Popularne wyszukiwania
Polecamy
Artur Hajzer

- Pisze książki: literatura podróżnicza, albumy
- Urodzony: 28 czerwca 1962
- Zmarły: 7 lipca 2013
Polski wspinacz wysokogórski.
Wspinanie rozpoczął na poważnie już w wieku 14 lat. Zaś pierwszy szczyt himalajski zdobył jako zaledwie 20-latek.
W 1987 roku wraz z najbardziej znanym polskim himalaistą, Jerzym Kukuczką, dokonał pierwszego zimowego wejścia na Annapurnę.
W 1996 roku dzięki Wydawnictwu Explo z Gliwic na rynku ukazała się pierwsza książka Artura Hajzera, zatytułowana "Atak rozpaczy" (II wydanie: Wydawnictwo Annapurna, 2012). 15 lat później katowickie Wydawnictwo Stapis wprowadziło do księgarń kolejną publikację himalaisty - "Korona Ziemi. Nie-poradnik zdobywcy".
W 2012 roku Hajzer został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.
Artur Hajzer zginął w czasie wyprawy na Gaszerbrum I gdy wycofywał się z obozu III. Miał 51 lat.
Żona: Izabela (do 07.07.2013), 2 synów: Filip i Jakub.
- 593 przeczytało książki autora
- 717 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
Przed świtem pierwsi wspinacze dotarli do Davida Sharpa. Majaczył. Nie mógł wstać. Jasne było, że umiera. Jednak nie wszystko od razu podano do publicznej wiadomości. Szczegóły tego, co się naprawdę stało wyciekały jeszcze długo po wyprawie. Faktem jest, że 40 osób minęło Davida Sharpa i faktem jest, że David Sharp umarł tam na miejscu.
Przed świtem pierwsi wspinacze dotarli do Davida Sharpa. Majaczył. Nie mógł wstać. Jasne było, że umiera. Jednak nie wszystko od razu podano...
Rozwiń ZwińCała infrastruktura na i wokół Elbrusa staje się wielkim śmietnikiem, ekologiczną klęską nie tylko estetyczną, ale i biologiczną bombą. Mimo to ludzie chcą tu przyjeżdżać, choć ledwo się tu mieszczą. Dlaczego? Dlatego, że Messner powiedział, że Elbrus to najwyższy szczyt Europy!
Cała infrastruktura na i wokół Elbrusa staje się wielkim śmietnikiem, ekologiczną klęską nie tylko estetyczną, ale i biologiczną bombą. Mimo...
Rozwiń ZwińRocznie na Mount Everest ginie kilka osób. Tzw. wskaźnik śmiertelności wynosi tu jednak zaledwie 3,5%, podczas gdy na wszystkich innych ośmiotysięcznikach jest on wyższy niż 10%, a na Annapurnie wynosi aż 40%. Wskaźnik śmiertelności to liczba ofiar śmiertelnych w stosunku do liczby osób, które zdobyły szczyt. Wynikałoby z tego, że Everest pozostaje najbezpieczniejszą górą w Himalajach. Nic bardziej mylnego. Wskaźnik informuje nas o tym, że na Everest wchodzi dużo osób, a nie, że ginie mało.
Rocznie na Mount Everest ginie kilka osób. Tzw. wskaźnik śmiertelności wynosi tu jednak zaledwie 3,5%, podczas gdy na wszystkich innych ośmi...
Rozwiń Zwiń
DYSKUSJE