Na koniec świata

Tłumaczenie: Michał Misiorny
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Naokoło świata". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Muza
6 (20 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Bis ans Ende der Welt
83-7200-103-0
alpinizm, wspinaczka, Himalaje
literatura faktu
Honorka22

To książka o wielkiej himalajskiej przygodzie autora. O jego pionierskich w historii alpinizmu wyczynach. Nie dokonałby ich, gdyby wciąż nie podejmował ryzyka. Pierwszy dotarł na szczyt Everestu bez aparatury tlenowej. Pierwszy samotnie pokonał najwyższą górę świata. Pierwszy, wreszcie, zdobył wszystkie - 14 - "ośmiotysięczniki". Pasjonująca, niepowtarzalna opowieść, tak jak niepowtarzalną osobowością jest Reinhold Messner.

Aneta K | 2015-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2015

W mojej opinii książka jest bardzo dobra. Wyżej zostało napisane, że niemożliwym jest pamiętanie ile kubków herbaty wypiło się podczas tego i tego dnia wyprawy. Ja myślę, że jak najbardziej jest to możliwe, w warunkach, w których gotowanie jest jedynym urozmaiceniem dnia wypełnionego harówą w ścianie. Poza tym Messner z pewnością, tak jak każdy inny wspinacz, prowadził dziennik, jeśli nie na górze, to po zejściu do bazy, kiedy wspomnienia były jeszcze żywe. Poza opisami czysto technicznymi w tej książce zauroczyły mnie przemyślenia autora - odnośnie do jego bytu, sensu istnienia. Niewątpliwie jest to także książka o psychice ludzkiej, pełna ciekawych, filozoficznych przemyśleń.

Karolina | 2013-06-23
Przeczytana: 21 czerwca 2013

Książka o pionierskich wyczynach autora, o podejmowaniu ryzyka, o poznawaniu granic umiejętności, o poznawaniu ograniczeń. W tej książce nie wejście na szczyt jest ważne, ale sposób w jaki się tego dokonało. Wyszukiwanie problemów, podążanie okrężną drogą, a nie tą wydeptaną, wyposażoną w obozy.
Polecam.

Lukasz162 | 2016-02-08

Messner opisuje swoje największe dokonania w Himalajach. M.in. pierwsze solowe wejście na ośmiotysięcznik, pierwsze samotne wejście na Everest (z tlenem i bez). Pozwala czytelnikowi przybliżyć świat swoich wypraw, przemyśleń i osiągnięć. Niesamowity człowiek. Warto poznać choć jedną jego książkę.

Karolina | 2013-09-16
Na półkach: Przeczytane, 2013