Dracula: Nieumarły

Dracula. The Un-dead
978-83-240-1264-0
wampir, dracula, stoker
horror

Rok 1912. Londynem wstrząsa seria makabrycznych zbrodni. Nieliczni świadkowie wspominają o czarnym powozie bez woźnicy i mgle, która niczym całun spowija miejsce zbrodni. Oto miasto stało się areną, na której zmagają się dwie najpotężniejsze, znane historii istoty - śmiertelnie niebezpieczna i olśniewająco piękna hrabina Elżbieta Batory oraz jej największy wróg. Dracula. Drogi uczestników walecznej wyprawy, którzy już raz stawili czoła najgroźniejszemu z wampirów przetną się raz jeszcze. Do walki staną Jonathan Harker, jego piękna żona Mina, ich zbuntowany syn Quincey, doktor Seward, lord Holmwood oraz sprytny profesor Abraham van Helsing. Dawni sojusznicy będą musieli wybierać między lojalnością a dumą. Pomiędzy śmiercią a mrocznym życiem istoty potępionej. Jednak zanim dawna więź się odrodzi, bestia odbierze życie dwóm bohaterom. Kto naprawdę stoi za krwawą zemstą, a kto jest zaledwie pionkiem w rozgrywce między potężnymi wampirami? Tymczasem londyńska policja podejrzewa, że do miasta powrócił Kuba Rozpruwacz. Sprawa trafia na pierwsze strony gazet, a w niewyjaśnionych okolicznościach giną kolejne prostytutki. Tylko Mina domyśla się okrutnej prawdy. Budzi się w niej długo skrywana moc, która uczyni ją równą mrocznym przeciwnikom. Musi działać zanim bestia dotrze do jej syna. Zanim długo skrywany sekret wyjdzie na jaw. Zanim dowie się Dracula. Pierwsza oficjalna kontynuacja kultowej powieści Brama Stokera Dracula. Dacre Stoker, krewny słynnego pisarza, oraz Ian Holt, doświadczony autor i scenarzysta, sięgnęli do niepublikowanych wcześniej notatek twórcy, by z rozproszonych zapisków odtworzyć dalsze losy rumuńskiego księcia. W ten sposób do rąk czytelnika trafia niezwykła opowieść o walce, miłości i przetrwaniu. Mroczny Dracula powraca - wciąż tak samo pociągający i poruszający - dręczony wyborem między miłością do kobiety, a naturą, która zmusza go do okrucieństwa. Jednak zanim odzyska miłość ukochanej, przyjdzie mu stanąć do walki z groźnym przeciwnikiem - krwawą hrabiną Elżbietą Batory, której mordercze dokonania zapewniły stałe miejsce na kartach historii. Piękna, demoniczna i bezwzględna zrobi wszystko, by zniszczyć swego wroga i to, co jest dla niego najcenniejsze. Z tą książką powraca Dracula. Jedyny. Prawdziwy. Wampir.

• Pozwól jej odejść
  • Większy kawałek nieba
  • Ostatnia żona Tudora. Poskromienie królowej
  • Efekt Rosie
  • Obce dziecko
  • Pora westchnień, pora burz
  • Malfetto. Drużyna Róży
  • Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
  • Red Rising: Gwiazda zaranna

7,5 (6 ocen i opinii)
Malfetto. Drużyna Róży
Marie Lu

8,2 (5 ocen i opinii)
Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
Jennifer Donnelly

Odyseusze. Gwiazda Morza
Agnieszka Stelmaszyk

8 (1 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Łukasz Kuć | 2010-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2010

Głośna kontynuacja słynnego "Draculi" Stokera. Moim zdaniem, mierna. Autorzy skrupulatnie niszczą mit kultowego dzieła. Okazuje się bowiem, że hrabia Dracula wcale nie był zły (był wręcz wcieleniem dobroci), a reszta bohaterów jawi się w dosyć mizernej kondycji moralnej. Nobliwy, sympatyczny i na wskroś uczciwy Abraham van Helsing jawi się tutaj jako... żal czytać. Z dosyć dobrej, klasycznej tzw. powieści gotyckiej, stworzono popkulturowe dzieło bez klimatu i nastroju. Chociaż bohaterowie w kilku fragmentach twierdzą, że życie nie jest czarno-białe, to po przeczytaniu książki wydaje się, że jednak jest. W jednej z ostatnich scen, bohater dowiaduje się, że: "ona jest zła, a ja jestem dobry i w ogóle to jestem twoim ojcem". Książka jest bardzo prosta i raczej niewymagająca myślenia (i podejrzewam, że od autorów też nie wymagała - ot tak się pisało).

