Merrick

Tłumaczenie: Małgorzata Kicana
Cykl: Kroniki wampirów (tom 7)
Wydawnictwo: Rebis
Merrick
wampiry, czarownice, duchy
horror

Merrick Mayfair, najpiękniejsza czarownica z potężnego nowoorleańskiego rodu, podejmie się niezwykle ryzykownego zadania. Angażuje się w próbę wywołania Claudii - wampirzego dziecka, które zginęło kiedyś w promieniach słońca. To zdarzenie jest także pretekstem do opowiedzenia dziejów wspaniałej Merrick - jej przygód, napawających grozą odkryć i miłosnych związków. W tej poruszającej powieści, którą przenika hipnotyzująca aura Nowego Orleanu, Anne Rice połączyła losy bohaterów zapełniających stronice bestsellerowego cyklu "Kroniki wampirów" oraz bohaterek opowieści o czarownicach z obdarzonego niezwykłymi mocami rodu Mayfair.

źródło opisu: Wydawnictwo Rebis, 2008

Kaga | 2015-03-25
Przeczytana: 25 marca 2015

Anne Rice wprowadza nas znów w świat wampirów.
Merrick. Czarownica z rody Mayfar, potężna, niezwykła, fascynująca. Opisana oczami Davida Talbota jest jeszcze bardziej niezwykła i fascynująca, niż można sądzić.
Książka początkowo zdaje się nużyć. Ciążyć. Ale z każdą kolejną stroną akcja nabiera tempa, postacie są coraz wyraźniejsze i ciekawsze, a fabuła zaczyna dążyć z siła pociągu do niezwykłego finału.
Czy można kochać Merrick? Wręcz trzeba.
Czy można dodać coś jeszcze? Sądzę, że nazwisko pani Rice w zupełności wystarczy...

Powróciłam ostatnio do Anne Rice i jej kronik. Przyznaję, że potrafi pisać ze smakiem, którego z kolei próżno szukać u współczesnych twórców tych wszystkich Zmierzchów, Harry Potterów, etc... O zgrozo - usłyszałam ostatnio, że Meyer jest Matką Wszystkich Wampirów. Hm... Ależ ta ludzka pamięć jest krótka. Prawdziwą królową gatunku jest Emily Bronte, ale jeśli chodzi o wampiriadę - to tylko Anne Rice...

Ciąg dalszy na:

Terpentulla | 2010-08-10

Przepis na książkę o wampirach według Rice :

1.Każdy jest bogaty-ma spadek,włości lub bogatą rodzinę, ew.jest wampirem i umie rozdysponować pieniędzmi. Stać go na wszystko o każdej porze dnia i nocy. Za pieniądze ma ludzi, którzy zrobią wszystko bez pytań i dociekania: "Ale po co i dlaczego?!".
2.Przynajmniej jedna osoba jest gejem lub biseksualistą.
3.Przynajmniej raz musi przewinąć się wątek miłości starszego mężczyzny z chwiejnym ego do młodej, rudej femme fatale.
4.Co chwila ktoś płacze. Często w sytuacjach, kiedy normalny człowiek co najwyżej by usiadł zatroskany.
5.Seks przynajmniej raz na kilkadziesiąt stron.

Seria o czarownicach niewiele odbiega od tego schematu.

To już się robi nudne...

Iga | 2010-10-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2010
Przeczytana: 03 października 2010

Ta część Kronik Wampirów całkiem mi się spodobała, chociaż najlepsza na pewno nie jest. Jak już wspominałam w ocenach poprzednich książek z tej serii - nie lubię Davida i nie bardzo odpowiadają mi historie opowiedziane przez niego. Pierwsza połowa opowieści, owszem, była ciekawa, można dowiedzieć się z niej wiele nowych rzeczy, ale jednak nie zachwyciła mnie zbytnio, bo przez cały czas czekałam tylko na moment wywołania mojej ukochanej Claudii. Opis tych rytuałów niesamowicie mi się podobał, tak jak samo spotkanie Louisa z duchem Claudii. Ciekawa jestem kolejnych części, bo widać, że trochę się zmieniło pod koniec tej opowieści.

Mavericus | 2010-11-22
Przeczytana: 25 października 2007

Próba usprawiedliwienia potępionych dusz wampirów, szukania dla nich zbawienia. Wiara Louisa, że nie stracił swojej duszy, że odnajdzie Claudię- w zaświatach, w które chce wierzyć.

Ewelina Kwaśniewska | 2010-09-10
Na półkach: Przeczytane, Ulubione!, Posiadam
Przeczytana: 2004 rok

Polecam bez mrugnięcia okiem. Czytałam co prawda dawno, ale kilka razy wracałam do niej. Warta poświęconego jej czasu.

