Miasto złocistego cienia

Wydawnictwo: Rebis
City of Golden Shadow
83-7120-664-X
dasilwa

Paul Jonas budzi się w okopach z bronią w ręku, ale nie może sobie przypomnieć, z kim i za co walczy. Orlando Gardiner, w rzeczywistości na granicy śmierci, może się swobodnie poruszać tylko w świecie wirtualnym, gdzie znany jest jako nieustraszony Thargor, jednak coś sprawiło, że w decydującym starciu dobrowolnie opuścił broń. Renie Sulaweyo, której brat Stephen zapadł w śpiączkę po wizycie w wirtualnym klubie, próbuje rozwikłać zagadkę jego choroby i uratować go przed śmiercią, ale w jej systemie pojawił się dziwny wirus - obraz magicznego złocistego miasta. I od tego zaczęły się nieszczęścia...

Inny Świat Tada Williamsa to godne podziwu przedsięwzięcie epickie, które sprawi przyjemność miłośnikom różnych gatunków literackich: science fiction, fantasy, powieści sensacyjnej, baśni... a także pasjonatom komputerów, internetu i rzeczywistości wirtualnej. Miasto złocistego cienia to pierwszy tom tetralogii. Williams buduje w nim wiele światów równoległych, których bohaterowie wędrują po sieci, próbując rozwiązać własne problemy, i ostatecznie spotykają się w Innym Świecie - przestrzeni wirtualnej. Tam okazuje się, że ktoś to wszystko zaaranżował.

Norinah | 2015-02-26
Przeczytana: listopad 2011

Dzięki tej serii pokochałam twórczość Tada Williamsa. Pomimo iż, Miasto Złocistego Cienia udało mi się przeczytać za drugim podejściem, cała seria jest fenomenalna. Świat który stworzył Tad Williams jest tak różnorodny, rozbudowany, tak ciekawy, że trudno się oderwać. Bardzo podoba mi się sposób w jaki książka została zredagowana. Dzięki poświęceniu każdego z rozdziałów poszczególnym bohaterom i opisywaniu wydarzeń z ich perspektywy, ich losów, książka stała się tym ciekawsza. Pamiętam, że kończąc jeden rozdział, a nie mogąc czytać dalej, musiałam przeczytać początek następnego, bo ciekawość mnie zjadała.
Jednakże pomimo, iż cała seria jest wspaniała, to jednak jak to bywa przy trylogiach i tetralogiach, w ostatniej części nastąpiło lekkie wyczerpanie tematu i niepotrzebne jego wydłużanie. Dodawanie w kulminacyjnych momentach dodatkowych wstawek, zamiast wzbogacić treść, bardzo często odnoszą odwrotny skutek, przynajmniej jak dla mnie.
Mimo tej malutkiej wady, polecam wszystkim...

Emoonia | 2017-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2017

Ciekawy początek cyklu, choć trzeba czasu, żeby zorientować się w gąszczu akcji, która skacze od jednej perspektywy do drugiej, dość długo nie sugerując żadnych powiązań między nimi. Autor miał ambicje stworzyć wielowątkową sagę z dużym rozmachem, wplatając w nią wiele zróżnicowanych motywów, od fantasy, przez futurystyczną wizję świata, rzeczywistość wirtualną, plemienne legendy, tajemnicze bractwa, aż po międzynarodowe intrygi na najwyższym szczeblu. Wszystko to tworzy interesującą kombinację, która jednakże może powodować pewien zamęt. Podejrzewam, że historia rozkręca się na dobre dopiero w kolejnych tomach, po które też zamierzam sięgnąć. W tym momencie na plus na pewno wybijają się postacie Renie i !Xabbu, odważnej nauczycielki i jej młodszego przyjaciela, którzy razem próbują rozwikłać niebezpieczną zagadkę związaną z tajemniczym złotym miastem.

Tyle w kwestii samej książki. Co zaś do tłumaczenia, to ktoś tu zasłużył na solidne baty. Dawno nie czytałam czegoś tak fatalnie...

casia | 2016-03-10

To było czytane NAPRAWDĘ dawno temu.
Dlatego napiszę opinię tylko o pierwszym tomie i ograniczę się do ogólnych wrażeń.
A najważniejsze wrażenie to ogrom pracy i wielki rozmach z jakim trylogia jest napisana.
Nie zdradzę chyba zbyt wiele z fabuły jeśli napiszę że część, czasem nawet znaczna część, akcji dzieje się w wirtualnym świecie. A jeśli mamy wirtualny świat to wszystko jest tam możliwe. I Autor potrafi wykorzystać ten fakt znakomicie! Olśniewa pysznymi pomysłami, bogatymi opisami i naprawdę wiarygodnym światem (a nawet światem w świecie:))
Akcja wciągnęła mnie bez reszty i nie mogłam się oderwać, z radością odkrywając, że kolejne tomy też są taaaaakie długie.

Podsumowując: nie pamiętam poważnych zastrzeżeń, może zakończenie mnie nie zachwyciło, ale to trzeba ocenić samemu. Za to cała reszta zachwyciła mnie i pochwyciła w wir sztucznego świata. Wooow.

tradilus | 2014-12-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam eBook
Przeczytana: 15 listopada 2014

Książka, która ma ambicje być równie wielowątkowa jak "Gra o Tron", ale niestety fantazji autorowi starcza na w miarę ciekawe streszczenia na początku drugiego, trzeciego i czwartego tomu. Po przeczytaniu (a właściwie doczytaniu) do końca tego pierwszego tomu zrezygnowałem ze szczegółowego dalszego ciągu, chyba właśnie dlatego, że dalszy ciąg był zbyt szczegółowy i nie za wiele się działo... A może już po prostu za stary jestem na takie perliste opisy?

Damian | 2016-04-09
Przeczytana: 2015 rok

Bardzo inspirująca technologicznie książka. Wykreowanym przez autora światem nierzeczywistym jest świat wirtualnej rzeczywistości. Człowiek podpięty pod całą aparaturę musi pamiętać o tym, że jest w VR, bo wszystkie systemy są w stanie naśladować rzeczywistość tak dobrze, że można w nich umrzeć z głodu (można poczuć smak wirtualnego jedzenia, ale nie można się nim najeść).
Wg mnie, najbardziej wypełniona symboliką książka tego autora. Chwilami dłużyzny, ale wszystko ma logiczny sens.
Obowiązkowa lektura dla każdego biocybernetyka!

CorvusCorax | 2017-07-16
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 16 lipca 2017

Wielogatunkowy i wielowątkowy epicki monument, którego głównym bohaterem jest cyberprzestrzeń, która wraz z rozwojem powieści okazuje się cyberzeczywistością. Williams bardzo umiejętnie i dynamicznie używa narracji, atrakcyjnie z odpowiednią dawką tajemniczości kreuje treść fabuły oraz oferuje bogaty wachlarz zróżnicowanych i wyrazistych postaci. Dzięki temu konsekwentnie stymuluje ciekawość odbiorcy kierując ją na drogę ku następnej części cyklu.

tobe | 2017-07-18

Ta "książeczka" wbiła mnie w fotel dosłownie i w przenośni.
Napisane z rozmachem, mająca wielu bohaterów i prezentująca wiele punktów widzenia. Ta cyberpunkowa wizja świata bardzo mi się podobała.

Cochise | 2013-06-08
Przeczytana: 2012 rok

Zupełnie nie moje klimaty,choć czasem lubię S-F

Illuminatius | 2017-07-13
Anna Kupczak | 2017-07-06