wolfie | 2014-02-25
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 25 lutego 2014

Nędzna kontynuacja klasycznego horroru, nie dorastająca do pięt dziełu Brama Stokera. W tej książce brakuje wszystkiego, co miał w sobie oryginalny Dracula. Do gustu nie przypadły mi makabryczne pomysły autorów - na przykład sposób, w jaki Elżbieta Batory rozprawiała się ze swoimi ofiarami. W oryginale było to okraszone finezją.
Hrabia zapewne przewraca się w trumnie, kiedy widzi jak D.Stoker i I.Holt wykreowali jego postać. Nie warto marnować czasu na tę książkę. Nie polecam.

Algoforos | 2011-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2011

Przykład dziwnych rzeczy,które Brian Herbert przy współudziale Kevina Andersona zrobił z "Diuną" powinien mi uświadomić,że dla młodego pisarza z aspiracjami nie nic lepszego niż skorzystanie z kultowego pomysłu przodka i napisanie jego prequelu,sequelu czy jeszcze innego -quelu.
Niestety,nie zrobił tego.

Uwielbiam powieści grozy,a samego "Draculę" czytałem trzy razy,musiałem więc sięgnąć po coś,co szumnie nazwano jego "oficjalną kontynuacją".
Na swoje nieszczęście.

Powieści gotyckie kocha się głównie ze względu na niepowtarzalny klimat.W tej książce go nie znajdziemy,a wszelkie uwagi z okładki o bazowaniu na oryginalnych notatkach Brama okazują się najzwyklejszym w świecie wabikiem na jelenia.
Książka jest nierówna-o ile do rozdziału XLVII (przedstawianie dalszych losów grupy pogromców i historii hrabiny Batory-to,co autorzy stworzyli sami od podstaw) czyta się ją z zaciekawieniem i czymś na kształt przyjemności,o tyle dalszy ciąg sprawia wrażenie odwracania do góry nogami...

książek: 2084
BlackLagoon | 2014-06-03
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 03 czerwca 2014

Nie czytałam powieści Brama Stokera, ale znam opisaną w niej historię. Muszę przyznać, że całkiem ciekawie zostały przedstawione dalsze losy grupy nieustraszonych. Połączenie okrucieństwa i tragizmu w postaci Drakuli, które wiele osób uważa za nietrafione, mnie się akurat podobało.
Realia epoki zostały odmalowane bardzo zgrabnie. Powieść ma wiele dodatkowych smaczków takich jak narracja z perspektywy wielu osób, czy niektóre makabryczne pomysły autorów (jak np. wypatroszenie policjanta).
Jedyne do czego mogłabym się przyczepić, to nieco przewidywalne zakończenie, choć nie całkiem... :)

Lenalee | 2010-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2010

Początkowo byłam zawiedziona, bo skoro początek był trochę nudny, myślałam, że dalsza część książki też taka będzie. Mile się zaskoczyłam, gdyż później naprawdę się wciągnęłam i czytałam tę książkę z dużą przyjemnością. Co prawda uważam, że ten cały Kuba Rozpruwacz pasuje do tej powieści jak pięść do nosa. Właściwie moim zdaniem jego postać jest tutaj niepotrzebna, jakby autorzy chcieli tylko zapchać jakieś miejsce. Nie czytałam książki Brama Stokera, ale jeżeli jest ona jeszcze lepsza od tej, to bardzo się cieszę. Dracula to niesamowicie fascynująca postać. Moim zdaniem zbyt mało było go w tej książce, ale i tak był bardzo ciekawie opisany. Prawdziwy wampir. Zero tych typowych pieszczochów, których coraz więcej w wielu książkach pojawiających się na świecie. Miło się czytało, i mimo początkowego znużenia, nie uważam tej książki za stratę czasu. Polecam.

