Bay City Blues

Okładka książki Bay City Blues Raymond Chandler
Okładka książki Bay City Blues
Raymond Chandler Wydawnictwo: Da Capo Seria: Crime Classic fantasy, science fiction
Crime Classic
Bay City Blues
Da Capo
1993-01-01
1993-01-01
Jan Kraśko
opowiadania Jan Kraśko kryminał fantastyka

Nie zachwyciła mnie ta książka. Szczerze mówiąc, przeczytałam ją kilka dni wcześniej i ledwo kojarzę fabułę. Na jesienne lub zimowe wieczory może być odpowiednia, ale tylko dla osób, które lubią książki w tym stylu i są ich wielkimi miłośnikami.

Nie wiadomo jak zrecenzować te opowiadania. Czyta się dobrze ale czegoś jednak brakuje.

Moje wydanie z pojedynczym opowiadaniem "Bay City Blues".
Nieeeee, to się nie trzyma kupy. W żaden sposób, no chyba, że tak złe tłumaczenie.

Moje wydanie z pojedynczym opowiadaniem "Bay City Blues".

"Bay City Blues"
16. opowiadanie Chandlera. Z 1938 roku. Bohaterem jest prywatny detektyw John Dalmas. Bez składu i ładu to opowiadanie. W sumie to kompletnie nie wiedziałem co się dzieje i z jakiej przyczyny. Zostaje znaleziona martwa kobieta, oficjalnie to samobójstwo, ale jakiś inny prywatny detektyw za bardzo węszy wokół tego i go załatwiają. Pałeczkę przejmuje Dalmas i razem z czytelnikiem porusza się po omacku. Czytelnik porusza się tak do końca opowiadania, gdzie następuje wyjaśnienie całej zagadki w eksplozji jasnowidztwa Dalmasa, a wszyscy winni, na których nie ma dowodów, sami się powystrzelali.
Panie Chandler, to było dno, a teraz trzeba się odbić.

"Spiżowe drzwi"
21. opowiadanie Chandlera. Z 1939 roku. Hehe, śmiać mi się chce, bo to opowiadanie to fantastyka, ma coś z Poe'go. Rzecz dzieje się w Anglii. James Sutton-Cornish, zwyczajny facet, na aukcji kupuje drzwi, przez które jeżeli ktoś przejdzie - znika z tego świata. Kogo się więc w pierwszej kolejności pan Sutton-Cornish pozbędzie? "Pani Sutton-Cornish spojrzała na niego obojętnie z drugiej strony stoliczka do herbaty. Jej kasztanowe oczy aż zmatowiały od bijącej z nich pogardy; miały barwę kasztanów wysuszonych, nie świeżych. Reszta jej dużej twarzy była szarawa i ponura. Późne październikowe popołudnie też było szarawe i ponure, jak szarawe i ponure były ciężkie, sięgające podłogi story z monogramami, zasłaniające całe okna. Nawet portrety przodków na ścianach były szarawe i ponure."

„Używka profesora Bingo”
23. opowiadanie Chandlera z 1951 r. Połączenie fantastyki z kryminałem. Dosyć ta fantastyka nietypowa jak na tego pisarza, ale zgrabne to i czyta się z przyjemnością. Wymęczony życiem, a raczej swoją puszczalską żoną, Joe Pettigrew chciałby coś w nim zmienić. „Popatrzył spode łba na wymizerowaną twarz w lustrze, odwrócił się i spojrzał w okno. Dzisiaj nie ma prawie smogu. Całkiem słoneczny i bezchmurny ranek. Widać nawet ratusz. Ale kto by chciał oglądać ratusz? Do diabła z ratuszem”. Joe idzie na spacer. Zaraz za progiem zaczepia go pewien jegomość. Przedstawia się jako profesor Bingo i ma mu do zaoferowania pewien proszek…

"Bay City Blues"

• Kryminały