Foe Nus | 2013-10-21

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Louis postanawia przyzwać ducha Claudii, wiecie tej małej wampirzycy. Chce dowiedzieć się, czy odnalazła spokój, czy im wybaczyła i takie tam moralne pierdoły jakich był pełen ten skrajnie emocjonalny wampir z (jak to mówią) ludzką duszą. Moim zdaniem pomysł nieco naciągnięty, lecz nie byłby do końca zmarnowany. David postanowił poprosić o pomoc swoją dawną przyjaciółkę i (jak można wywnioskować z treści) późniejszą kochankę Merrick z rodu Mayfair. Wiedźmę.
W miarę dalszego czytania poznajemy Merrick. Zażyłości jej rodziny i białych ludzi z czarnymi. Wychodzi bowiem na to, że panna Merrick jest mieszańcem z ojca białego i matki ciemnoskórej. Dobrze, nic do tego nie mam. Rice wiele oparła na wierzeniach VooDoo. Ród Mayfair jest bowiem rodem czarownic. Tych, które kontaktują się z duchami, szamanek jakie mogą rozkazywać duchom. Rice jednak nie rozwodzi się na temat praktyk, czy nie opisuje obrządków. Potraktowała ten temat po macoszemu.
Na razie jesteśmy na początku książki....

alien | 2012-04-11
Przeczytana: 08 kwietnia 2012

Na początek uwaga - dobrze jest przeczytać tę książkę dopiero po zapoznaniu się z Godziną Czarownic i resztą książek o Mayfairach. Nie jest to obowiązkowe, ale inaczej ryzykujemy, że ucieknie nam masa smaczków, umieszczonych przez Rice głównie w pierwszych rozdziałach.
A teraz do rzeczy. Nareszcie mamy połączenie dwóch wykreowanych przez Rice światów - czarownic i wampirów. Jak wrażenia? Ano całkiem niezłe :) Merrick oficjalnie nie należy do rodziny Mayfair i jej czarownictwo również jest inne - dziewczyna praktykuje voodoo i komunikuje się z duszami zmarłych. Dzięki Talamasce poznaje Davida Talbota i w ten sposób uzyskuje dostęp do świata wampirów, kiedy ten zostaje przemieniony przez Lestata. Trzeba przyznać Rice, że zręcznie to wykombinowała - prawie nie widać szwów na granicy połączenia tych światów.
Co przemawia za książką? Bohaterowie, jesli ktoś lubi: David, Louis, Lestat, Claudia, no i sama Merrick :) Śmiem twierdzić, że najlepiej wypadła w tym gronie, zresztą, poświęcono...

Monia | 2017-04-03
Przeczytana: 25 marca 2016

Bardzo dobra książka. Jedna z moich ulubionych. Narratorem jest David, to on opowiada tą historię. Tytułowa Merrick bardzo przypadła mi do gustu. Merrick Mayfair to najpiękniejsza czarownica z potężnego nowoorleańskiego rodu. Tyle dowiadujemy się z okładki o głównej bohaterce siódmej części Kronik Wampirów. Czytając książkę mamy okazję poznać niesamowitą historię starego i potężnego rodu Mayfairów oraz zgłębić okres młodości Davida Talbota – wampira, o którym mieliśmy już okazję poczytać we wcześniejszych tomach. Niebagatelną rolę odegrają również, obecni w kronikach od samego początku, Louis i Lestat. Potężna wiedźma, Merrick, na prośbę wrażliwego Louisa spróbuje przywołać ducha Claudii – pięknego wampirzego dziecka, które jeszcze w dziewiętnastym wieku towarzyszyło Louisowi w podróżach po Europie. W książce podobał mi się przepiękny wątek miłości Louisa i Merrick. David też był w niej zakochany, ale nieszczęśliwie zakochany i zazdrosny. Bardzo fajna książka, którą czytałam już...

Katarzyna Kocurzyca | 2016-01-18
Przeczytana: styczeń 2016

Powieść czarująca jak wszystkie jej poprzedniczki. Zasługuje jednak na pewne wyróżnienie, bowiem tom ten spaja ze sobą Kroniki wampirów i opowieści o czarownicach z rodu Mayfair.
Główna bohaterka, piękna i potężna Merrick, pochodzi z jedej z bocznych lini rodu Mayfair.
Czytając siódmy tom Kronik Wampirów byłam o tyle uprzywilejowana, że akurat niedawno czytałam część pierwszą "Godziny Czarownic", a książka ta bardzo przypadła mi do gustu. Tak więc w "Merrick" zakochałam się podwójnie, jako miłośniczka Lestata i jego kompanii oraz jako wielbicielka nowoorleańskiego rodu czarownic i czarnoksiężników.