Taniec Victorii

Tłumaczenie: Andrzej Sojur
Wydawnictwo: Świat Książki
El baile de la Victoria
Andrzej Sojur

powieść autora głośnego, sfilmowanego "Listonosza". Dwaj sympatyczni złodzieje i nastoletnia tancerka szukają szczęścia w Santiagohumor, przygoda, żądza, czułość, wykwintny stylMłody złodziejaszek Angel, wypuszczony właśnie z więzienia, poznaje siedemnastoletnią Victorię. Nie mniej niż na dziewczynie, która została wyrzucona ze szkoły i marzy, by zostać tancerką, zależy mu na dokonaniu wielkiego nap

Bardzo rzadko sięgam po tego typu książki, ale jeśli już to robię, to
staram się poświęcić im więcej czasu i uważnie przyjrzeć się wszystkim wadom i zaletom. Tym razem wygrzebałam na półce "Taniec Victorii", który na swoją kolej czekał już od bardzo dawna. Jakie zrobiła na mnie wrażenie?

Młody Angel odsiedział swoje kilka lat za "pożyczenie" konia i właśnie
wychodzi na wolność. Pragnie zacząć nowe, lepsze życie, którego początkiem będzie zemsta i pewien Skok, zapewniający mu dostatni, wygodny żywot. Chłopak nie spodziewa się jednak, że jego tropem podąża doświadczony morderca, który zamierza rzetelnie wykonać powierzone mu zadanie.

Przez 272 stron (tylko) poznajemy dalsze losy tego dość specyficznego
bohatera. W momencie opuszczenia zakładu karnego jest porywczym, żadnym zemsty młodzieńcem, niepotrafiącym racjonalnie myśleć. W momencie, gdy na swojej drodze spotyka Victorię, zaczyna dojrzewać. Powoli staje się odpowiedzialny za swoje czyny i bliskie mu osoby, zaczyna myśleć o...

Paweł | 2011-11-15
Przeczytana: wrzesień 2011

Proza iberoamerykańska od wielu lat cieszy się popularnością w Polsce i poza granicami. Chętnych sięgnięcia po książkę napisaną na ziemiach szeroko rozumianej Ameryki Południowej przybywa czego koronnym dowodem, choćby wtórne zainteresowanie twórczością Mario Vargasa Llosy jakie towarzyszyło przyznaniu Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2010r.
Antonio Skarmeta (właśc. Esteban Antonio Skarmeta Vranicic) wobec wspomnianego Peruwiańczyka zdaje się być literatem młodym, a jego dorobek wciąż oczekującym na większe uznanie. "Taniec Victorii" nie jest debiutem i świadczy o talencie pochodzącego z Chile syna Chorwackich emigrantów. Skarmeta w swoim kraju był jednym z zaangażowanych w przywracanie i tworzenie ładu i porządku po upadku dyktatury Pinocheta. Od 2000 do 2003r. pozostawał ambasadorem Chile w Niemczech. Rok 2003 przyniósł Skarmecie oprócz pochlebnych recenzji i rosnącego zainteresowania prestiżową nagrodę Premio Planeta za "Taniec Victorii".
Pierwszy rozdział nasuwa na...

Elżbieta | 2015-08-28
Przeczytana: 28 czerwca 2015

Opis mnie zaciekawił, miałam nadzieję, że książka mnie porwie, ale jednak nie porwała.

Chciałam się rozpisać na temat tej powieści, jednakże nie potrafię napisać żadnych rozsądnych słów. Może to znak, że powinnam kiedyś wrócić do utworu pana Skarmety.

Tymczasem ani polecam, ani nie polecam.
______________________
zapraszam w odwiedziny na stronę, gdzie jestem nieco bardziej zdecydowana:
www.literatela.wordpress.com

DoTTi91 | 2013-10-14

Książka wciągająca, bardzo przyjemna.
Historia bohatera - Angel'a Santiago poznajemy po kawałku, odkrywając jego przeszłość. Spotykając Victorię jego priorytety ulegają zniekształceniu, wartościuję młodą tancerkę a zarazem i siebie.
Plusem chociaż i minusem jest zakończenie gdyż jest w moim odczuciu otwarte. Każdy czytelnik może sobie dopowiedzieć zakończenie według własnej interpretacji.

MJane | 2014-01-04
Przeczytana: 03 stycznia 2014

Czytając opis na okładce wszystko opisane jest bardzo dynamicznie i wydaje się że treść jest extra. Ja osobiście jestem wręcz rozczarowana bo ledwo przez nią przebrnęłam i czytałam miesiącami. Autor przez większość książki zwodzi nas. Dopiero 5 rozdziałów przed końcem akcja się rozkręca, choć finał i tak nie jest taki piękny jakby się chciało. Ogólnie nie polecam.

Ada | 2011-07-15

Najbardziej, w całej tej książce podoba mi się styl autora. Jest mistyczny, odległy od stylu innych, których książki miałam okazję czytać. Książka inspiruje do zainteresowania się kulturą i historią Chile. Reasumując, bardzo mi się podobała :)

Paulina | 2012-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2012

Książka jest lekka. Przyjemnie się ją czyta. Nie wymaga dużej aktywności umysłowej.

Anna | 2015-09-26
Przeczytana: 26 września 2015