Siedem domów

Wydawnictwo: Świat Książki
Seven houses
83-7391-111-1
literatura turecka, saga, kobieta

Cztery pokolenia tureckich kobiet: babek, matek, córek i ciotek tworzą tę subtelną i tajemniczą kronikę, obejmującą niemal cały XX wiek. Historia rodu ukazana została na barwnym tle społeczno-obyczajowych przemian w Turcji, a opowiadają ją... domy, w których mieszkały bohaterki. Smyrna, rok 1910. Rodziną İpekçich od lat rządzili mężczyźni, lecz charakter zawsze nadawały jej kobiety. Tak jak...

Smyrna, rok 1910. Rodziną İpekçich od lat rządzili mężczyźni, lecz charakter zawsze nadawały jej kobiety. Tak jak młoda wdowa Esme, która lekceważąc tradycję, mieszka z dala od rodziny, samotnie wychowuje dwóch synów i nawiązuje romans z ich nauczycielem. Owocem tej namiętności jest Aida, dla której wspaniała uroda jest nie tyle skarbem, co niewygodnym ciężarem. Historia tych niezwykłych kobiet zatacza koło, gdy do rodzinnej posiadłości wraca urodzona już w Ameryce Nellie, dla której Turcja okaże się czarownym domem pełnym tajemnic.

"Siedem domów" to opowieść piękna i egzotyczna. Alev Croutier ma rzadki talent do splatania historii i fikcji w skomplikowany wzór, a ukazana przez nią Turcja jawi się czytelnikom jako kraj Szeherezady.
Isabel Allende

allison | 2011-04-19
Na półkach: Przeczytane, Orient
Przeczytana: styczeń 2011

Magiczna, nastrojowa, piękna powieść...

iziab | 2013-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2013

Przez 1/3 książki męczyłam się...Początek nie miał nic wspólnego z zapowiadaną zmysłowością i tajemniczością, a już z pewnością Turcja nie jawiła mi się jako kraj Szeherezady. Ponadto autorka wydała mi się mało wiarygodna ponieważ miałam wrażenie, że czasami zapomina, że narratorem powieści są domy. Momentami czułam się również jakbym czytała leksykon kultury tureckiej.
Wszystko zmieniło się ok. 100 strony- "Siedem domów" w końcu stało się nastrojową powieścią...
Pewnie drugi raz nie sięgnę po tę książkę, niemniej jeśli ktoś szuka czegoś mało absorbującego, z odrobiną egzotyki to ta książka wydaje się być dobrym wyborem.

Ateria | 2014-05-03
Przeczytana: 03 maja 2014

Książka świetna.Mimo dość trudnego początku wciąga niesamowicie.Polecam.

Sandra Maj | 2016-01-01
Przeczytana: 2007 rok