Otkłonenie
powieść bułgarska
klasyka
vanila

Akcja Objazdu rozgrywa się w ciągu jednego upalnego dnia. Po siedemnastu latach rozłąki spotykają się przypadkowo mężczyzna i kobieta, których kiedyś łączyło pierwsze młodzieńcze uczucie. Wspominając dawne czasy, dochodzą do wniosku, że to, co łączyło ich w młodości, było jedynym prawdziwym uczuciem w ich życiu. Książka jest nie tylko ciekawym studium psychologicznym, lecz także sugestywnie oddaje atmosferę życia w Bułgarii tuż po zakończeniu wojny.

Agata_Adelajda | 2015-05-18

Naszym życiem rządzi przypadek. A może jest coś więcej, jakaś dziwna celowość w pozornym bezładzie chwil? Zagapiłam się, wysiadłam przystanek dalej, a do miejsca przesiadki miałam kilka przecznic dalej, niż pierwotnie zakładał plan. Ale gdybym wysiadła tam, gdzie zamierzałam, nie spotkałabym dawno nie widzianej przyjaciółki. Niesamowite, odświeżające spotkanie!
Przypadek, a może chichot losu sprawił, że akurat tego dnia - będąc w podróży - czytałam Objazd Błagi Dimitrowej. Bojan, inżynier po czterdziestce przypadkiem (?) zmuszony jest jechać objazdem do Sofii. W drodze spotyka Nedę, której nie widział siedemnaście lat. Łączyło ich silne uczucie, które w chwili spotkania daje o sobie znać. Powieść Dimitrowej jest pisana pięknym, onirycznym, poetyckim językiem, a całość skonstruowana jest niezwykle misternie: z dziesięciu dni, które spędzili ze sobą Neda i Bojan będąc studentami zwykła sprzeczka "urwała" jeden dzień - na "odpracowanie go" czekali niemal dwie dekady. Jeśli...

nela | 2012-11-13
Przeczytana: wrzesień 2012

Książka niezła, choć tak naprawdę spodziewałam się czegoś innego.Przed rozpoczęciem czytania dowiedziałam się o czym ma opowiadać to dzieło.Stwierdziłam,że przeczytam,bo zapowiada się ciekawie,dwoje ludzi,którzy kiedyś darzyli się głębokim uczuciem,spotykają się po wielu latach rozłąki.Nastawiłam się na jakąś akcję,na wytłumaczenie tego,dlaczego uczucie powstałe tak nagle i szaleńczo,z głupiego co prawda zakładu,nagle wygasło.Znudziły mnie ciągłe retrospekcje,na których tak naprawdę oparta była fabuła.Główni bohaterowie bojący się siebie,swoich myśli,mający okazję wyjaśnić sobie,to czego nie byli w stanie powiedzieć kiedyś.Stracili okazję na prawdziwą miłość dawno temu,a kiedy dostali druga szansę od losu,zaprzepaścili ją.

Renata Ryś | 2017-04-16

Przepiękna opowieść o tym, że prawdziwa, młodzieńcza miłość na zawsze zostawia ślad w pamięci; o tym, że lepiej pielęgnować wspomnienia, niż po latach wskrzeszać coś, za czym tęskniliśmy całe życie.

Jasnooka | 2011-06-26

Uwielbiam książki Dimitrowej, jednej z moich ulubionych pisarek. Z niesmamowitą delikatnością podchodzi do opisu ludzkiego życia, wewnętrznych tragedii.

Kolesnikov | 2016-01-13
Melanchollie | 2015-08-31