Galjot

"Galernik", pierwsza przełożona na Polski książka Jančara, jest opowieścią o losach tułacza z wyboru, zmagającego się z przeciwnościami losu w średniowiecznej Europie, której codziennością pod rządami Świętej Inkwizycji są procesy czarownic, płonące stosy, labirynt tajnych stowarzyszeń, obławy na "czcicieli szatana", pokutne pielgrzymki biczowników, epidemie morowej zarazy. Niezwykłe przygody bohatera rozgrywają się na tle zarysowanych szkicowo wydarzeń historycznych. Wplecione w akcję odrębne epizody to pełne humoru anegdoty lub alegorie ludzkiego losu. Powstała powieść, którą można by nazwać egzystencjalno-historyczną, barwna, wielowarstwowa, trzymająca czytelnika w napięciu.

Gapcio | 2016-06-18

To trochę inna książka. Epicko zarysowana panorama południowych kresów okrojonego już Świętego Cesarstwa Rzymskiego stanowi tylko tło dla dziejów jednostki ludzkiej, Johannesa Otta, życiowego rozbitka, pędzonego wiecznym niepokojem wygnańca. Zamiast kolejnego dziełka o wydarzeniach z perspektywy możnych, otrzymujemy zatem historię pionka, jakich miliony przesuwali owi możni na swoich planszach. I jakże przy tym odległy jest „Galernik” od powieści awanturniczej! Bez trudu można by wprawdzie przedstawić jego fabułę w takiej konwencji – dość tam przygód, zwrotów akcji i niegodziwości – ale Jančar poszedł w przeciwną stronę, lekkość i pogodę zachowując na jakieś inne okazje. Powieść promieniuje atmosferą ponurości, mroczności i beznadziejności.
Co ciekawe, wydawca umieszcza na obwolucie akcję „Galernika” w średniowieczu, gdy z treści wynika jasno, że opisane tu wydarzenia zachodzą w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XVII wieku. Ale to właściwie bez znaczenia, bo wciąż panują...

wskalimarii | 2016-02-18
Na półkach: 2016, Fiction, Przeczytane

Galernik to powieść historyczna. Akcja dzieje się w średniowieczu, w Słowenii, a raczej na terenach teraźniejszej Słowenii, ponieważ jak słusznie można się domyśleć to państewko jeszcze wtedy nie istniało. Głównym bohaterem jest Johann Ott, Niemiec, który ma masę przygód. Ja wiem jak to brzmi, ale naprawdę wiele się tam mu przytrafia, oskarżony jest o spółkowanie z szatanem, trafia do tajnych bractw, ucieka, gonią go. Cuda na kiju. Dużo akcji, szczególnie biorąc pod uwagę, że ta powieść ma zaledwie 300 stron.

Akrios | 2014-03-21
Przeczytana: 18 marca 2014

hm... kurcze przez pierwsze kilkadziesiąt stron brnąłem i szlak mnie trafiał bo męczyłem te strony, ...starając się zrozumieć...:/hm... głębie... ukkkrytą..hm. Nie do końca mi się raczej udało. Ale potem było już milsze w czytaniu. Hm tylko o czym w sumie była ta książka... Mnie czasami wprowadzała ona w talki szczególny nastrój ...pełzania, walki tylko nie do końca wiadomo z czym... z egzystencją?? Z przygniatającą nas aurą czasów, z jej ograniczeniami, przesądami, społeczeństwem, modą, słownictwem i gnuśnościaaaami. Czasów w których, nie mając w tym żadnej winy, przyszło nam żyć.

koszałekopałek | 2016-10-03
dymek | 2016-09-16