Pałac łez

2001-01-01
83-7311-011-9
Marcin Stopa
historia miłosna

Powieść przepięknie wydana, nieco staromodnie: z ilustracjami, ozdobnikami, na kredowym papierze. Jest coś magicznego, kiedy trzyma się w ręku taką książkę. Pasuje to bardzo do jej zawartości - malownicza podróż w czasie i przestrzeni, bo cały czas przeplata się tutaj historia i przepych Orientu z naiwnością i zaciekawieniem świata Zachodu.

Króciutka forma sprawia, że jest to lektura na jedną noc, ale właściwa Alev Lytle Croutie zdolność malowania piórem sprawia, że jak zwykle ważniejsza od samej narracji staje się magia tureckich zaułków i zawiłości kulturowych.

To moje drugie spotkanie z pisarką (po niezrównanych "Siedmiu domach") - i jak zwykle pod wpływem jej książek bujam w obłokach marzeń o podróżach i wspomnieniach długiej wyprawy po Turcji.

Króciutka forma sprawia, że jest...

Za sprawą tureckiej z pochodzenia pisarki Alev Lytle Croutier przeniosłam się na chwilę w egzotyczny świat Orientu.
Akcja osadzona w okolicach roku 1869, kiedy to nastąpiło otwarcie Kanału Sueskiego.
Miejscem akcji jest głównie Stambuł.
Łączy w sobie świat Wschodu w osobie cesarza Konstantynopola i świat Zachodu reprezentowany przez Eugenię - cesarzową Francji, żonę Napoleona III, która bawi ze swoim dworem na wizycie w Stambule.

Główny wątek powieści to miłość francuskiego szlachcica i tureckiej niewolnicy uwięzionej w tytułowym Pałacu Łez - miejscu zesłania zbędnych niewolnic.
Miłość magiczna, bowiem losem ich kieruje przeznaczenie "kismet". Początkowo łączą się w snach, aż odnajdują się w rzeczywistości.
Opowieść w stylu Szeherezady, pełna magii, subtelności, smaków i zapachów Orientu. Baśń dla dorosłych.
Nawet niezła, należy tylko żałować, że tak krótka.

Miejscem akcji jest głównie Stambuł.

Jak dla mnie - zdecydowanie za mało. Za mało opisów, za mało szczegółów, za mało treści w ogóle. Historia przedstawiona jest zbyt pobieżnie; coś, co spokojnie można by rozpisać na 300 - 400 stron, tutaj mieści się na niecałych 190 i to z obrazkami. Opowieść może i ładna, ale przedstawiona w takiej formie, w jakiej się opowiada historyjki przy ognisku; od książki chcę jednak czegoś więcej.

Jak czytałem,to przed oczami.Pojawiał mi się różowy kolor,zbyt słodziutka...

Jak czytałem,to przed oczami.Pojawiał mi się różowy kolor,zbyt słodziutka...

Ta książka jest piękna - piękna okładka, przepiękna obwoluta, ozdobniki, ilustracje.
Ale tylko tyle.
Baśń dla dorosłych - równie piękna nazwa, to piękna książka. Lecz z tej baśni nic nie wynosimy, oprócz zużytego już hasła "Miłość wszystko zwycięży".
Nie uważam, że jest nieciekawa. Lecz nie zmieni niczego w naszym życiu, niczego nawet nie wniesie.
Jest po prostu piękna, i tyle.

Ale tylko tyle.
Jest po prostu piękna,...

Ładnie wydana: papier, ozdobniki itp. Ale jakoś treści mało, akcja toczy się momentami bardzo pobieżnie. Wątki się mieszają niepotrzebnie, czekamy na ich rozwinięcie i tak po prostu się ucinają.

i love it....
"Jak łatwe było to wszystko.Wyborne cygaro, kieliszek wina..."

i love it....
"Jak łatwe było to wszystko.Wyborne cygaro, kieliszek wina..."

Ładna...po prostu ładna.

Ładna...po prostu ładna.

Niby jest w tej książce jakaś magia, ale za bardzo zalatuje mi romansidłem, żebym mogła się zachwycić...:)

• Orient
  • 5 (bardzo dobre)
  • Moje, przeczytane
  • Owieczka czyta

Dodaj cytat z książki Pałac łez