Godzina zemsty

Point Blank!
83-038621-00
kryminał
Grażyna

Godzina zemsty to precyzyjnie skonstruowana, trzymająca w napięciu opowieść o gangsterze, który zdradzony przez wspólników i pozostawiony na pewną śmierć, wraca "zza grobu", aby dokonać bezlitosnej zemsty. I choć jego główny wróg jest człowiekiem mafii, ryzyko powinno się opłacić, bo gra toczy się o wielkie pieniądze.... Powieść Richarda Starka, zaliczana do klasyki amerykańskiego czarnego...

Powieść Richarda Starka, zaliczana do klasyki amerykańskiego czarnego kryminału, została już dwukrotnie sfilmowana: w roku 1967 John Boorman nakręcił "Zbiega z Alcatraz" z Lee Marvinem, a w roku 1999 Brian Helgeland "Godzinę zemsty" z Melem Gibsonem w roli głównej.

PABLOPAN | 2012-02-22

Dla zabicia czasu można przeczytać. Nic specjalnego.

Grażyna | 2010-03-14

dawno nie czytałam żadnej gangsterskiej książki, kto lubi takie klimaty chętnie przeczyta, ale wystarcza na 2 godziny

Paweł Panfil | 2015-01-03
Przeczytana: 02 stycznia 2015

Paweł Karombel. "Godzina Zemsty" jest dokładnie czym zapowiada się być, czyli gangsterską opowieścią o nierozstrzygniętych porachunkach. Bardzo klimatyczne tłumaczenia Pawła Korombela, dzięki któremu bohaterowie są zabawni, jednocześnie będąc kozakami. To chyba dobra pozycja do przeczytania w oryginale, z uwagi na język właśnie (chyba że wszystkie laury należą się tłumaczowi).

Pozycja ciekawa również z perspektywy filmoznawczej. Miała dwie adaptacje "Zbiega z Alcatraz" z Lee Marvinem i "Godzinę Zemsty" z Melem Gibsonem i są to zupełnie różne filmy. Oczywiście, mają cechy wspólne fabularnie i charakterologicznie, ale różnią się klimatem i co najważniejsze podejściem do książki. Bardzo swobodne interpretacje, tak że gdyby dzisiaj, ktoś chciał wiernie przenieść tę historię na ekran, powstałby trzeci, zupełnie inny film. Ciekawe, aż ma się ochotę przypomnieć sobie te filmy.

Agnieszka | 2015-05-17
Przeczytana: 01 maja 2015

Rozczarowałam się tą książką. Jakaś taka nieciekawa ta akcja, dziwna kreacja głównego bohatera, jakiś brak uczuć z jego strony... Nie było jakichś zaskakujących zwrotów akcji.
Czytając książkę, miałam wrażenie, że akcja coś mi przypomina. Jakiś film, który szczerze mówiąc, miało o wiele ciekawszą akcję i był super. A łączyło go z książkę jedynie imię głównego bohatera - Parker. Książki nie polecam, za to film jak najbardziej. ;)

toska1982 | 2013-02-09

Książka zaliczana do czarnego kryminału amerykańskiego. Ciekawie napisana. Taka książka na 2 godzinki. Bez zbędnych opisów, same fakty i szybka akcja. Od początku wiadomo kto zdradził i kto zginie a walka się toczy o duże pieniądze. Na podstawie powieści nakręcono dwa filmy: "Zbieg z Alcatraz" z Lee Marvinem oraz "Godzinę zemsty" z Melem Gibsonem.

aoshi | 2013-08-21
Przeczytana: 11 sierpnia 2013

Książka fajna, pomysł dobry. Bohater świetny ale czegoś brakuje. Książka wydaje się dość okrojona.

Mirosława Zawadzka | 2016-11-02
Kacper | 2016-08-12