Smak gór

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Literatura Górska na Świecie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Stapis
alpiniści, alpinistyka, polska, góra, góry
Honorka22

Książka porusza rzadko opisywaną ciekawą tematykę z pogranicza alpinizmu i wysokogórskiej komercji, relacji przewodnik klient. Reporterska formuła dobrze ujawnia relatywizm w postrzeganiu Gór.
SMAK GÓR to również subiektywne spojrzenie Pawłowskiego na góry, etykę i życie w ogóle.
[Krzysztof Wielicki, himalaista]

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: Własne

Michał | 2015-02-18
Na półkach: Góry, Przeczytane
Przeczytana: 17 lutego 2015

Ryszard Pawłowski - wybitny himalaista, pięciokrotny zdobywca Mt Everest, przewodnik wysokogórski. Ostatni, który widział Kukuczkę żywego. Człowiek nie do zdarcia, a przy tym apodyktyczny introwertyk, mający niezbyt popularne poglądy na wiele tematów.
Po prostu twardy skurwiel, który jednocześnie zawsze jest gotów ci pomóc i uratować życie, jeżeli jest za ciebie odpowiedzialny.
Prowadząc działalność zarobkową, polegającą na organizowaniu wypraw dla amatorów w najbardziej niedostępne góry świata, dzieli się swoją pasją, pomagając innym realizować marzenia. W tej kwestii jest do tego niebywale skuteczny.
Taki oto, mocno autopromocyjny obraz "Napała" wyłania się z tej książki.

"Smak gór" składa się z trzech części. To szczery wywiad, poruszający sportowe osiągnięcia, wątki osobiste i działalność komercyjną, krótkie opowiadania górskie inspirowane prawdziwymi wydarzeniami oraz rozmowy z członkami wypraw prowadzonych przez Pawłowskiego. Całość okraszona licznymi anegdotami oraz...

Smiejka | 2013-03-26
Na półkach: Przeczytane, 2013, Góry
Przeczytana: 26 marca 2013

Lektura szybka, łatwa i przyjemna. Sympatyczny wywiad z Pawłowskim, który opowiada o górach wysokich, kobietach, swojej rodzinie i wyprawach komercyjnych. Opowiada ciekawie chociaż z wielu wypowiedzi wylewa się jego skrajny egocentryzm. I choć to brzmi jak zarzut to nim nie jest. To chyba cecha każdej kreatywnej osoby, która poświęca życie na to co kocha najbardziej. Koniec książki to kilka krótkich, ciekawych opowiadań o wspinaniu z Pawłowskim oraz wywiady z klientami jego "biura podrózy". Pozycja dla wszystkich tych, którzy chcą się dowiedzieć czegoś na temat wspinania lub udać się na wyprawę w góry wysokie.

Magdalena Ru | 2015-04-15
Przeczytana: 11 kwietnia 2015

Bardzo dobra książka, chociaż nie typowa. Trochę wywiad. Trochę wspomnienia. Trochę charakterystyka Ryszarda Pawłowskiego opisana przez znsjomych, klientów, przyjaciół. Wyłania się postać człowieka z charakterem, i to trudnym. Człowieka pasjonata, miłośnika przygody, skrajnych przeżyć, adrenaliny. Fajny gość. Jakiś, bardzo intrygujący. Na pewno przeczytam wywiad-rzekę "40 lat w górach", ale tą też polecam.

aikaternie | 2016-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2016

Lubię wracać do tej książki. Nie jest idealna, ale w ciekawy sposób przybliża świat himalaistów i postać jednego z nich- Ryszarda Pawłowskiego. Lektura ma mieszaną formę- są i opowiadania, i wywiady- zarówno z głównym bohaterem, jak i jego bratem, znajomymi i klientami- uczestnikami komercyjnych wypraw górskich. Nie ucieka od kontrowersji- wokół samego Pawłowskiego oraz wokół zjawiska zdobywania najwyższych szczytów świata przez turystów w kosztownych wyprawach komercyjnych. Ciekawe.

Iza Wu | 2011-03-19
Przeczytana: 19 marca 2011

Książka ma dość nietypową formę - wywiadu rzeki, wspomnień, opowieści, wywiadów z rodziną i klientami, przez co może być trudniejsza w odbiorze. Wyłaniający się ze stron książki obraz Ryszarda Pawłowskiego sprawia, że trudno go polubić. Jest oschły i niewylewny, przez co książka jest pozbawiona emocji (najwięcej wnoszą ich jego klienci). Jednocześnie nie można odmówić mu profesjonalizmu w organizowaniu wypraw komercyjnych - i ich opis jest mocnym punktem książki, wnosi znaczący głos do dyskusji na temat takich wypraw. R. Pawłowski nie wydaje się być najbardziej sympatyczną osobą, ale jego upór i wytrwałość potrafią zainspirować oraz zmotywować do działań.

Pisana w formie wywiadu książka polskiego alpinisty.
Sam tekst (wywiad?) i opowieści o życiu i wyprawach (często komercyjnych) alpinistów jest sam w sobie wielka komercja.
Pawłowski nie popisał się pokazując swój psychologiczny portret niezależnego alpinisty.

Moni | 2013-03-22
Przeczytana: 17 marca 2013

Pozycja dzięki której można wyrobić sobie zdanie o Panu Ryszardzie i jednocześnie zaspokoić ciekawość samą jego osobą. Mnie wystarczyło kilka stronic książki aby wiedzieć z kim mam do "czynienia". Wywiad miejscami trochę chaotyczny - miałam wrażenie że pisany "na siłę" :)

PannAga | 2016-11-25
Beata | 2016-05-12