Droga żelazna

Tłumaczenie: Hanna Volovici
Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Wydawnictwo: W.A.B.
Mesîlat barzel
Don kichot i sancho pansa

Pięćdziesięcio-pięcioletni Erwin Siegelbaum od czterdziestu lat raz w roku przemierza pociągiem tę samą trasę w południowo-centralnej Europie. Swą rytualną podróż rozpoczyna późną wiosną w Wirblbahn, a kończy w środku zimy po przejechaniu dwudziestu jeden stacji. zawsze odwiedza te same miasteczka, zajazdy, hotele i targowiska, na których wyszukuje cenne żydowskie książki, rękopisy, świeczniki. Kup

źródło opisu: http://www.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://www.gwfoksal.pl/

Kass | 2011-05-23
Przeczytana: 22 maja 2011

"Droga żelazna" Aharon'a Appelfeld'a jest kolejną ksiażką o temetyce wojny, Żydów i obozów koncentracyjnych.

Głównym bohaterem jest Erwin Siegelbaum, który spędza życie w podróży, zatrzymując się ciągle w tych samych miejscach, aby wyszukać "skarby" kultury żydowskiej, dzięki którym zarabiał na życie. Jego podróż, przedstawiane miejsca, znajomi ludzie, każdy aspekt wyprawy jest związany z latami młodości, z latami ucieczek, z obozem, śmiercią i stratą najbliższych. Jego podróż jest dodatkowo próbą odnalezienia człowieka o nazwisku Nachtigal, człowieka, który zamordował jego rodziców.

Ksiażka pokazuje jak rany wywołane systemem politycznym, niewolą, prześladowaniami i byciem Żydem zmienia nie tylko głównego bohatera, ale wiele postaci z ksiażki. Pokazuje jak bez względu na próbę i wysiłki, nie potrafią wyrwać się z "melancholii".

"W drodze między jedną wioską, a drugą wyciągam flaszeczkę koniaku i popijam sobie. W ten sposób odpędzam od siebie ciemne chmury i palący strach. Bez...

magda | 2012-07-18

„Życie mija, ci, których kochamy, odchodzą przedwcześnie, a ci, którzy zostają, czują ciężar i bezsens życia.”.

Aharon Appelfeld - jeden z najbardziej cenionych pisarzy izraelskich. Urodził się w żydowskiej rodzinie w 1932 roku w Czerniowcach. W wieku dziewięciu lat trafił do obozu koncentracyjnego skąd udało mu się uciec. W 1946 roku wyemigrował do Palestyny. Pierwszą jego książką wydaną w języku polskim jest Badenheim 1939.

„Pamięć jest moim nieszczęściem. (…) Nic jej nie zniszczy. Moja pamięć jest jak potężna machina, przechowująca i przywołująca bez przerwy utracone lata i twarze. Dawniej wierzyłem, że podróże stępią moją pamięć. Myliłem się. Wraz z upływem czasu, muszę to przyznać, pamięć moja stała się jeszcze ostrzejsza. Gdyby nie pamięć, moje życie byłoby inne - lepsze, przynajmniej tak mi się wydaje. Pamięć wypełnia mnie całego, nieomal dławi, przywołując bezustanne obrazy dnia i obrazy nocy.”.

Erwin Siegelbaum co roku wyrusza w podróż po Austrii, którą zaczyna...

czytulinka | 2015-02-12

Droga żelazna opowiada historię ocalonego Żyda, który świadomie wybrał tułacze życie. Po wojnie zajął się wynajdywaniem i sprzedawaniem pamiątek, czasem bardzo cennych, po zmarłych Żydach. Jego podróż zaczyna się wczesną wiosną i trwa okrągły rok, zatrzymuje się w małych pensjonatach, pokojach do wynajęcia, korzysta z gościny znajomych dalszych i bliższych. Jego destynacje to małe miasteczka i wsie, które przed wojna zamieszkiwane były przez Żydów,a dziś zasiedlone przez austriackich patriotów jakby nic się nie stało. Na swojej dość wyboistej i trudnej drodze Erwin spotyka byłych żołnierzy, którzy do dziś przekonani są o słuszności swojej wojennej misji, pozostałych Żydów, którzy ukrywają lub co najmniej nie obnoszą się ze swoim pochodzeniem, tęsknią do rodzinnych stron. Jednak to, co jest prawdziwym powodem podróży Erwina, to wytropienie i zabicie zabójcy jego rodziców.

W trakcie lektury poznajemy stopniowo dzieciństwo i młodzieńcze lata głównego bohatera i narratora opowieści,...

Saurau | 2015-12-16

Aharon Appelfeld jako człowiek w swym prywatnym życiu doświadczył wiele zła z tego świata, co widać, dobitnie, wprost namacalnie w powieści Droga żelazna, która opowiada o utraconej radości egzystencjonalnej.

Autor zawarł w swym dziele mnóstwo nienawiści do nacji żydowskiej, która od zarania dziejów marzyła o udaniu się do ziemi obiecanej, czyli Izraela. Kiedy nastąpiła taka możliwość, jako że państwo Izrael powstało po drugiej wojnie światowej w 1948 roku ( w 1947 ONZ po naradzie wyraziło zgodę na utworzenie, czy też podzielenie Palestyny na dwie strefy: żydowską oraz arabską), prawie każdy Żyd, czy to wierzący, lub nie, pragnął znaleźć się na swojej ukochanej, utęsknionej ojczyźnie.

Dzieło literackie jest prowadzone lekkim piórem, niczem wyboje często dokuczają słowa przez Appelfelda prowadzone. Na początku jedziemy (pociągiem) myślami, bądź pieszo przez mrok, później dowiadujemy się groma zatrważających wydarzeń, aby u schłyku literatury pojąć, co kierowało prawie całym życiem...

rokita49 Boruta | 2013-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2013

Jest to jakby dalszy ciąg "Ojcobójcy" Martina Pollacka.W tamtej książce był pokazany początek faszyzmu w Austrii.W tej akcja toczy się po okropieństwach Drugiej Wojny Światowej.W mentalności ludzkiej niewiele się zmieniło.

948477 | 2016-10-30
Eva_Scriba | 2015-08-22
Przeczytana: 2009 rok
Oliwia | 2015-07-23
Przeczytana: 07 lutego 2016
Ile ze „100 książek, które trzeba przeczytać” już znasz?