Tern

Tłumaczenie: Iwona Czapla
Cykl: Siedem Zwierząt Rajlegu (tom 1)
Wydawnictwo: Solaris
Тёрн
fantasy
enedtil

Świat Siedmiu Zwierząt Rajlegu wykreowany przez Nika Pierumowa jest niezwykły, zamieszkany przez rozmaite rozumne i nierozumne rasy, z których każda posługuje się właściwą sobie magią. To świat wrogich sił, z których każda próbuje przeniknąć pozostałe i podporządkować je sobie. Świat zagrożony przez Zgniliznę, która pojawiła się niewiadomo skąd i zaczęła nieubłaganie go pochłaniać. W tym...

W tym właśnie świecie pojawia się Tern. Kim jest: magiem, wojownikiem, wybawicielem? Dlaczego interesuje go każdy aspekt Zgnilizny? Tern przeciwstawia się mrocznym siłom Nekropolis, pomaga potrzebującym, nie bacząc na ich pochodzenie, potrafi przełamywać silne zaklęcia, mówi wieloma językami, wie o świecie zaskakująco dużo…

Przeznaczenie łączy go z towarzyszami, którzy wedle zasad tego świata, nie powinni nigdy ze sobą współpracować. Dhuss Tern, Gończa Nekropolis Stein, sidcha Neiss i demon Krojon ruszają przed siebie, by każde z nich odnalazło swój cel i sens istnienia w świecie Rajlegu.

I tak zaczyna się wielka przygoda…

Nik Pierumow to najpopularniejszy rosyjski autor fantasy, nakłady jego książek biją wszelkie rekordy popularności. Sławę zdobył trylogią „Pierścień Mroku”, będącą sequelem „Władcy Pierścienia” Tolkiena. Od lat mieszka z rodziną w USA, gdzie pracuje w ośrodku badawczym.

enedtil | 2010-10-27
Przeczytana: 19 września 2010

Mimo że książki fantasy to główny pokarm mojej czytelniczej duszy, do tej pory nie miałam okazji zapoznać się z twórczością Nika Pierumowa. Szczerze? Omijałam książki tego rosyjskiego pisarza szerokim łukiem. W sumie sama nie wiem dlaczego. Ale zawsze musi być ten pierwszy raz. W tym przypadku moje pierwsze czytelnicze tête à tête z panem Pierumowem odbyło się przy lekturze jego najnowszej powieści „Tern”.

Musze przyznać, że moją uwagę przede wszystkim przykuła przepiękna okładka książki. To ona, swoimi barwami i zamieszonymi na niej niezwykłymi postaciami, skłoniła mnie do sięgnięcia po tę pozycję. Następnie opis z tyłu zaintrygował mnie a w główce zaświtała mi myśl, że może będzie to naprawdę niezwykła opowieść, którą warto przeczytać.

„Tern” to pierwsza części cyklu zatytułowanego Siedem Zwierząt Rajlegu. W książce zawarte są przygody pewnej, dość nietypowej drużyny, w skład której wchodzi sidha Neiss, Gończa Nekropilis – Stein, demon-artysta Krojon oraz tytułowy Tern –...

magda | 2011-09-10
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: 24 sierpnia 2011

Pierwsze, co rzuca nam się w oczy to piękna okładka, zapraszająca ciepłym, miodowym kolorem i tajemniczym rysunkiem. Wpatrywałam się w nią jak zahipnotyzowana, zanim zajrzałam do środka. Powitał mnie kolejny mit o stworzeniu świata i już wiedziałam, że mam do czynienia z klasyczną fantasy, byłam tylko ciekawa jak bardzo klasyczną.

Zbiera się drużyna pozornie niepasujących do siebie indywiduów - dhuss Tern, sidcha Neiss, Gończa Nekropolis Stein oraz przywołany w barbarzyńskim rytuale demon Krojon, których jednak łączą długi względem siebie: Gończa wybiła gałąź sidchy, a dhuss nie będący dhussem wywołał demona z innej płaszczyzny bytu. Tę pełną wzajemnej nieufności zbieraninę popycha do przodu jedynie osobowość Terna - Krojon darzy go głębokim szacunkiem, a obie dziewczyny afektem.

