Balladyny i romanse

Okładka książki Balladyny i romanse
Ignacy Karpowicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Proza literatura piękna
literatura piękna
Proza
Wydawnictwo Literackie
2010-10-21
2010-10-21
literatura polska satyra
Inne

Okładka książki Nadzieja Joanna Bator, Waldemar Bawołek, Grzegorz Bogdał, Katarzyna Boni, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Julia Fiedorczuk, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Joanna Gierak-Onoszko, Mikołaj Grynberg, Magdalena Grzebałkowska, Ignacy Karpowicz, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Małgorzata Lebda, Ewa Lipska, Jarosław Mikołajewski, Andrzej Muszyński, Wiesław Myśliwski, Jacek Napiórkowski, Łukasz Orbitowski, Magdalena Parys, Grażyna Plebanek, Małgorzata Rejmer, Paweł Piotr Reszka, Agata Romaniuk, Paweł Sajewicz, Dominika Słowik, Jerzy Sosnowski, Filip Springer, Andrzej Stasiuk, Juliusz Strachota, Ziemowit Szczerek, Mariusz Szczygieł, Olga Tokarczuk, Przemysław Truściński, Grzegorz Uzdański, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Ilona Wiśniewska, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,9
Nadzieja Joanna Bator, Walde...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 4 / kwiecień 2018 Ross Andersen, Marek Bieńczyk, Jaume Cabré, Artur Chochowski, Katarzyna Dybrzyńska, Magda Działoszyńska, Joanna Gierak-Oeoszko, Ignacy Karpowicz, Joanna Karpowicz, Katarzyna Kojzar, Tomasz Kontny, Jakub Kornhauser, Adam Leszczyński, Andrzej Mencwel, Radek Polak, Aneta Prymaka-Oniszk, Redakcja magazynu Pismo, Marta Zabłocka
Ocena 6,9
Pismo. Magazyn... Ross Andersen, Mare...

Oficjalne recenzje i

Bogowie schodzą z Olimpu

Link do recenzji

1835 304 182

Książka ciekawa stylistycznie jednak często męczyły mnie długie opisy emocji bądź rozmyślań bohaterów które próbują być często na siłę śmieszne przez swoją absurdalność. Akcji jest dosyć mało, wystarczyło by jej na niewielką część książki, i miałem wrażenie, że autor nie bardzo miał pomysł o czym ma być ta książka. Mimo wszystko polecam czytelnikom, którzy lubują się w przekazywaniu emocji bohaterów poprzez zaskakujące metafory.

Gdyby książka była zgodna z opisem, byłoby dobrze. A tak to jest mocno średnio. Pierwsza część to jakieś bzdury. "Proza" polskiego życia, czyli normalka polskiej prozy. I to jeszcze pisane "z wąsem", czyli taki żart wujka, że nie wiadomo czy się śmiać czy wyrzucić do kosza.
Ciekawa druga część o niebie i jego mieszkańcach. Choć nie wiem skąd pomysł, żeby akurat Balladyna, Grabiec i Alina tam zamieszkali, ale pewnie nie skumałam jakiegoś konceptu. Ciekawy Jezus, który decyduje, że śmierć i zmartwychwstanie to jednak była przesada i trzeba coś zmienić, a potem gra w Mortal Combat.
Ostatnia część jest niezrozumiała, akcja się właściwie nie rozwiązuje. A dopiero mogłoby się coś dziać, jakby bogowie zstąpili.
Jest to jakieś nieporadne, niekonsekwentne, z tymi obleśnymi i kiepskimi żartami, o tej Polsce zawsze smutnej i najgorszej.
A bohaterowie opisani tak, że czasem się myli kto jest Rafał, kto Maciek, a kto Paweł.

Książka dobrze się jedynie zapowiada - wyraźny przerost formy nad treścią prowadzi do znużenia i zdezorientowania czytelnika, a w konsekwencji skończenia czytania przed końcem lektury.
Pomysł autora dotyczący zmieszania ze sobą postaci z różnych religii z ludźmi ma potencjał i miło byłoby zobaczyć go w realizacji innej, niż ta autorstwa Ricka Riordana, nieco doroślejszej. Sama idea "miasta miast," w którym żyją bogowie jest naprawdę dobrze zrealizowana, jednakże wraz z połączeniem jej ze światem ludzi osiągane są wszelkie granice absurdu. Karykatura i przerysowanie również mają swoje granice.
Tekst napakowany jest typowym humorem milenialsów (nie chcę nikogo obrazić -po angielsku brzmi to lepiej), który mnie osobiście nie śmieszy, lecz rozumiem dlaczego osoba, która mi tą książkę poleciła to zrobiła. Dla mnie jest to idealna lektura do przynajmniej podjęcia próby zrozumienia ww. humoru.
Temu wszystkiemu towarzyszą liczne myśli filozoficzne, jednakże tutaj nie tylko nie skłaniają do myślenia, lecz dodają do dezorientacji.
"Balladyny i Romanse" ma stanowić cyniczny komentarz obecnego społeczeństwa, jednakże nadmiar... w sumie wszystkiego spycha ten cel w tło, którego nieuważny czytelnik może nawet nie zauważyć.

Nie wiem czemu ta powieść dostała Paszport Polityki, jak dla mnie jest raczej przeciętna w treści i formie... Ale chyba literatura polskiego mainstreamu 2010 zajmowała się właściwie chyba niczym.
Można przeczytać jak komuś się nudzi, ale po co jak można czytać coś lepszego.

Można przeczytać jak komuś się nudzi, ale po co jak można czytać coś lepszego.

Karpowicz to geniusz. To ejst absolutnie wyjatkowa lektura.

Karpowicz to geniusz. To ejst absolutnie wyjatkowa lektura.

Niestety nie jest to przyjemna lektura. Toporna, nudna. I to wrażenie niedopracowania. Płycizny językowej.

Postaci narysowane bardzo wiarygodnie. Do tego świetny styl. Historia z czasem traci rozpęd, ale nie męczy.

Sama fabuła książki brzmi bardzo ciekawie. Niestety przez słownictwo i opisy seksu nie byłam w stanie przebrnąć.

Ogólnie bardzo fajna książka. Ciekawe nawiązania literackie, popkulturowe, świetna alternatywna historia bogów. Duży plus za zabawę słowem. Ale trochę mi sięndłużyła przy końcu. Jednak mix I i II części, choć może dla wieku ciekawy, wg mnie nie był zbyt udany.

Genialna! W żadnej książce do tej pory, nie byłem tyle razy mile zaskakiwany! Bo czy ktoś mógłby się spodziewać, że losy zwykłych śmiertelników zostaną połączone z losami bogów? Romanse bogów greckich z chrześcijańskimi czy miłości nie koniecznie społecznie przyjmowane to tylko część rzeczy, które czynią tę książkę wspaniałą. Polecam!

Video

Video