Les Mandarins
978-83-7554-138-0
klasyka
Naia

Simone de Beauvoir opisuje grupę ludzi skupionych wokół Alberta Camusa i Jeana-Paula Sartre'a, którzy - choć nie byli ani ekspertami, ani specjalistami, ani nauczycielami akademickimi (chociaż mogli przy okazji pełnić wszystkie te funkcje) - zajmowali się kulturą wyższą bezinteresownie, w przekonaniu, że jest ona sama w sobie wartością i zarazem stanowi niezbędny składnik życia publicznego. Główne zadanie powieści to ukazanie w świecie współczesnym grupy intelektualistów francuskich, którzy pragną pomóc w przeobrażeniu tego świata i tym samym zmuszeni są do krytycznego spojrzenia na siebie i własne przywileje, na własne wartości uznawane dotąd za nietykalne, na "godność" człowieka intelektu.

[źródło: wyd. Czarna Owca]

źródło okładki: www.empik.com

Marek | 2012-04-18
Przeczytana: 17 kwietnia 2012

Za tydzień lecę do Paryża więc postanowiłem coś przeczytać a że książka S.B leżała od kilku lat w poczekalni, więc była okazja aby wkomponować się w atmosferę paryskich kawiarń. I chyba trochę przesadziłem, bo dyskusji intelektualnych niewiele, atmosfery Cafe także nie poczułem a tak wogóle to cieszę się że mam tą lekturę już za sobą. No może przesadziłem bo wątek z wykańczaniem kolaborantów po wojnie jest nawet zajmujący i jak rozumiem zastępuję "paryżanom" powstanie i sen o bohaterach.

hauyn | 2015-10-31
Na półkach: Francja, Przeczytane
alicjasm | 2015-01-30
BaskaB | 2014-10-22
Kobieta wolna i spełniona. O Simone de Beauvoir

Dziś przypada 30. rocznica śmierci Simone de Beauvoir, francuskiej pisarki, filozofki i feministki, znanej przede wszystkim z autorstwa głośnej, niegdyś niezwykle kontrowersyjnej i wciąż bardzo aktualnej książki „Druga płeć” i – choć pewnie urwałaby nam głowy za takie postawienie sprawy – jako partnerka życiowa Jean-Paula Sartre'a.