Śpiąca królewna

Tłumaczenie: Robert Ginalski
Wydawnictwo: Albatros
Sleeping Beauty

Zestresowana młoda kobieta, Laurel Russo, zabiera z mieszkania prywatnego detektywa Lew Archera środki nasenne. Powodowany wyrzutami sumienia i fascynacja Laurel, Archer próbuje ją odszukać. Dziewczyna okazuje się członkiem rodziny Lennoxów, właścicieli wielkiej spółki naftowej, których opinia publiczna oskarża o spowodowanie wycieku ropy i skażenie morza w pobliżu Los Angeles. Wkrótce nadchodzi żądanie okupu, a ojciec zaginionej zostaje postrzelony podczas próby przekazania pieniędzy. Zostają też zamordowane dwie osoby bezdomny kaleka i sekretarz starej pani Lennox. Na pozór wydarzenia te nie mają związku ze zniknięciem Laurel, ale Archer wykrywa powiązania owych zbrodni z zabójstwem popełnionym w otoczeniu Lennoxów przed laty.

Przedostatni kryminał cyklu z Lwem Archerem. Tym razem tłem śledztwa Lwa jest wyciek ropy z platformy wiertniczej na oceanie w pobliżu Kalifornii, a Archer prowadzi śledztwo w rodzinie mającej udziały w tej ropie. Zaczyna się od zaginięcia dziewczyny a potem jak zwykle: jest morderstwo, ale żeby je rozwikłać, trzeba sięgnąć do tajemnic z głębokiej przeszłości. W tej książce Archer, żyjący dotychczas jak mnich w celibacie, ma pierwszy raz romans, czyżby autor zareagował w ten sposób na rozluźnienie obyczajów w latach sześćdziesiątych? (książka ukazała się w 1973r.) I znowu mamy menażerię typów tamtejszych: nieszczęśliwych milionerów, alkoholików itp. Trochę to za bardzo skomplikowane pod koniec, trudno się połapać, ale dla miłośników MacDonalda koniecznie.

Hendoslaw | 2015-06-22
Przeczytana: 27 maja 2015

Macdonald po raz kolejny pokazuje, że przed przeszłością nie da się uciec i sprawiedliwość dosięgnie wszystkich. Oficjalnie lub nie. Mimo na pozór wtórnych pomysłów autor umie je ukazać w inny sposób. Pomaga mu w tym wartka akcja z wieloma zwrotami akcji i ciekawi bochaterowie mający swoje dwa oblicza. Bardzo dobra pozycja dla ludzi szukających dobrego kryminału.

Archer spotyka młoda kobietę ratującą ptaki po wycieku ropy ze stacji wiertniczej. Prosi go o podwiezienie. Zatrzymując się na chwilę w jego biurze wykrada mu środki nasenne i znika. Niesiony poczuciem winy postanawia ją odszukać. Przez to zostaje wplątany w wir wydarzeń.

Teresa | 2016-12-03
Przeczytana: 03 maja 2016