Trudno im się zresztą dziwić - wiedza dhussa jest ogromna, wydaje się on wiedzieć o wszystkim, co ma jakikolwiek związek z magią i Zwierzętami Rajlegu, a jego tajemnicze usposobienie i honorowe...

Aleksandra | 2011-02-26
Na półkach: 2011, Fantasy, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 20 stycznia 2011

„Tern” to pierwszy tom najnowszego cyklu rosyjskiego pisarza fantasy, twórcy m.in. trylogii „Pierścień mroku”, będącej kontynuacją „Władcy Pierścienia” Tolkiena. Nie zwróciłabym pewnie na niego uwagi, gdyby nie przepiękna okładka, dzięki której od razu zapragnęłam mieć go na swojej półce. Opis mnie nie zniechęcił, więc jeszcze w dniu premiery złożyłam zamówienie.

Bardzo się ciesze, że właśnie teraz zajrzałam do tej książki, bo już nie pamiętam, kiedy ostatni raz miałam do czynienia z taką naprawdę dobrą, klasyczną powieścią fantasy. Jak przystało na każdy tego typu utwór, akcja „Ternu” ma miejsce w wymyślonej krainie. Świat Siedmiu Zwierząt Rajlegu zachwyca baśniowym klimatem, jest niesamowicie kolory i zamieszkany przez rozmaite stworzenia. Mam wrażenie, że część z nich poznałam już wcześniej, ale pod innymi nazwami. Nie wpłynęło to jednak negatywnie na ogólną ocenę książki.

Głównym atutem tej powieści są niezwykle barwni, wyraziście wykreowani bohaterowie. Tytułowy Tern to...

Yoggobela | 2010-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2010

Kawał porządnego fantasy. Rozbudowany świat, magia, różne rasy, przygody i świetnie wykreowani bohaterowie. Bardzo szybko się czyta i niesamowicie wciąga. Zgadzam się z poprzednikami, żaden miłośnik gatunku się nie zawiedzie, dostałam to, co chciałam, czyli książkę naprawdę bardzo dobrą. Nie mogę się doczekać tomu drugiego, chętnie zakupię w przyszłości cały cykl.

Na półkach: Przeczytane, Mam w domu
Przeczytana: 26 stycznia 2011

Biorąc do ręki Terna, wiedziałam, że będzie to typowe fantasy z kreowaniem fantastycznego swiata od podstaw. I ja takie właśnie książki lubię. Może nie najbardziej, ale bardzo.
Świat wymyślony i opisany przez Pierumowa jest całkowicie różny od naszego - począwszy na roślinności i zwierzętach, na różnych rasach kończąc. Ludzi w tej książce było najmniej, z istot rozumnych mamy reprezentowanych sidchów (mnie bardzo one kojarzyły się z elfami), gnomy, demony, dhuss - nasz główny bohater. Spotkałam się z porównaniem do Tolkiena, ale Pierumow jest stanowczo lżejszy i dlatego też dużo lepiej się go czyta. Nie odmawiając wielkości i artyzmu Tolkienowi, przyznaję, że jego trylogię męczyłam. Tutaj też jest drużyna wędrująca przez magiczny świat w konkretnym celu, lecz cel ten na razie jawi się jako dużo mniejszego kalibru niż tolkienowski.

Pierumowa przeczytałam z przyjemnością. Uroku całości dodaje potraktowanie demona Krojona z przymrużeniem oka - okazało się, że demon "też człowiek" i...

cykuta | 2010-09-17
Przeczytana: 08 września 2010

Na początku podchodziłam do tej książki dość sceptycznie. Obawiałam się, że będzie to kolejna z pozycji inspirowanych Tolkienem, która absolutnie niczego nie wnosi do gatunku. Jednak gdy [po mniej więcej 100 stronach] fabuła mnie wciągnęła, wszelkie wątpliwości odeszły w niepamięć. "Tern" to po prostu bardzo dobrze napisana lektura: język w niej używany jest kwiecisty, ale nie wymuszony. Niebanalni bohaterowie wzbudzają ciekawość czytelnika, a fabuła, okraszona od czasu do czasu refleksjami etycznymi, absorbuje. Jest to bardzo dobra książka, którą z czystym sercem mogę polecić każdemu miłośnikowi fantastyki i powieści drogi.

