Śpij, kochanie, śpij

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Sleep, Pale Sister
powieść angielska
Miss_Jacobs

Mroczna, gotycka powieść, która wciąga nas w grzeszny światek londyńskich artystów epoki wiktoriańskiej. Henry Chester szuka modelki doskonałej. Znajduje ją w osobie młodziutkiej Effie i postanawia poślubić. Osiem lat później Effie – kobieta o urodzie dziecka oraz statecznym, zrównoważonym sposobie bycia – wydaje się żoną idealną. Pozory mylą. W jej duszy budzą się tajemne moce. Uwikłana w...

Uwikłana w romans z bogatym lekkoduchem Effie poznaje nowy, nieznany świat, gdzie rządzą szantaż, intryga oraz zbrodnia...

Jeżeli nie masz, drogi czytelniku, naprawdę silnej woli, otwórz tę książkę dopiero w piątek po pracy. Nie zdołasz się od niej oderwać, dopóki nie przeczytasz ostatniej strony.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2009

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Spij__kochanie__spij-p-30191-.html

Wicca | 2013-05-20
Przeczytana: 13 stycznia 2011

Mroczna, tajemnicza, zmysłowa,prowokująca, magiczna, przepełniona laudanum i trzymajaca w napięciu...w sam raz na zimowe wieczory przy świecach i gorącej czekoladzie:)
Co powieść o tak wymownej okładce skrywa na swych kartach?

Piękno i urok wiktoriańskiej Anglii. Gustowne latarnie oświetlające każdą londyńską przecznicę rzucające swe światło na twarze przechodzących ludzi nakrytych melonikiem , odzianych we frak, którego już nikt nie nosi lub gorset który dziś występuje jako kostium na deskach teatrów świata. I dźwięki. Dźwięki ulicy. Wtedy uspakajały. Wyraziste ale spokojne odgłosy podkutych koni ciągnących karety. Przypatrz się uważniej. Zejdź głębiej w mój świat drogi czytelniku. Czy widzisz mnie teraz w oknie? Możesz przyglądnąć się bliżej. Litery składają się na moje filigranowe drobne ciało, tak młode..Ta które mnie stworzyła oplotła je również welonem długich blond włosów. Mam na imię Effie i właśnie pozuję mojemu mężowi. Żyję tu jak w klatce. Czytaj dalej a dowiesz się...

MountainTobacco | 2014-03-09

Śpij, kochanie śpij" to niesamowita historia, utrzymująca się w hipnotycznym klimacie... Przez całą opowieść ma się wrażenie pogrążenia we śnie, lub transie dzięki niezwykłemu stylowi narracji. Polecam tę książkę wielbicielom klimatu epoki wiktoriańskiej oraz dość mrocznych historii:)

Mroczna, gotycka powieść utrzymana w Epoce Wiktoriańskiej zaciekawiła mnie, zaintrygowała napisana dobrze książka wprowadziła mnie w wspaniały nastrój,,,fabuła ciekawa i bohaterowie świetni.
Fantastyczna książka pochłonęłam ją szybko!!!!

Tomek | 2014-01-27
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 27 stycznia 2014

Jeszcze jakiś czas temu, przez myśl nie przeszłoby mi, że będę czytał powieść autorki, kojarzącej mi się nie wiedzieć czemu wyłącznie z wampirami. „ Śpij kochanie, śpij” Joanne Harris poleciła mi jedna z moich znajomych z tego portalu, znając moje upodobania i wiedząc o moim zamiłowaniu do epoki wiktoriańskiej. Opisy z okładki, które studiowałem kilka razy, aby wykluczyć spotkanie w powieści amatorów ludzkiej krwi, wspominały właśnie, że akcja książki umiejscowiona jest w tej epoce i zapewniały gorąco o mrocznym gotyckim klimacie.
No to, nad czym się tu zastanawiać? – pomyślałem – Brać i czytać.

Teraz, będąc już po lekturze tej właściwie dobrej powieści, podzielę się swymi wrażeniami i opowiem, z czym się w niej spotkałem.

