Balladyny i romanse

Ignacy Karpowicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Proza literatura piękna
Wydawnictwo Literackie
literatura polska satyra
literatura piękna
Proza
literatura polska satyra
Inne

Okładka książki Nadzieja Joanna Bator, Waldemar Bawołek, Grzegorz Bogdał, Katarzyna Boni, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Julia Fiedorczuk, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Joanna Gierak-Onoszko, Mikołaj Grynberg, Magdalena Grzebałkowska, Ignacy Karpowicz, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Małgorzata Lebda, Ewa Lipska, Jarosław Mikołajewski, Andrzej Muszyński, Wiesław Myśliwski, Jacek Napiórkowski, Łukasz Orbitowski, Magdalena Parys, Grażyna Plebanek, Małgorzata Rejmer, Paweł Piotr Reszka, Agata Romaniuk, Paweł Sajewicz, Jerzy Sosnowski, Filip Springer, Andrzej Stasiuk, Juliusz Strachota, Ziemowit Szczerek, Mariusz Szczygieł, Dominika Słowik, Olga Tokarczuk, Przemysław Truściński, Grzegorz Uzdański, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Ilona Wiśniewska, Aleksandra Zielińska
7,1
Nadzieja Joanna Bator, Walde...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 4 / kwiecień 2018 Ross Anderson, Marek Bieńczyk, Jaume Cabré, Artur Chochowski, Katarzyna Dybrzyńska, Magda Działoszyńska, Joanna Gierak-Oeoszko, Ignacy Karpowicz, Joanna Karpowicz, Katarzyna Kojzar, Tomasz Kontny, Jakub Kornhauser, Adam Leszczyński, Andrzej Mencwel, Radek Polak, Aneta Prymaka-Oniszk, Redakcja magazynu Pismo, Marta Zabłocka
7,3
Pismo. Magazyn... Ross Anderson, Mare...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 1 / styczeń 2018 Halina Bortnowska, Sylwia Chutnik, Marta Frej, Tymek Jezierski, Tomasz Kamiński, Ignacy Karpowicz, Marcin Król, Łukasz Lamża, Piotr Matywiecki, Rafał Milach, Weronika Murek, Redakcja magazynu Pismo, David Remnick, Bartek Sabela, Beata Sosnowska, Filip Springer, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Agnieszka Wolny-Hamkało, Ewa Wołkanowska-Kołodziej, Marta Zabłocka
6,8
Pismo. Magazyn... Halina Bortnowska, ...
Okładka książki NieObcy Jan Bajtlik, Joanna Bator, Katarzyna Bonda, Halina Bortnowska, Sylwia Chutnik, Joanna Fabicka, Paweł Huelle, Piotr Ibrahim Kalwas, Ignacy Karpowicz, Hanna Krall, Jarosław Mikołajewski, Łukasz Orbitowski, Magdalena Parys, Małgorzata Rejmer, Paweł Smoleński, Olga Stanisławska, Andrzej Stasiuk, Dionisios Sturis, Ziemowit Szczerek, Małgorzata Szejnert, Olga Tokarczuk, Mirosław Wlekły
6,3
NieObcy Jan Bajtlik, Joanna...

Oficjalne recenzje i

Bogowie schodzą z Olimpu

[ 42 ] Link do recenzji

Sama fabuła książki brzmi bardzo ciekawie. Niestety przez słownictwo i opisy seksu nie byłam w stanie przebrnąć.

Postaci narysowane bardzo wiarygodnie. Do tego świetny styl. Historia z czasem traci rozpęd, ale nie męczy.

Nie wiem czemu ta powieść dostała Paszport Polityki, jak dla mnie jest raczej przeciętna w treści i formie... Ale chyba literatura polskiego mainstreamu 2010 zajmowała się właściwie chyba niczym.
Można przeczytać jak komuś się nudzi, ale po co jak można czytać coś lepszego.

Niestety nie jest to przyjemna lektura. Toporna, nudna. I to wrażenie niedopracowania. Płycizny językowej.

Karpowicz to geniusz. To ejst absolutnie wyjatkowa lektura.

Gdyby książka była zgodna z opisem, byłoby dobrze. A tak to jest mocno średnio. Pierwsza część to jakieś bzdury. "Proza" polskiego życia, czyli normalka polskiej prozy. I to jeszcze pisane "z wąsem", czyli taki żart wujka, że nie wiadomo czy się śmiać czy wyrzucić do kosza.
Ciekawa druga część o niebie i jego mieszkańcach. Choć nie wiem skąd pomysł, żeby akurat Balladyna,...

Książka dobrze się jedynie zapowiada - wyraźny przerost formy nad treścią prowadzi do znużenia i zdezorientowania czytelnika, a w konsekwencji skończenia czytania przed końcem lektury.
Pomysł autora dotyczący zmieszania ze sobą postaci z różnych religii z ludźmi ma potencjał i miło byłoby zobaczyć go w realizacji innej, niż ta autorstwa Ricka Riordana, nieco doroślejszej....

Początek świetny, zabawny i błyskotliwy. Pierwsze strony zachwyciły mnie stylem i poczuciem humoru autora. Jednak im dalej tym gorzej, a pod koniec przeskakiwałam co dwie strony, żeby zakończyć wreszcie ten stek bzdur, ten zalew bredni. Ostateczne wrażenie po lekturze bardzo negatywne, co sprawia, że po żadną inną książkę Karpowicza sięgać nie zamierzam.

Przeczytana, niestety po" Ościach" , więc moja ocena będzie trochę słabsza. NIeco przekombinowana, ale dobrze się czyta.

Po zobaczeniu tytułu myślałam, że to jakaś książka literaturoznawcza. Pomyliłam się i to bardzo. Karpowiczowi nie można odmówić ciekawego pomysłu, który zapewne się sprzeda. Niestety, mając do wyboru czytanie o dwóch światach: boskim i ludzkim, o wiele ciekawsze wydawały mi się fragmenty z mitologicznymi postaciami niż z ludźmi i wiele wysiłku kosztowało mnie nie pomijanie...

Dyskusje

1 850