halszka | 2010-05-20
Na półkach: Teraz czytam

Podoba mi się już sam początek książki, wzorowany na mitologicznym chaosie. Świat pełen fantastycznych, magicznych istot, które nie zawsze są po stronie dobra, zadziwia. Wciąga czytelnika, jakby do środka. Do świata, który jest bajkowy, tak różny od tego, który znamy. Ale jest to też dośc mroczny świat. Z czyhającymi na życie bohaterów istotami. W skrócie, ta książka posiada wszystko to, co moim zdaniem, powinna posiadać fantastyka. Jestem pod wrażeniem.

Miro | 2012-11-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Fantasy
Przeczytana: 01 listopada 2012

Z czystym sumieniem mogę polecić tę książkę.
Moim zdaniem, Nik Pierumow stworzył piękny świat, w którym zaburza pewne stereotypowe wizje dotyczące kilku tematów i tym samym zmusił mnie do refleksji. Oczywiście przyznałem rację w jego wizji, która przypadła mi do gustu. Ponadto autor idealnie trafił w mój gust wykreowanymi bohaterami - choć to już moja osobista uwaga, na która patrzę przez pryzmat pasji oraz wspomnień. Jeśli chodzi o wydarzenia, drużyna ma jasno określony cel jednak świat - który ma tez własne problemy - nie jest tak przyjazny i cukierkowy jakbyśmy chcieli.
Podsumowując, jestem pozytywnie zaskoczony tą książką. Wszystko co widziałem na każdej ze stron nie wydało mi się puste ani 'papierkowe'. Autor dostarczył wiele wizji wspaniałego i pięknego świata.

Silaqui | 2011-09-23
Przeczytana: 22 września 2011

"Tern" Nika Pierumowa to moje pierwsze spotkanie z tym rosyjskim pisarzem. Jego nazwisko obiło mi się o uszy podczas rozmowy o Tolkienie, ale jeszcze nie miałam okazji czytać trylogii "Pierścienia Mroku", ale mam to w planach.
Wracając jednak do "Terna"....

Tern to imię głównego bohatera, dhussa, który twierdzi że wcale dhussem nie jest. Poznajemy go w momencie gdy staje on na drodze sidchy Neiss, która z kolei uciekła Gończej Nekropolis Stein. Obie panie mają wobec siebie mordercze zapędy, ale Ternowi dzięki swoistemu urokowi osobistemu (a także zdolnościom magiczno-bojowym) udaje się je zaciągnąć do jednej drużyny. W międzyczasie do trójki dołącza demon Krojon i alchemik Ksarbirus. W ramach wyjaśnienia: sidcha to swoistego rodzaju elf, Gończa to morderca na zlecenie napędzany mrocznymi eliksirami Nekropolis, demon jest poetą, malarzem i artystą o czasem nieco zbyt dużych zapędach krasomówczych, a alchemik jak to alchemik - jest przemądrzały i zawsze pewien swoich racji.

Tych...

feNo | 2012-01-21

Świetne fantasy na styl tolkienowski. Dużo ras i nacji. Rozległy barwny świat ze swoją własną historią i dziejami. Konflikt wiszący w powietrzu, plus dodatkowe, tajemnicze zło biorące się nie wiadomo skąd. Czego chcieć więcej?
Do tego dodajmy bogaty język autora, który jednak nie zanudza przeciągającymi się opisami. Bohaterów opowieści - interesujących osobowości, których losy czytelnik z przyjemnością poznaje. I wartką akcję z masą przygody, magii i walki. Wynikiem końcowym jest "Tern".
Na deser - wielki plus dla Pierumowa za humor w książce.
Polecam przeczytać każdemu!