełnym tajemnic wspomnieniem nieżyjącej matki. Rozterek duchowych dostarczają jej też codzienne zakazy, społeczne konwenanse oraz religijne dylematy, potęgowane przez fanatyczną i zdewociałą bratową.
Życie bohaterki zmienia się, gdy decyduje się ona na opuszczenie...

natanna | 2013-01-31
Przeczytana: 28 stycznia 2013

Napisana w 1880 roku przez Theodora Fontane "Greta Minde" traktowana jest jako nowelka miłosna.

Pewno dlatego, że osią tej opowiastki jest faktycznie, mająca tragiczny finał, miłość łącząca główną bohaterkę, tytułową Gretę i niewiele od niej starszego Valtina. Nowela ta ukazuje jednakże również szeroko tło i przyczyny miłosnego dramatu, który rozegrał się w Marchii Brandenburskiej w XVI w. po wprowadzeniu w tym kraju protestantyzmu. Mieszkająca w niewielkiej miejscowości Tangermünde nastoletnia Greta, gdy ją poznajemy jest półsierotą, córką Jakuba Minde, miejscowego, bardzo szanowanego radnego, z drugiego małżeństwa. Dorasta bez matki, którą, Hiszpankę z pochodzenia i katoliczkę zabiła tęsknota za południem, a być może i nietolerancja protestanckiego środowiska, w którym po zamążpójściu przyszło jej żyć. Greta niezbyt lubiana przez surową i purytańską bratową, ledwie tolerowana przez przyrodniego brata jedyną ostoję ma w kochającym ją ojcu i niani. Jedynym przyjacielem jej...

lucyna | 2012-03-30
Przeczytana: 30 marca 2012

Książka nie zachwycił mnie ,opowiada o tragicznej miłości dwojga młodych,osamotnionych w swoim środowisku,o poczuciu krzywdy i zemście.Akcja rozgrywa się w uroczej scenerii-malownicze opisy przyrody,opowieść przypomina mi trochę balladę.

IGA | 2012-06-26

Gretę Minde czyta się dość lekko i jest bardzo dobrą okazją by poznać kolejną nieszczęśliwą miłość.

Konrad | 2016-08-18
Lama | 2016-07-12