Pocałunek Liszta

Wydawnictwo: Świat Książki

Romans historyczny, rozgrywający się w XIX-wiecznym Paryżu. Pełna zaskakujących zdarzeń i intryg, stylowa historia młodej arystokratki na barwnym tle epoki z postaciami Liszta, Chopina czy Delacroix. Epidemia cholery, jaka ogarnia miasto, w jednej chwili zmienia życie osiemnastoletniej Anny, pozbawiając ją ukochanej matki. Dziewczyną, zdolną pianistką, pragnie zaopiekować się hrabina daAgoult. Może sprawić, by lekcji udzielał jej sam Franciszek Liszt. Lecz ojciec Anny, skrywający ponurą rodzinną tajemnicę, ma wobec córki inne plany i chce ją wydać za niekochanego Armanda.

Ryjek | 2016-09-13

Miłość, muzyka i szalejąca cholera na ulicach Paryża.

Tak można by było podsumować w kilku słowach powieść, która mnie trochę zaskoczyła. Język jakim posługuje się pani Dunlap, jest prosty i bardzo szybko dzięki temu czyta się książkę. Poza tym pani Dunlap jest muzykiem, w związku z czym opisy układu nut czy wirtuozerie wykonywane przez Anne czy Liszta są takie dokładne i rzetelne.
Niestety nie jestem pewna co autorka chciała osiągnąć wplatając w historię o młodej hrabiance, która straciła matkę i pozostała sama z ojcem losy autentycznych postaci tj. Franciszka Liszta, węgierskiego kompozytora i jego wieloletniej kochanki madame d'Agoult.
Wątek tych dwojga nie pasował mi nawet do całości, był jakby odrębny choć ściśle przecież wiązał się z główną bohaterką, której był nauczycielem.
Motyw kryminalny jakim jest tajemniczy "on" nazwany przez markiza również zachęca, ciekawi, intryguje ale koniec i jego prawdziwa tożsamość zaskakują ale w nieco inny sposób niż powinno.

KatiEmm | 2015-07-20
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 16 lipca 2015

Ta książka przykuła moje oko w bibliotece intrygującym tytułem, przyjemną okładka i zachęcającym opisem na okładce książki. Myślałam, że będzie to jakieś romansidełko - Paryż; głupiutka, śliczna, nieznająca jeszcze życia główna bohaterka, którą otaczają młodzi uzdolnieni artyści...
Jak miło jestem zaskoczona, że natrafiłam nie na płytkie opowiadanko, ale na wartościową bardzo dobrą powieść! Bardzo dobry styl języka pozwala przenieść się do XIX-wiecznego Paryża i śledzić losy mieszkańców zmagających się z straszną epidemią - cholerą a jednocześnie chcący żyć swoim życiem. Poznajemy świat Anny, który dotychczas nie zmieniał się, był stabilny, bezpieczny. Jednak niestety nie na długo, stało się nieszczęście, a sytuacja w domu dziewczyny strasznie ją przygnębia. Jednak na swej drodze spotyka osoby, które odmienią jej los.
Ta książka to absolutnie nie romansidełko, to intrygująca powieść opowiadająca o przyjaźni, namiętności, zaufaniu przeplatająca się sekretami z przeszłości....

Vesna-Parun | 2011-05-11

Strasznie naiwna była ta książka i bardzo przewidywalna. Najbardziej irytował mnie wątek pseudoromansu głównej bohaterki i Liszta, będącego w rzeczywistości grą omyłek. Myślę, że może się spodobać melomanom. Czytało się bardzo łatwo, książka z gatunku tych, po które sięgamy gdy nie mamy ochoty na głębokie odczucia estetyczne czy doszukiwanie się drugiego dna.

Ines | 2011-03-27
Przeczytana: 12 marca 2011

Anne de Barbier-Chouant to główna bohaterka powieści Pocałunek Liszta, amerykańskej pisarki Susanne Dunlap.

Poznajemy ją w lipcu 1830 roku jako urodziwą, pełną gracji siedemnastoletnią arystokratkę, żyjącą w ogarniętym plagą cholery Paryżu. Jest to uzdolniona muzycznie młoda dama, o wysokiej wrażliwości, której wielką pasją jest muzyka. Niestety, jej entuzjazm podziela jedynie matka, co dla młodej Anne jest powodem do zmartwień i ciągłej frustracji. Po śmierci markizy dziewczyna nie ma oparcia w ojcu, a jedynie w służącej Therese, która staje się jej powierniczką i wspiera ją we wszystkim. Utrata ukochanej matki całkowicie przerasta tę młodą osobę, sprawia, że musi stać się panią domu, przejąć część jej obowiązków oraz dbać o ojca. Anne traci pewność siebie, zamyka się w sobie i pogrąża w żałobie. Dopiero gdy hrabina Marie d’Agoult, przyjaciółka matki, bierze ją pod swoją opiekę, wprowadza w świat nauki i sztuki, dziewczyna staje się świadomą swojej wartości kobietą, potrafiącą...

Po opisie tej książki spodziewałam sie czegoś innego. MImo to chętnie czytałam dalej.
ksiązka lekka, intryga dość przewidywalna. Taka lektura na kilka wieczorów, ale bez polotu.
Język, którym jest napisana podobał mi sie, więc ksiażkę czytało sie szybko.
A romans okazał sie nim tak nie do końca.

Koma | 2012-02-28

Książka lekka, łatwa i przyjemna; bez wielkich ambicji ale i kompleksów.
Niedawno zaczęłam ją czytać i dopiero po kilku rozdziałach zorientowałam się, że już ją kiedyś przeczytałam. Mój wniosek: książka, którą szybko się czyta i jeszcze szybciej zapomina.
Na długie jesienne wieczory może być.

HPM | 2011-10-04
Przeczytana: 2011 rok

Wciągająca. Romans na wysokim poziomie z dobrze zarysowanym tłem historycznym

catunga | 2012-03-05
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 25 marca 2012

Jest Paryż, miłość i wątek kryminalny

lemonaJuice | 2016-10-08
Przeczytana: 08 października 2016