WampirkaJustynka | 2012-04-08
Na półkach: Przeczytane, Wymienione

Mroczny Książę powraca

Tymczasem londyńska...

Jakiś czas temu po długim oczekiwaniu wpadła mi w ręce ta 'rodzinna' kontynuacja.
Bałam się niezmiernie zaczynając czytać, ponieważ wariacji na temat Draculi powstały dziesiątki tysięcy, a nie wiedziałam na jaką trafię tym razem.
Jak się okazało wydanie było dobre, z porządną notka od autorów, którzy wyjaśniają skąd powstał pomysł i ile było w książce pomysłów należących do Brama.
Ciekawostką było dla mnie również to, iż KAŻDY może napisać własna wersję, wariację i co tylko chce wykorzystując postaci z oryginalnego Draculi..ponieważ znany na całym świecie autor źle złożył papiery na prawa autorskie i w ten sposób stało się to ogólnodostępnym źródłem wielu marniejszych następców.

Jeśli chodzi o klimat, brak tu typowego odniesienia do powieści gotyckich/grozy, lecz nie ma zarzutu co do epoki wiktoriańskiej i jej otoczki.
Wykorzystanie motywu Hrabiny Batory bardzo sukcesywne, choć jak wiadomo dla wampiromaniaków mało oryginalne.
Jeśli chodzi o Kubę Rozpruwacza, nie przeszkadza mi...

Książka, która śniła mi się nocami, a której praktycznie nie mogłam dostać w żadnej znanej mi księgarni. Książka, którą podarowała mi na 25 urodziny moja dobra znajoma. Książka o moim ulubionym bohaterze (a raczej antybohaterze, czy wręcz antagoniście), książka o mojej ulubionej postaci z kina i literatury grozy. Wreszcie wpadła w moje ręce, wreszcie przeczytałam! W chwili, w której wyjęłam "Draculę. Nieumarłego" z koperty nie oderwałam od niej wzroku. Cała noc spędzona na czytaniu, cała noc nieprzespana. A z jakim rezultatem? Krótko, zwięźle i na temat - jestem mocno rozczarowana. Może wyjaśnię swoją ocenę. Sentyment, sentyment i jeszcze raz sentyment do oryginału, do Draculi, do tego stokerowskiego klimatu. Radość z tego, że ta długo poszukiwana przeze mnie pozycja w końcu trafiła na moją półkę. Książka jest napisana w przystępny sposób. Autorzy odeszli od modelu oryginału, czyli powieści epistolarnej (niektórzy uważają to za plus, a inni za minus). A na koniec olbrzymi PLUS za...

Kamila | 2014-08-11
Przeczytana: 14 września 2010

Dracula: Nieumarły, czyli sequel TEGO Draculi popełniony przez prawnuka Stokera i jego kolegę. Ta książka naprawdę utwierdziła mnie w przekonaniu, że pewnych książek nie powinno się kontynuować, a już zwłaszcza n pokoleń później.

Ile w tej książce jest z pierwotnych zamysłów Brama - trudno stwierdzić, ale jedyne, co liczyłabym w sequelu na plus, to wielowymiarowość bohaterów, bo świat ciężko nazwać czarno-białym.

Książka zapowiadała się przyzwoicie, ale niestety poziom rozminął się z oczekiwaniami - moim zdaniem to mierna kontynuacja, która nie powinna zostać napisana.

Nie poleciłabym. Sama żałuję, że teraz, myśląc o tym prawdziwym Draculi, będę pamiętała, że według Iana i jego kolegi Dracula darzył Minę bezgraniczną miłością i doczekali się potomka.

Patrycja Leszczyńska | 2014-11-15
Przeczytana: 11 listopada 2014

Biorąc książkę z półki lekko się zawahałam. Nie przepadałam nigdy za takim gatunkiem, ale ta okładka... Przyciągnęła mnie niczym sam hrabia Drakula. Chociaż fabuła kręci się w okół morderstw, śmierci i śledztwa, a głównego bohatera spotykamy dopiero pod koniec książki - jest warta wolnego czasu. Klimat Londynu za starych czasów jest urokliwy, a cała akcja jest na prawdę fajnie w nim ulokowana. Polecam.