Merrick

Okładka książki Merrick Anne Rice
Okładka książki Merrick
Anne Rice Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Kroniki wampirów (tom 7) Seria: Kameleon horror
horror
2003-01-01
83-7298-085-3
Małgorzata Kicana
wampiry nieumarli

Najgorsza z wszystkich części męczyłam ją rok z przerwami , dopiero na 19 rozdziale zaczęło się coś dziać na 297str a książka ma 383 str. i ten fragment przeczytałam w ciągu dwóch dni wyrobiłam sobie już opinie że to jest już typowe dla tej autorki trzeba przemęczyć całą książkę żeby pod koniec coś się zaczęło dziać.

Jak dotąd najsłabsza część z cyklu. Pierwsza połowa powieści okropnie nudna. Ciężko było mi zmusić się aby czytać ją dalej. Ostatnie 100 stron ratuje przedstawioną historię.

Grono istot nadprzyrodzonych powiększa się . Pytanie czy ta historia nie będzie w jakimś sensie łączyć się z innymi tomami i powieściami o wiedźmach Anne Rice ?

Koszmar! Odnoszę wrażenie, że autorka nie ma już co pisać i pisze sama dla siebie, to co jej w danej chwili "ślina na język przyniesie". Pierwsze 150 stron jest zupełnie niepotrzebne, naciągane i aż ciężko się to czyta. Potem jest trochę lepiej, historia Merrick może wydawać się nawet interesująca, aczkolwiek i tak uważam, że wstawienie tej postaci do Kronik Wampirów było jednym wielkim błędem. Sam pomysł na wywołanie ducha Klaudii - interesujący - szkoda tylko, że zajął autorce kilka marnych stron, a resztę poświęcono, aż po brzegi wypełnionej idealnością, czarownicy. Porażka, nie polecam. Powieść nudna i przekombinowana.

Niestety najsłabsza część "Kronik wampirów". Słabo z dramaturgią, fabuła nie wciąga. Po raz pierwszy męczyłam książkę autorki.

Uwielbiam ten świat. Kocham całym sercem Lestata i Louisa.
Merrick jest bardzo barwną postacią, dzięki niej wydarzenia w książce są interesujące. Poznajemy całe jej życia od chwili gdy była małą dziewczynką.
A David jest uroczy na swój sposób z dozą upierdliwości starszego człowieka, co jest całkiem zrozumiałe.

Uwielbiam ten świat. Kocham całym sercem Lestata i Louisa.

Całkiem inna, nowa historia o potężnej Czarownicy Merrick. Tak naprawdę prezez połowę książki niewiele pojawia się wampiryzmu, bardziej okultyzm, panuje nastrój magiczny, bardzo mroczny. Za to takiego zakończenia tej części totalnie się nie spodziewałam. Autorka po raz kolejny mnie zauroczyła i wprowadziła w ten piękny świat wampirów.

Część sagi, która wprowadza nową, bardzo interesującą postać. Ciekawe były dla mnie wątki dotyczące voodoo i duchów. Dynamizmem "Merrick" według mnie nie powala, ale to co niewątpliwie jest jej plusem, to zakończenie. Otwiera bardzo ciekawe możliwości fabularne. Od razu sięgam po następną książkę z serii, żeby dowiedzieć się- co teraz?

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jak dla mnie najsłabsza książka z cyklu o wampirach. Zobaczymy co będzie dalej

Jak dla mnie najsłabsza książka z cyklu o wampirach. Zobaczymy co będzie dalej

Uwielbiam styl pisania Anne Rice. Opisy, które tworzy, postaci, dialogi, nigdy mnie nie nużyły. Być może nawet historia Merrick Mayfair nie nużyłaby mnie, gdybym nie czekała zniecierpliwiona na pojawienie się naszych ukochanych wampirzych bohaterów. W końcu w "Kronikach" pragniemy czytać właśnie o nich. Mimo to, daję osiem gwiazdek za tą drugą połowę tomu, który wynagrodził mi czekanie.
Myślę, że właśnie w "Merrick" z ust Davida Talbota, czytający będzie w stanie zobrazować sobie wspaniałą postać Louisa. Opisy pełne miłości i uwielbienia, które nawet z ust Lestata nie były tak dokładne. Towarzyszyły nam one za każdym razem, kiedy David wracał do teraźniejszości podczas opowiadania historii Merrick.
Jeśli chodzi o naszą nową bohaterkę. Na początku podchodziłam do niej bardzo sceptycznie, ale zaskakiwała mnie z każdym kolejnym rozdziałem. Potem pojawiła się nawet zazdrość, a skończyło się na sympatii. Jednak zdecydowanie Louis grał tutaj pierwsze skrzypce. Ostatnie rozdziały czytałam na bezdechu i przyznam, że nigdy jeszcze o żadnego z nich nie bałam się tak, jak tutaj.

• Anne Rice
  • Wampiry