Pierwsze, co nasunęło mi się, właściwie niedługo po rozpoczęciu książki, to wnioski dotyczące epoki wiktoriańskiej. Wydaje mi się, że nie wystarczy powiedzieć, napisać, że akcja powieści została umiejscowiona w tejże właśnie epoce. Wypadałoby jeszcze...

nellanna | 2010-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2010

Kto nie obawia się przedawkowania laudanum, znanego z czasów wiktoriańskich, skutecznego leku na kobiece fumy i wszelkie inne dolegliwości duchowe i cielesne, skwapliwie sięgnie po tę poetyczno-mimozowatą historię nietypowego trójkąta z lewitacją i mesmeryzmem w tle. Nie przywiązałam się do żadnego z jej oryginalnych bohaterów, intryga zrazu wydała mi się nieco naciągana, ale pokonałam zwątpienie (czasem warto!)i ostatecznie opłaciło się doczytać do ostatniej kropki. Ta historia jest jak gustowny bibelocik z czasów, które opisuje...

Maggie_Rose Black | 2011-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2011

„Śpij, kochanie, śpij” autorstwa Joanne Harris to moja pierwsza Książka tej autorki i pewnie nie ostatnia.
Książka jest pisana z perspektywy czterech osób: Effie, Henry’ego, Mosego, i Fanny. Książkę czytało się szybko i nie pozwalała się odłożyć nawet na chwilę. Nie powiem, że czasami miałam taką ochotę, ale była ona chwilowa. Przebrnęłam przez te momenty i nie żałuję.
Książkę polecam. Nie trafia może ona do moich ulubionych bo do tego jeszcze jej trochę brakuje, ale ogólnie ok.

Marta | 2015-05-11

Podobala mi sie! Nic dodac nic ujac :-) Polecam!

Cecily | 2016-08-14
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 14 sierpnia 2016

Mroczna, zmysłowa powieść, której każdy szczegół emanuje klimatem wiktoriańskiej Anglii.
Londyn. Miasto spowite mgłą, oparami laudanum i światłem gazowych lamp. Miasto purytan, artystów, szaleńców.
Intrygi. Senne koszmary. Miłość. Tajemnice z przeszłości. Namiętność. Perwersja. Szaleństwo. A w tym wszystkim czwórka bohaterów, tak żywych, że bez trudu wierzymy w ich motywy. Eteryczna i zagubiona Effie, szukająca miłości i zrozumienia, odkrywająca w sobie siłę i pragnienie wolności. Henry - żałosny hipokryta i bigot o ohydnych, perwersyjnych upodobaniach. Ekscentryczna Fanny zaślepiona zemstą i matczyną miłością, mądra, silna i niezależna, zarazem opiekuńcza i bezwzględna. Mose - samolubny lekkoduch pod kpiarskim uśmieszkiem skrywający ambiwalentną osobowość.
Wspaniały, bardzo poetycki styl autorki buduje niesamowity nastrój i sprawia, że książkę czyta się błyskawicznie jednocześnie rozkoszując się każdym malowniczym opisem, każdą metaforą i porównaniem.
Polecam wielbicielom...

Yumeka | 2012-03-12
Przeczytana: 12 marca 2012

Uwielbiam historie o obłąkanych. Po prostu kocham patrzeć, jak z umęczonych ludzi przeistaczają się w zwykłych szaleńców.
Książka absolutnie zaspokoiła moje pragnienie ujrzenia ludzi staczających się na moralne dno, jednocześnie nieświadomych swojej choroby lub naiwnie walczącymi z nią środkami, które tylko przyspieszają cały proces.
Bohaterowie są barwni, pierwszoosobowa narracja z punktu widzenia czterech postaci pozwala poznać ich najskrytsze motywy, pragnienia, działania.
Zatruta, skalana przeszłość, sztuka, toksyczne małżeństwo, zdrada, złudzenia, kłamstwa, perwersje, hipokryzja, magia, morderstwo - części składowe tej kunsztownie ułożonej historii są misternie splecione, skonstruowane z wielką wprawą i finezją.
Harris w operowaniu słowem i skojarzeniem jest po prostu mistrzynią.
Jeśli o mnie chodzi, książka to absolutny majstersztyk.
Minusy? Niektórych mogą znudzić opisy. Że niby "chce się wiedzieć, co dalej, a oni coś ględzą". Nie wiem, może. Dla mnie to budowało klimat....

DeDe | 2012-05-10
Przeczytana: 23 lutego 2012

To moja pierwsza książka tej autorki. Ja jej nie przeczytałam.. Ja ją dosłownie wchłonęłam!
Mroczna, tajemnicza, pełna kłamstw, intryg, pragnienia miłości.
Dzięki tej wspaniałej kiążce na pewno nie zapomne nazwiska autorki i chętnie do niej będe wracać