Russia House

6 (53 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Russia House
literatura angielska
joly_fh

Brytyjski wydawca Barley Blair, wolnomyśliciel, miłośnik jazzu i wysokoprocentowego alkoholu, jest sympatykiem rosyjskiej literatury. Często odwiedza Rosję, jeździ regularnie na targi książek do Moskwy. Lubi poczucie humoru Rosjan i ich egzystencjalną zadumę nad beznadziejnością. Podczas pobytu w Rosji Blair poznaje naukowca Sawieljewa, wybitnego fizyka pracującego dla przemysłu zbrojeniowego, który zebrał dane dotyczące potencjału militarnego swego kraju. Chcąc przyspieszyć rozbrojenie i pierestrojkę, Sawieljew proponuje Blairowi opublikowanie zebranych danych na Zachodzie. Manuskrypt zawierający informacje o uzbrojeniu Armii Czerwonej ma mu dostarczyć jego przyjaciółka, Katia.

źródło opisu: Sonia Draga, 2013

źródło okładki: www.soniadraga.pl

Kolejna znakomita powieść mistrza gatunku szpiegowskiego, i kolejna bez George Smileya, ale można to przeboleć. Cała intryga opiera się na tym, że pewien ekscentryczny wydawca książek, Anglik mieszkający w Lizbonie, zaprzyjaźnia się w czasie podróży do Rosji z wybitnym radzieckim fizykiem atomowym, i tenże fizyk chce mu potem przekazać swoje osobiste notatki. No i oczywiście służby specjalne są bardzo zainteresowane, więcej nie zdradzę...
Mamy tu centralny temat le Carre’a, wysoka cena jaką płaci jednostka uwikłana w gry szpiegowskie. Ale mamy też gry psychologiczne, miłość, i wspaniale opisaną Rosję, pisze o niej Le Carre jakby był Rosjaninem. Powstał na bazie tej powieści dobry film pod tym samym tytułem i z gwiazdorską obsadą: Sean Connery, Michelle Pfeiffer, Klaus Maria Brandauer. Ale książka i tak lepsza od filmu.

mpiwons | 2013-11-14
Przeczytana: 2013 rok

Nie przypominam sobie, abym kiedykolwiek czytał powieść szpiegowską w takiej formule. Wyraziste postacie, wartka akcja opisane w niekonwencjonalny sposób. Le Carre to taki Ludlum lub Follet dla "trochę bardziej ambitnych" fanów literatury popularnej. Polecam.

Ela | 2018-08-27
Przeczytana: 06 września 2018