Heroj na magarcu
Bałkany, Jugosławia, Serbia
dominika

Miodrag Bulatovic w powieści "Bohater na ośle" pokazuje absurd i okrucieństwo wojny. Wojny, w której tle słychać nieustanny lament kobiet opłakujących mężów i synów, płacz wynędzniałych dzieci. Akcja utworu rozgrywa się w małej wiosce w Czarnogórze okupowanej przez Włochów. Autor przedstawia okupantów jako tchórzliwych, nie umiejących walczyć żołnierzy, ostro krytykuje również swoich rodaków. Książka przepełniona jest ironią, pojawiają się również elementy fantastyczne.

Mario | 2016-06-03

Wyobraźcie sobie jazdę rollecoasterem, tą zwariowaną kolejką w jakimś disneylandzie, bez żadnych zabezpieczeń, z torami, które co jakiś czas kończą się pod kołami wagoników i wtedy leci się w powietrzu, w upalnym słońcu i po kilku szklankach mocnego alkoholu - taka jest ta powieść. Nie, nie jest surrealistyczna (no, może chwilami) ani nie jest komedią, chociaż nią bywa. Jest wspaniałym hymnem o życiu i o niekłamanym przeżywaniu życia ze wszystkim, co ono niesie, ze wszystkim!!!, dobrym, złym, cnotliwym, grzesznym, nie wiadomo jakim, z rozumieniem tego, co się dzieje, bez rozumienia, ale do końca, bez dobierania sobie przeżyć.
Może tylko na Bałkanach jeszcze to możliwe. Przychodziło mi porównanie w tekstami Wilhelma Genazino, Niemca opisującego nie-życie niemieckie, kompletny brak kontaktu ze sobą i własnymi uczuciami, podczas gdy Bulatović gra dla nas symfonię odczuć na kilka orkiestr jednocześnie.
Ciekawe, że Bulatović pod koniec życia stał się zagorzałym zwolennikiem serbskiego...

Monka | 2012-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2012

Inna, nieprzeciętna i zaskakująca książka. Nie będzie jednak moją ulubioną lekturą i zdecydowanie do niej nie powrócę.

Tomasz Łukaszewicz | 2010-10-29

Najwybitniejszy czarnogórski pisarz pokazał swoją ojczyznę i okupację włoską w czasie II wojny światowej w sposób absurdalny i groteskowy. Uważam, że jest to arcydzieło i szczerze polecam. Na długo zapada w pamięci.

Vuk | 2015-06-26

Książka równie ostra i brutalna co oniryczna i urzekająca. Tak jak wojna, ukazana w formie pornografii, unoszącej się nad czarnogórską wioską niczym demiurg decydujący o losach bohaterów tylko i wyłącznie bazując na sobie znanych i wytłumaczonych w swej podświadomości zachciankach. Ten, kto przebrnie przez twórczość McCarthy'ego i Marqueza odnajdzie się bez problemu w perwersyjnym świecie Bulatovicia.

herecomesthechaos | 2014-01-07

Absurd goni absurd, kolejne strony pochłania się w oczekiwaniu na coraz to bardziej zaskakujące wydarzenia. Wojna o groteskowym obliczu, okraszona szczyptą pikanterii i ekscesów ("pornografii" w ujęciu majora Peduto), przedstawiona w trzeźwy, ironiczny i niepozbawiony krytycyzmu sposób.
W całości utworu ujmuje przede wszystkim postać głównego bohatera, Malicia, komunisty zaciekle i nieporadnie zwalczającego okupanta, którego Włosi traktują pobłażliwie i lekceważąco.

kubacki93 | 2015-06-20

Swoista specyfika (masło maślane?) tej powieści mnie onieśmiela.

Dariusz Kubicki | 2012-11-30

Epicki rozmach, wyraziste postaci i obraz niewiarygodnego okrucieństwa wojny na Bałkanach to walory świetnej prozy Bulatovicia. Polecam.

arczinho | 2017-06-23
liaison | 2017-03-16