Balladyny i romanse

Okładka książki Balladyny i romanse
Ignacy Karpowicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Proza literatura piękna
526 str. 8 godz. 46 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Proza
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2010-10-21
Data 1. wyd. pol.:
2010-10-21
Liczba stron:
526
Czas czytania
8 godz. 46 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308044940
Tagi:
literatura polska satyra
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 6 (63) / 2023 Ingmar Bergman, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Anna S. Dębowska, Olga Drenda, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Agnieszka Jucewicz, Ignacy Karpowicz, Tymoteusz Karpowicz, Barbara Kingsolver, Joanna Kuciel-Frydryszak, Marc Levy, Renata Lis, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Edward Pasewicz, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Mariusz Szczygieł, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk, Małgorzata Żarów
Ocena 6,9
Książki. Magaz... Ingmar Bergman, Bis...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 5 (62) / 2023 Izabella Adamczewska, Kacper Bartczak, Marek Bieńczyk, Biserka Ćejović, Jacek Dehnel, Emilia Dłużewska, Helen Garner, Irena Grudzińska-Gross, Aleksandra Herzyk, Wojciech Jagielski, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Michalina Jurczyk, Eliza Kącka, Ignacy Karpowicz, Shehan Karunatilaka, Aldona Kopkiewicz, Joanna Krakowska, Marta Madejska, Weronika Murek, Azar Nafisi, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Tadeusz Nyczek, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, George Orwell, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Zbigniew Rokita, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sobol, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Jacek Szczerba, Natalia Szostak, Jarek Szubrycht, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Ocena 7,1
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 4 (61) sierpień 2023 Izabella Adamczewska, Marek Bieńczyk, Serge Bloch, Katarzyna Boni, Frédéric Boyer, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Jacek Dukaj, Jon Fosse, Jerzy Jarniewicz, Ignacy Karpowicz, Andrzej Leder, Renata Lis, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Salman Rushdie, Przemysław Sadura, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sowiński, Magdalena Środa, Przemysław Staroń, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Joanna Tokarska-Bakir, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Ocena 7,5
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 3 (60) / 2023 Izabella Adamczewska, Edgar Bąk, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Bora Chung, Paweł Goźliński, Maciej Jakubowiak, Maciej Jarkowiec, Ignacy Karpowicz, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Paulina Małochleb, Artur Międzyrzecki, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Rebecca Solnit, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Joanna Szczęsna, Natalia Szostak, Olga Tokarczuk, Katarzyna Wężyk, Olga Wróbel
Ocena 6,8
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Bogowie schodzą z Olimpu



1897 360 182

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
1327 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
294
59

Na półkach:

Będąc w księgarni, niemal zapiałam z zachwytu na widok "Balladyn i romansów". Odkąd tylko po raz pierwszy przeczytałam tytuł tej książki, byłam przekonana, że to nie będzie bezbarwna, byle jaka lektura. Myślałam, że ktoś, kto nie zawahał się stworzyć syntezy tak śmiałej jak ta, połączenia w jedność dwóch klasycznych dzieł odwiecznych rywali, bezsprzecznie musi mieć istotny apel do przekazania. Odrobinę parafrazując Marcina Świetlickiego, ta pozycja zrobiła mi nieporządek w chaosie. Wyłoniła się spośród Masłowskiej, Żulczyka, Witkowskiego, tzw. współczesnych rozrabiaków w bieżącym świecie literatury, jak to ich sobie nazywam. Masłowską podziwiam, do Żulczyka odczuwam niekłamaną sympatię, z Witkowskim mam ogromny problem. Co z Karpowiczem i jego "Balladynami..."?
Pierwsza część eposu, czyli Balladyny, niezwykle gładko wprowadza w realia Polski XXI w., w znacznym zbliżeniu przedstawia także niuanse egzystencji różnorodnych postaci; począwszy od prawie pięćdziesięcioletniej dziewicy Olgi, a skończywszy na wykładowcy filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, Rafale. Zalewają nas opisy popkultury - popświat w pełnej krasie, homoseksualizm, dresiarze, kluby, zdrady, szybkie życie Warszawy w świetle neonów. Z rumieńcami na twarzy czytałam o tak dobrze znanych przaśnych symbolach polskiej muzyki rozrywkowej, absurdach naszej codzienności, o polskiej mentalności. Swobodny jęzk, sporo slangu, inteligentna ironia - czysty zachwyt.
Schody zaczęły się przy reinterpretacji sylwetek bogów z mitologii, ale i nie tylko - pojawił się stuningowany Chrystus, Balladyna w komitywie z Aliną (pomimo dokonanej zbrodni). Karpowicz jest niewątpliwie doskonale zorientowany, rzetelny, czuć, że w dywagowaniu o filozofii oraz wyśmiewaniu psychologii czuje się jak ryba w wodzie i rozkoszował się tworzeniem na bazie kanonu kulturowego. Tylko czy ja to kupuję? Atena z podwiązanymi jajnikami, Afrodyta niegrzesząca intelektem, skrzywdzony Eros bez dzieciństwa... Zaczął mi uciekać sens, przejrzystość i świeżość z pierwszej części przemieniały się powoli w natłok zbytecznej narracji.
Balansujemy pomiędzy światem duchowym - ultymatywnym, sławetnym miastem miast oraz Ziemią, konkretniej naszą ojczyzną "z promocji". Treść coraz bardziej traciła swoje kontury; do tej pory niedokładnie pamiętam, czym różnił się Bartek od Rafała i muszę wspomagać się wyszukiwaniem stosownych fragmentów. Z drugiej strony, reszta postaci nie była w żadnym stopniu papierowa i poniekąd przywiązałam się do kilku z nich (Olga, Paweł, Nike). Ta szekspirowska zagrywka, czyli współistnienie świata realnego z fantastycznym, chyba nie do końca spełniła zamierzoną rolę. Bogowie zstąpili, wprowadzili się między ludzi, weszli z nimi w płytsze lub głębsze interakcje, niebo zlikwidowano. Wspólnymi siłami, ludzie-Balladyny i bogowie-ludzie, będą szukać Piekła, jakiegoś punktu odniesienia. Na tym koniec, nie licząc skąpego Apendyksu, który połowicznie wyjaśnia nie-happy-end. Morał - religie mogą ulec destrukcji, nasz duch pozostanie. A to wszystko okraszone kuriozalnymi sytuacjami, ostrym dowcipem, czerpaniem garściami z ontologii, z mitologii, Biblii, podwórek, na których niesie się zawodzenie Gosi Andrzejewicz.
Sporym minusem okazała się ilość. Taak, wiem, forma eposu zobowiązuje, ale uważam, że spokojnie można by było okroić tę książkę o kilkanaście rozdziałów, a i pod względem treści powieść tylko by na tym zyskała. W pewnym momencie, szczególnie od części Romansów, pominięcie kilkudziesięciu kartek nie pozbawiłoby nas właściwie niczego wartego uwagi, bowiem akcja wlekła się niemożebnie. Z kolei miejsce dla głosów Prawdy, Czasu, Imienia etc. powinno być zdublowane - te epizody podobały mi się najbardziej. Mam jeszcze zarzut dotyczący języka - początkowo zachwycał, później rozlał się, niczym ambrozja do kieliszków bohaterów, do ust wszystkich postaci, bez wyjątku. Wkradła się monotonia, a to przecież najgorsza ujma dla literatury. Nie pomogły nawet pretensjonalne nawiasy.
Jak to rzecze jedna ze stron z wielokrotnie wspominanego Facebooka, "trochę porno, trochę wysoka kultura". Nie zaufałam tej książce, ale z pewnością o niej nie zapomnę. W połowie miałam ochotę ją porzucić, lecz tego nie zrobiłam. Jest w niej coś frapującego oraz niekonsekwentnego. Koncept wspaniały, wykonanie niestety niekoniecznie.

Będąc w księgarni, niemal zapiałam z zachwytu na widok "Balladyn i romansów". Odkąd tylko po raz pierwszy przeczytałam tytuł tej książki, byłam przekonana, że to nie będzie bezbarwna, byle jaka lektura. Myślałam, że ktoś, kto nie zawahał się stworzyć syntezy tak śmiałej jak ta, połączenia w jedność dwóch klasycznych dzieł odwiecznych rywali, bezsprzecznie musi mieć istotny...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 108
  • Chcę przeczytać
    1 223
  • Posiadam
    547
  • Ulubione
    106
  • Teraz czytam
    72
  • 2014
    21
  • Literatura polska
    20
  • Chcę w prezencie
    20
  • 2013
    16
  • 2012
    16

Cytaty

Więcej
Ignacy Karpowicz Balladyny i romanse Zobacz więcej
Ignacy Karpowicz Balladyny i romanse Zobacz więcej
Ignacy Karpowicz Balladyny i romanse Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także